Forum BigChina.pl

Import z Chin Forum BigChina.pl

Pierwsze polskie forum dla importerów z Chin

Teraz jest Pt sty 19, 2018 6:42 pm

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: Cz gru 12, 2013 11:03 pm 

Dzień dobry,
Pomóżcie, bardziej doświadczeni koledzy

Postanowiłam spróbować sprowadzić trochę towaru z Indonezji. Ma przypłynąć w ciągu miesiąca, ale okazało się w międzyczasie, że frycowe które musiałabym zapłacić za niewiedzę podważa w ogóle sensowność tego przedsięwzięcia.

Zrobiłam szybką kalkulację i jestem gotowa odpuścić ten towar.
Czy mogę nie odebrać tej przesyłki?
Jakie są tego konsekwencje?

Liczę na Waszą pomoc :)

Towar zakupiłam będąc tam osobiście, lokalna firma cargo zaoferowała cenę uwzględniającą koszty przygotowania przesyłki po tamtej stronie i "freight", który raz jest opisywany jako FOB, teraz zaś, gdy jest to w drodze piszą że prepaid i CFR.
Po naszej stronie obsługiwać ma mnie agencja, na którą wiele osób się tu skarży, naliczając mi blisko drugie tyle.
Czy jest szansa negocjacji tych kosztów i w zasadzie z kim?

PostNapisane: Pt gru 13, 2013 6:39 am 

boxline czy euroconsol?
niestety nic już nie zrobisz jak już płynie, ktoś za to przecież musi zapłącić

PostNapisane: Pt gru 13, 2013 8:24 am 

jezeli zaproponowali Ci przygotowanie przesylki po tamtej stronie i "freight" to wiadome bylo, ze to bedzie CFR/ CIF. Nie rozumiem, skad sie wzielo przeswiadczenie ze to bedzie FOB. Jezeli wyplynelo z euroconsolem/boxlinem, a zapewne tak bylo to nie ma mozliwosci negocjacji. Takie rzeczy negocjouje sie przed kupnem i zleceniem transportu, a nie w trakcie.

PostNapisane: Pt gru 13, 2013 10:53 am 

Cześć, jeszcze nie wszystko stracone. Radzę przeczytać od deski do deski posta: viewtopic.php?f=10&t=4503&hilit=prawomocny - trzy strony są, ale warto. Krótko mówiąc jeden z użytkowników podał eurokonsola do sądu (ale nie odbierał towaru z portu). Sąd Okręgowy w Warszawie wydał prawomocny wyrok, sygn. akt XX GC 194/11 o tym, że eurokonsol ma wypłacić odszkodowanie i zwrócić wszystkie koszty. Jest ponadto wniosek o zakaz działalności eurokonsola.
Nie wiem jak jest z Boxline.

PostNapisane: Pt gru 13, 2013 7:05 pm 

Można walczyć sądowo ale czy się opłaca płacić prawnikowi i spędzać czas na wokandzie ?

PostNapisane: Pt gru 13, 2013 7:33 pm 

zalezy od wartości towaru, bo jak sąd i prawnik wyniosą tyle co towar to nie warto

PostNapisane: Pt gru 13, 2013 7:51 pm 

Dzięki Wam wielkie za informacje, przeczytałam wątek Riko i jestem pod wrażeniem jego skuteczności :)

Przy okazji traktuję całą sprawę jako niezłą lekcję, a wyniosę z niej na pewno to, że to był mój pierwszy i ostatni raz na takich warunkach. Co do sądu - przemyślę temat, zbiorę więcej informacji.

Ale, powiedzcie, czy macie jakieś doświadczenia albo informacje, co w sytuacji, gdy odmówię odbioru towaru? Nie zawierałam żadnej umowy ani nie zgadzałam się na żadne niespodzianki w postaci polskiej agencji z jej kosztami. Byłam umówiona z azjatycką firmą na warunki które w ofercie określali jako "FOB + Freight". (na fakturze za usługę był CFR, poprawiony teraz na CIF)
Dlaczego więc (albo czy w ogóle) miałabym mieć obowiązek przyjąć na siebie koszty na które nie wyrazałam zgody?
Co się stanie, jeśli nie odbiorę towaru? Kto poniesie koszty przesyłki?

Jeśli macie jakiś pogląd, jak to wygląda, dajcie proszę znać! Będę bardzo wdzięczna :)

PostNapisane: Pt gru 13, 2013 8:05 pm 

jak Twoja firma jest na konosamencie to musisz odebrać dla swojego dobra bo opłaty składowe i przestojowe pójdą na Ciebie.
Nikogo nie interesuje czy i jak się dogadaliście. Papier pokazuje stan ostateczny i tyle.
Czujesz się oszukana? Idziesz do sądu bo inaczej nie można. Zapewne druga strona (armator / spedytor) jest zgoła odmiennego zdania i też będzie szukała sprawiedliwości.

