Forum BigChina.pl

Import z Chin Forum BigChina.pl

Pierwsze polskie forum dla importerów z Chin

Teraz jest Pn wrz 24, 2018 8:15 pm

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: Pt sie 02, 2013 11:02 pm 

Witam
Zamówiłem w chinach na moje potrzeby przesyłkę 50 kg, 0,3CBM (wymiary ok 100cm x 50cm x 50cm) jako C&F Dostawca wziął 150$ za transport u nas trafiło do euroconsol. Po dopłynięciu przesyłki do gdyni dostałem awizację na kolejne ok 300$. Wydaje mi się że chcą mnie naciągnąć. Czy to jest normalne i jak z tego wybrnąć bez dodatkowych kosztów.
Szczegóły:
THC 55 EUR
LCL 25 EUR
CISF 40 EUR
GSC 2.75 EUR
D/O 55 EUR
CFS CHARGE 72 EUR
ERS 6 EUR

Poprosiłem dostawcę o wyjaśnienie ale on twierdzi że opłaty są prawidłowe. Dodatkowo nie mam konosamentu. Więc podejrzewam że policzą dodatkowo z jakieś 100EUR (za telex czy coś takiego).

Zastanawiam się czy powiedzieć im niech sobie zostawią tą paczkę, niedługo te opłaty przekroczą wartość przesyłki. Albo nic im nie powiem i nie odbiorę.
Jakie są opcje?

Skąd wynikają te opłaty, czy w przypadku C&F ja powinienem ponosić je wszystkie? np CISF znalazłęm że to jest chińska opłata importowa.
Czy mogę powiedzieć żeby zwrócili do nadawcy? Co wtedy się dzieje?

Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  

PostNapisane: So sie 03, 2013 8:34 am 

I kolejna ofiara Euroconsol.

A już było przez chwilę cicho w tej sprawie - myślałem, że ludzie się wystrzegają.

1. Jak przyznałeś się do paczki (a wychodzi na to, że tak bo skądś się dowiedziałeś o opłatach) to teraz nagła zmiana zdanie na "to nie moje, to pomyłka" będzie raczej trudna.
2. Odesłanie paczki do dostawcy jest oczywiście możliwe. Wystosujesz oficjalne pismo, że zostałeś oszukany (ale nie przez EC tylko przez dostawcę) i nakażesz odesłanie paczki.

Te opłaty są wysokie ale niestety tak się dzieje jak dostawca Cię naciąga na chiński CIF.

Jak mawia mój przyjaciel "Pytaj - wiecznie żył nie będę". Parafrazując - pytaj i czytaj wszędzie gdzie to możliwe.

Wyszukamy towar i sprowadzimy dla Ciebie! Doradzimy / pomożemy w pierwszym i kolejnych importach

Jesteśmy 24/7 dostępni: import (at) imptex.pl

PostNapisane: So sie 03, 2013 4:10 pm 

Do tej pory sciagalem samolotem i nie było problemu, teraz mi sie nie spieszyło i popłyneło statkiem, i wychodzi drozej niz samolotem.

Tez trochę poszukalem na forum i uzytkownik riko wygral podobną sprawe z nimi.

Jak wyglada sprawa w przypadku odeslania paczki do nadawcy?

Obecnie mi sie nie spieszy, paczkę potrzebuje na kolejny czerwiec bo w tym roku przyszła za póżno.

Jak przetłumaczyłem sobie te skróty, to prosze niech mnie ktoś poprawi.
THC (Terminal Handling Charges) – koszty portowe/terminalowe – opłaty związane z przeładunkiem kontenera w porcie, rozformowaniem, złożeniem towaru na magazyn oraz przeładunkiem na samochód; w porcie kraju nadania, jak i przeznaczenia; składają się na tę opłatę różne koszty częściowe za poszczególne operacje wykonywane w portach/na terminalach
LCL/FCL – przesyłki drobnicowe konsolidowane w kraju nadania od kilku różnych załadowców dla jednego odbiorcy w jeden kontener zbiorczy
CISF chiński dodoaek importowy
GSC opłaty bezpieczeństwa
D/O (Delivery Order) – document pozwalający na wydanie ładunku w porcie
CFS CHARGE (z ang. Container Freight Station) punkt konsolidacyjny dla towarów drobnicowych
ERS Equipment Repositioning Surcharge (inaczej EIS – Equipment Imbalance Surcharge) – specjalna dopłata służąca zniwelowaniu strat armatora z tytułu niezbilansowania dostępności kontenerów

Czy ktos może mi napisac w którym momencie powstaja te opłaty?

PostNapisane: So sie 03, 2013 9:17 pm 

Tez w ostatnim czasie sluszalem o jakis niebotycznuch oplatach tej firmy. Ale myslalem ze ze to jednostkowe przypadki a tu widze ec na calego daje czadu.

Na forum riko wygral podibna sprawe skontaktuj sie z nim i walcz.

