Forum BigChina.pl

Import z Chin Forum BigChina.pl

Pierwsze polskie forum dla importerów z Chin

Teraz jest N cze 24, 2018 7:55 am

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: Pn sie 22, 2016 12:16 pm 

Witam, zajmuje się importem z Chin, sprzedaż prowadzę na allegro. Mam zarejestrowaną działalność na ryczałcie 3% i nie jestem podatnikiem VAT. Moje pytanie jest następujące : czy opłaca się być płatnikiem VAT ? 90% moich zamówień jest wysyłana przez DHL i każdorazowo jest naliczany VAT. Analizując konkurencję, to każdy wystawia fakture VAT. Moimi głównymi odbiorcami są klienci indywidualni ( nie są to firmy ). Czy polecacie przejść na VAT czy nie ?

Może również bardziej opłacalne jest zmienić formę opodatkowania za zasady ogólne ?

Z góry dziękuje za pomoc.

Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  

PostNapisane: Śr sie 24, 2016 8:19 pm 

Jeśli sprzedajesz tylko osobom fizycznym - od VAT uciekaj, jak długo możesz.
Na pytanie: ryczałt czy zasady ogólne odpowie Ci tylko ktoś, kto zna specyfikę Twojej firmy - wysokość marży, przychodów oraz koszty prowadzenia działalności.

PostNapisane: Śr sie 24, 2016 10:50 pm 

A czy VAT nie będzie dla mnie neutralny gdy płacę go ciągle przy imporcie ? Z moich klientów może 5% pyta wyłącznie o fakturę - to myślę że to niewiele.
A i dzięki Ci bardzo za odpowiedź :) Każda rada się przyda.

PostNapisane: Pt sie 26, 2016 7:33 am 

Neutralny VAT? Zapłacisz dodatkowe 23% podatku od każdej sprzedanej sztuki towaru. Odliczyć będziesz mógł VAT naliczony z faktur, które będą dotyczyły kosztów Twojej działalności (również tych importowych). Na plus - ryczałt będziesz płacić od obrotu netto.

PostNapisane: N paź 23, 2016 7:19 pm 

Znajdź dobrego księgowego i niech zrobi Ci symulację ile byś zapłacić podatków na vacie, a ile nie na vacie. Wszystko da się obliczyć, na podstawie twoich obrotów, dochodów, danych z poprzednich miesięcy.

PostNapisane: N paź 23, 2016 10:50 pm 

Witam wszystkich.
@DandF, jeśli faktycznie twoim celem są klienci indywidualni, nie firmy, odpuść bycie VAT-owcem. Jestem w identycznej sytuacji i z biurem rachunkowym mieliliśmy to co będę importować i na jaką działalność się nastawić. Liczyli mi to na kilka sposobów (jakieś ich kombinacje by było dobrze) i nie ma sensownych argumentów by być dopłacać VAT.
Też moja konkurencja jest na vacie, jak u Ciebie, ale co mnie to ? Działaj według swojej przyjętej strategii i już. Nie patrz na innych bo na pewno nie wiesz dużo o nich i nie wiadomo czemu wybrali taki a nie inny sposób działalności.

Zapytam jeszcze, rachunkowość sam prowadzisz czy masz od tego biuro ?

PostNapisane: Pn lis 14, 2016 12:27 pm 

Korzystam z biura księgowego. Również chce wdrożyć w swoją ofertę import na zamówienie, z bezpłatnym wyszukaniem towaru i jego wyceny. I w takiej sytuacji myślę że VAT już musi być, gdyż większość klientów będą to firmy. No i jeszcze ciekawe czy takie coś ma rację bytu. Wszystko się okaże.

Strefa czasowa: UTC + 1