Forum BigChina.pl

Import z Chin Forum BigChina.pl

Pierwsze polskie forum dla importerów z Chin

Teraz jest Pn wrz 24, 2018 8:56 pm

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
 Tytuł: Bill of landing
PostNapisane: N maja 21, 2017 7:14 am 

Witam,

czy posiadając skan konosamentu mogę jakoś sprawdzić czy towar faktycznie został zdeponowany w porcie? Czy mogę zadzwonić do portu chińskiego i o to zapytać? a może porty prowadzą jakiś system i mogę to sprawdzić online?

Chodzi o to, że kontrahent z Chin chce aby 50% należności za towar przesłać mu od razu a kolejne 50% po tym jak prześle mi emailem skan bill of landing i zanim zapłacę tą drugą ratę chciałbym się upewnić że dokument który mi przesłał nie jest podrobiony i towar faktycznie został zawieziony przez niego do portu.

Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  

PostNapisane: N maja 21, 2017 7:35 pm 

Jak masz numer kontenera to można sprawdzić gdzie jest obecnie :-) a najlepiej wrzuć tu skan BL (możesz zamazać dane swoje i odbiorcy). Pytałeś w innym wątku o możliwość inspekcji przed odprawą w PL- towar do momentu zakończenia odprawy jest pod dozorem celnym, więc mógłbyś go otworzyć wyłącznie w obecności celnika.

airsea4u@gmail.com

PostNapisane: Śr maja 24, 2017 11:24 am 

Najlepiej zapytać spedytora, który organizuje transport o stataus przesyłki. Na konosamencie powinien widnieć agent / przewoźnik morski do którego należy się zgłosić po stronie polskiej - doradzam skontaktować się z nimi, żeby sprawdzili w swoich systemach.

- transp.morski,lotniczy,kolejowy
- odprawy celne(zwykłe,gospodarcze,mienie,tranzyt)
- wnioski
- procedury naprawcze
tel.587834625

PostNapisane: Wt maja 30, 2017 12:20 pm 

skrzyp napisał(a):
Jak masz numer kontenera to można sprawdzić gdzie jest obecnie :-)

narazie nie mam numeru kontenera. Jestem o krok od złożenia zamówienia na Alibabie i staram się przewidzieć różne opcje :)

skrzyp napisał(a):
możliwość inspekcji przed odprawą w PL- towar do momentu zakończenia odprawy jest pod dozorem celnym, więc mógłbyś go otworzyć wyłącznie w obecności celnika.

A jak ta procedura wygląda w praktyce? Składam wniosek o oględziny towaru LCL i ile trzeba czekać średnio na decyzję? Bo przecież towar cały czas przebywa w porcie (agencji celnej?) i trzeba płacić za każdy dzień składowania. A później specjalnie do tych moich oględzin musi przyjechać celnik czy przy okazji? Ile kosztuje taka przyjemność?

PostNapisane: Wt maja 30, 2017 1:10 pm 

W ciągu dnia, dwóch wszystko powinno się udać załatwić. Organizacją kontroli zajmuje się agent celny, który Pana reprezentuje. Zapraszam - chętnie pomożemy .
Ceny usługi to naprawdę indywidualna kwestia każdej z agencji. Isttnym czynnikiem jest magazyn na jaki trafi przesyłka - dojazd do niego z celnikiem, opłata magazynu za udostępnienie towaru ( niektóre taką przewidują ) , przeładunki podczas rewizji itp.

- wnioski
- procedury naprawcze
tel.587834625

PostNapisane: Cz cze 01, 2017 1:08 pm 

a powiedzcie - w jaki sposób nadawca/supplier dostarcza mi oryginał konosamentu (i resztę dokumentów) aby można było odebrać ładunek w porcie? Przesyła to do mnie kurierem? A może polska firma spedycyjna to jakoś organizuje? Pytam bo mój dostawca strasznie dużo sobie woła za przesyłki DHLem (630 zł za 2 kg przesyłkę sampli)

PostNapisane: Cz cze 01, 2017 2:26 pm 

Nadawca może zrobić tzw telex release, nie trzeba wtedy wysyłać oryginalnych konosamentów z Chin, zwolnienie odbywa się mailowo wtedy. W większości przypadków żadne dokumenty w oryginale nie sa w PL wymagane do odprawy. Tylko jesli na towar sa preferencje celne, potrzebny jest oryginał form A od nadawcy. Koszt kuriera z dokumentami z CN to jakieś 50-80 usd

airsea4u@gmail.com

PostNapisane: Pt cze 02, 2017 10:05 am 

Dostawca może zwrócić oryginały do agenta i wtedy zadysponować zwolnienie telexowe. Z tym też się może wiązać dodatkowa opłata.