PostNapisane: Pn sie 05, 2013 7:38 am 

drodzy Panowie, wytlumacze to bardzo prosto. Chinczyk mówi wam, że załatwi transport. Bookuje u agenta, nie płaci praktycznie nic a wszystkie koszta przerzucone są na was. Chinski dodatek importowy? smiech na sali. Prawda jest taka, ze skoro wasz kontrahent obiecal, ze transport oplacil, to musza sie znalezc inne pozycje, zeby was obciazyc za transport. Stąd właśnie takie opłaty. Jeżeli chcecie sciagac drobnice, to odezwijcie sie chociaz do mnie, albo pracownika jakiejkolwiek spedycji w PL, żeby wycenił wam przesyłkę na warunkach FOB. Wtedy, przed podjeciem decyzji macie wszystkie informacje o kosztach i nie zrobicie duzych oczu, jak przesylka przyjdzie do nas. Pomijam fakt, ze nie tylko z euroconsolem sa takie problemy ;) Pare osob na forum napewno kojarzy jeszcze chociazby firmę na "B" ;)

PostNapisane: Wt sie 06, 2013 10:50 am 

Niestety bardzo często Chińczycy upierają się przy opcji CIF/CFR .. wymyślając mnóstwo dodatkowych utrudnień/obciążeń zw. z FOB. Początkujący importerzy nie powinni w korespondencji dać po sobie poznać , że są początkujący .. to tak jak zapraszanie lisa do otwartego kurnika :-)

- transp.morski,lotniczy,kolejowy
- odprawy celne(zwykłe,gospodarcze,mienie,tranzyt)
- wnioski
- procedury naprawcze
tel.587834625

PostNapisane: Śr sie 07, 2013 2:56 pm 

EC wrzuciła ten koszt w jedna pozcje na fakturze "koszty portowe w gdyni", tak jak by chciała ukryc szczegóły.

Teraz trochę inne pytanie. Czy jezeli na liście przewozowym jest CFS to czy mozna naliczać coś takiego jak "CIFS" Chiński podatek importowy? I pozostałe opłaty? Czy prawnie nie jest zdfinjowane jaki typ opłaty generuje jaki koszt?

PostNapisane: Cz sie 08, 2013 7:25 am 

CFS to oznaczenie, że ladunek jest dostarczony do magazynu konsolidacyjnego i nie ma nic wspolnego z egzotyczna umowa china import fee itd ;) Na wiekszosci umow jest adnotacja "dodatki VATOS". Normalne spedycje, uzywaja tego, aby miec zabezpieczenie np w takiej sytuacji jak teraz, gdzie mozliwe jest zamkniecie kanalu kilonskiego miedzy 7 a 11.08 ze wzgledu na strajk i armatorzy chca wrzucic dodatki zwiazane z wydluzeniem trasy. Inne spedycje, natomiast moga to wykorzystywac jako haczyk. Imo, lekcja jest jedna - nastepnym razem, jak bedziecie mieli przesylke to, odezwijcie sie do spedytora, aby wycenil wam transport na FOB/EXW i wtedy macie wszystko pod kontrola. Chinczycy czesto upieraja sie na ich CIFy, bo wtedy tez za ich koszta lokalne, placi Polak.

PostNapisane: Cz sie 08, 2013 3:29 pm 

Najlepiej nie zdawać się na chiński CIF/CFR tylko bukować na FOB i po ceremonii.

Z seaoo.com koszty przesyłki z Szanghaju łącznie z podjęciem w porcie to PLN 482.

PostNapisane: Śr paź 21, 2015 7:29 pm 

Witam,
Ja też padłem chyba ofiarą EUROCONSOL , dzis dostalem informację od nich że przybył ładunek do mnie i zrobili awizacje która mnie przeraziła wysokością:
Wielkość przesyłki skalkulowano na - 2.722 CBM
THC 81.66 EUR
LCL 73.49 EUR
GSC 103.44 EUR
D/O 75.00 EUR
ISPS/ATC 13.61 EUR
ERS 68.05 EUR
AGENCY AGREEMENT 68.05 EUR

Sumarycznie wszystkie opłaty naliczone przez EC przewyższają koszt transportu z Singapuru , na orginale BL nadesłanym przez osobę wysyłającą jest przybita pieczątka tylko ze
All Destination Charges on Consignee A/C
Nie ma informacji czy to FOB czy CIF

Pytanie czy według was te koszty są zasadne ?? i jak ewentualnie można się wyplątać reklamować  zasadność owych kosztów

Z góry dziękuję za odpowiedź

PostNapisane: Pt paź 23, 2015 3:54 pm 

qnx - zapłacić, splunąć za siebie i nigdy więcej nie oddawac gestii transportowej

PostNapisane: Pn lis 02, 2015 11:59 am 

Jeśli jest zapis na BL , że wszystkie koszty lokalne ciążą na dostawcy - to nie ma z czym polemizować.
A w fakturze jakie warunki dostawy są wpisane ? CFR/CIF czy FOB ?
Jeśli jest to perspektywiczny dostawca - może Pan próbować odzyskiwać przy kolejnej dostawie od dostawcy .

- wnioski
- procedury naprawcze
tel.587834625

PostNapisane: Wt lis 03, 2015 8:18 am 

Izabela Pierowicz napisał(a):
wszystkie koszty lokalne ciążą na dostawcy

Iza - na odbiorcy ;-)

PostNapisane: Cz lis 05, 2015 3:17 pm 

no tak - przepraszam :-) myślę odbiorca, piszę dostawca :-) chyba bylam przed południową kawą :-)

- wnioski
- procedury naprawcze
tel.587834625

Strefa czasowa: UTC + 1