Napisz w czym możemy Ci pomóc: biuro@layo.com.pl

PostNapisane: Pt gru 13, 2013 10:07 pm 

andachiel napisał(a):
czy się opłaca płacić prawnikowi

Ja tam w swoich sprawach sądowych z prawników nie korzystam i dobrze na tym wychodzę.
agurape napisał(a):
Co się stanie, jeśli nie odbiorę towaru? Kto poniesie koszty przesyłki?

W zasadzie wszystko zależy od tego czy zapłaciłaś za towar w Indonezji. Bo jak tak to na pewno przepadnie ci to co zapłaciłaś, a koszty przesyłki to inna bajka. Moim zdaniem możesz nie odbierać - tym bardziej że załatwiałaś wszystko na miejscu. Powiesz, że nie wiesz o co chodzi, pierwsze słyszysz żebyś coś zamawiała i kto ci coś udowodni.
Moim zdaniem, to nawet jak się już przyznałaś, że coś zamawiałaś to możesz nie odbierać i nie płacić, ale jak tego nie zrobiłaś, to się nie przyznawaj.
layo.polska napisał(a):
jak Twoja firma jest na konosamencie to musisz odebrać dla swojego dobra bo opłaty składowe i przestojowe pójdą na Ciebie.
Nikogo nie interesuje czy i jak się dogadaliście. Papier pokazuje stan ostateczny i tyle.

Sugerujesz, że jak ktoś nada z Chin czy innego kraju np. puste kartony i wpisze na konosament moje dane, o czym ja nawet nie będę wiedział, to ma obowiązek za to płacić?

PostNapisane: Pt gru 13, 2013 10:47 pm 

Sugerujesz, że jak ktoś nada z Chin czy innego kraju np. puste kartony i wpisze na konosament moje dane, o czym ja nawet nie będę wiedział, to ma obowiązek za to płacić?[/quote]

nie ale jeśli powiesz , że nie wiesz o co chodzi a Azjata przedłozy np Euroconsolowi dowód Twojej wpłaty za towar to jak się wykręcisz, że płaciłęś im ale nic nie zamawiałeś?

Ostatnio edytowano So gru 14, 2013 8:43 am przez Michael22, łącznie edytowano 1 raz

PostNapisane: So gru 14, 2013 12:38 am 

Do ddd,

Ciekawe podejście ale tak jak mówi Mich oni mają potwierdzenia twoich wpłat. To jest model biznesowy takich firm jak E i B więc nie myśl że oni nie są przygotowani na każdą ewentualność.

Pozdr

PostNapisane: So gru 14, 2013 8:44 am 

Na pewno sa przygotowani bo tak to każdy co się dowiedział, że to idze do euroconsol albo Boxline to by nie odbierał i przesyłka by wracała ?

PostNapisane: So gru 14, 2013 9:42 am 

Słuchajcie, zapłaciłam za towar na miejscu, malutką część towaru kredytowała azjatycka firma cargo, bo zdążyłam stamtąd wyjechać zanim się rączki uwinęły z zamówieniem.
Jestem w stałym kontakcie mailowym z firmą azjatycką i są tam małe przepychanki, bo zaczęłam ich obwiniać o to, że nie opłacili frachtu w rzeczywistości - tak sugerowała polska agencja. Do polskiej agencji piszę maile ale to jest korepsondencja w jedną stronę, na dziesięć maili dostałam jedną odpowiedź a telefonicznie jestem zbywana.

Jestem wkurzona i jak mam się tak szarpać to albo wolę, żeby przepadł towar i tą stratę odrobić sobie na następnym imporcie już w mądrzejszy sposób. Albo odebrać ale walczyć o to, negocjując, po dobroci, albo jak się nie da to w sądzie.

Jak dobrze, że jest to forum i przynajmniej mam kogo zapytać :)

PostNapisane: So gru 14, 2013 9:52 am 

ddd: podchodząc w ten sposób to za chwilę pojawi się światowy problem "importowy spam". Taka niechciana korespondencja tylko zamiast maili z reklamą będziemy mieli puste kontenery, puste pudełka jako paczki i tak dalej.

do autorki tematu: nigdzie w temacie nie znalazłem informacji jaki jest przedmiot sporu. Ile w pieniądzu tego towaru tam jest, jakie kwoty zapłaciłaś itp.

Napisz w czym możemy Ci pomóc: biuro@layo.com.pl

PostNapisane: So gru 14, 2013 2:04 pm 

Z tego co wiem to problem polega na tym ze autorka kupiła tani wartościowo towar i poszedł on na CIF gdzie podatki Euroconsolu były większe niż sama wartość towaru.

Do autorki te firmy mają tak zatrudnionych pracowników że są przeszkoleni na takie zbywanie wszystkich. Można tam podjechać ale tez się nic nie wskóra.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1