- wnioski
- procedury naprawcze
tel.587834625

PostNapisane: Śr cze 21, 2017 10:03 pm 

1. mój towar będzie się składał z kilkudziesięciu pudełek kartonowych (brak palety, po prostu pudełka luzem). Czy ma to jakieś znaczenie co będzie na tych pudełkach nadrukowane? Chińczyk zaproponował nadruk na pudełkach: "ITEM QTY and your company name", czy to będzie ok? W nazwie firmy jest moje imię i nazwisko więc sam nie wiem czy to będzie dobrze?

A można nadrukować adres mojej domeny internetowej? (jest ona zastrzeżona w Urzędzie Patentowym)

2. na forum są obecni przedstawiciele firm spedycyjnych poproszę zatem o ofertę na organizację transportu i clenie.

- przewidywany termin gotowości towaru w chinach za 1,5 miesiąca
- FOB XIAMEN
- miejsce docelowe dostarczenia towaru: 32-020 Wieliczka, Polska
- 76 pudełek kartonowych o wymiarach 36*38,5*45cm
- łączna waga 610 KG
- rodzaj towaru: porcelana

PostNapisane: Cz cze 22, 2017 4:40 pm 

1) może być takie oznaczenie jak zaproponował Chińczyk, plus dodatkowo radzę ponumerowac kartony: 1/76, 2/76, 3/76 itd. Numery kartonów nanieść też na packing list. W razie kontroli celnej skraca to czas i obniża koszty. Łatwiej tez zauwazyć, jak któregoś brakuje na magazynie przy przeładunkach.
2) Stawki zmieniają się co miesiąc, więc na sierpień ciężko raczej precyzyjnie wycenić. Możemy podać aktualne stawki, ale z zastrzeżeniem, że koszty frachtu morskiego mogą ulec zmianie.

PS: porcelana, w kartonach luzem i jako LCL to ogromne ryzyko uszkodzenia towaru..:-(

airsea4u@gmail.com

PostNapisane: Cz cze 22, 2017 11:33 pm 

skrzyp napisał(a):
Stawki zmieniają się co miesiąc, więc na sierpień ciężko raczej precyzyjnie wycenić.
Czy wystarczy np skontaktować się z firmą spedycyjną na około dwa tygodnie przed planowaną gotowością towaru w Chinach? Pierwszy raz importuję i nie wiem w którym momencie najlepiej zgłaszać się do spedytora.

skrzyp napisał(a):
PS: porcelana, w kartonach luzem i jako LCL to ogromne ryzyko uszkodzenia towaru..:-(
Towar ma być dość dobrze zabezpieczony - każdy produkt zamknięty w specjalnie wykrojonym pod niego styropianie ochronnym. Po trzy produkty w małych kartonikach i to dopiero w zbiorczym kartonie.

PostNapisane: Pt cze 23, 2017 10:31 am 

maksio napisał(a):
skrzyp napisał(a):
Stawki zmieniają się co miesiąc, więc na sierpień ciężko raczej precyzyjnie wycenić.
Czy wystarczy np skontaktować się z firmą spedycyjną na około dwa tygodnie przed planowaną gotowością towaru w Chinach? Pierwszy raz importuję i nie wiem w którym momencie najlepiej zgłaszać się do spedytora.

Z reguły stawki obowiązują do połowy i od połowy miesiąca. Np. obecne, ważne są dla wyjść z Chin do 30/06. Proszę pamiętać, że nie jest istotna data kiedy Pan otrzymał stawki , ponieważ w przyp. frachtu morskiego cezurą obowiązywania stawki jest data wyjścia z Chin wg wskazań BL.

skrzyp napisał(a):
Towar ma być dość dobrze zabezpieczony - każdy produkt zamknięty w specjalnie wykrojonym pod niego styropianie ochronnym. Po trzy produkty w małych kartonikach i to dopiero w zbiorczym kartonie.

Proszę pamiętać , że towar w transporcie drobnicowym narażony jest na większe ryzyko wystąpienia uszkodzeń w zw. z przeładunkami magazynowymi, sposobem ładowania kontenera ( przestrzeń jest optymalizowana ) . Przy wystąpieniu szkód i wprocesie ich likwidacji każdy taki czynnik ryzyka ( np. niewystarczające zabezpieczenie ładunku ` może mieć wpływ na decyzję o uznaniu szkody i wypłacie odszkodowania.

- wnioski
- procedury naprawcze
tel.587834625

PostNapisane: Cz lip 06, 2017 9:04 am 

Podesłałam Panu stawki lipcowe na priv

airsea4u@gmail.com

Strefa czasowa: UTC + 1