Forum BigChina.pl

Import z Chin Forum BigChina.pl

Pierwsze polskie forum dla importerów z Chin

Teraz jest Śr wrz 19, 2018 12:33 am

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: Śr lut 01, 2017 9:12 pm 

Witam,

Zamierzam zacząć sprowadzać towar z chin pod własną marką. Fabryka proponowała mi wysyłkę kurierem DHL za 200 $ .
Są to produkty podlegające pod ustawę o ogólnym bezpieczeństwie produktów, więc z tego co wiem nie muszę się martwić o certyfikaty CE i inne, wystarczy, że na opakowaniu produktu znajdzie się intrucja użytkowania oraz ostrzeżenia.

Jest to próbne zamówienie , małe, więc cena zamówionego towaru to ok 800 $ + dodatkowe koszty czyli transport , cło + vat. Towar to drobnica, 1000 szt , każda sztuka waży po 20 dag z opakowaniem maks.

I tu pojawiają się moje pytania:

1. Czy etykietę z moimi danymi czyli importera/producenta oraz z PL instrukcją muszą wydrukować na opakowaniu już w Chinach czy mogę ew. nakleić te dane po dostarczeniu towaru do mnie ?

2. Czy zamówienie kuriera zostawiam fabryce czy mogę sama skontaktować się z firmą w PL i zamówić transport ,aby odebrali go z fabryki ?

3. Czy jeśli paczka będzie szła kurierem, to załatwianiem wszelkich formalności związanych z odprawą celną nie muszę się już przejmować, bo oni to załatwią? Domyślam się, że za dodatkową opłatą ;) Gdzieś tu czytałam że wzięli ok 160 zł. Czyli tylko zamawiam uu Chińczyka, płacę mu, dostaję kolejną fv do opłacenia od kuriera za odprawę celną itp , opłacam i dostaję paczkę pod drzwi ?

4. Pominęłam jakieś koszty ? 800 $ towar + 200 $ przesyłka = 1000$
Cło - w Systemie ISZTAR, o ile dobrze go odczytuję widzę przy interesującej mnie kategorii do każdego wyświetlanego kraju/ kodu kraju "Preferencja taryfowa: 0 % " . Nie ma ani Chin, ani kodu kraju, do którego należą Chiny.
Vat - 23 % z 1000$ = 230 $
Koszt odprawy celnej = myślicie że maksymalnie mogę założyć 170 zł ?
Łącznie 1000$ + 230$ + 170 zł
Coś ominęłam?

Na forum widziałam , że była poruszana jeszcze jedna kwestia - zakup towaru na aliexpress . Czy faktycznie można taki towar wprowadzić do sprzedaży ? Zamawiam towar podajac adres firmowy . Wiadomo, z Ali towar przychodzi zwykle PP bez żadnych dokumentów. Czy jeśli chcę to oclić to idę do której z prywatnych agencji celnych czy do urzędu celnego ? Zabieram ze sobą ew. towar i.... co jeszcze? Screen aukcji ? Potwierdzenie przelewu ? Ile mniej więcej taka przyjemność może kosztować zakładając, że towar będzie wart ok 40 $? Po wcześniejszym oklejeniu produktu nalepką z danymi importera i instrukcją , zalatwieniem odprawy celnej mogę już wprowadzić produkt do obrotu ? Aby zaksięgowac produkt w firmie wystarczy potwierdzenie przelewu, screen aukcji i odprawa celna?

Przepraszam za tyle laickich pytań, ale czytam o tym wszystkim od kilku tygodni , mam już mętlik w głowie i potrzebuję potwierdzenia czy dobrze to zrozumiałam, ew. poprawek i opiniii od osób, ktore mają doświadczenie w tej kwestii.

Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  

PostNapisane: Cz lut 02, 2017 12:50 pm 

Witaj,

1) generalnie do importu nie są potrzebne polskie etykiety, ale już do wprowadzenia do obrotu- tak. W praktyce- co UC to inna interpretacja. NIektóre UC dopuszczają etykietowanie przez importera po odprawie, inni nie.
2) możesz sama zorganizowac transport, ale z tego jak piszesz, zaoferowali ci 200 USD za 1000 sz x 20 dkg= 200kg- to super tanio
3) kurier Ci zawsze odprawi jak potrzeba
4) VATu nie powinnaś liczyć, bo go potem odliczasz w deklaracji ( jesli jesteś VAT- owcem)
A porpos cła- bez konkretnego kodu celnego ciężko potwierdzić lub zaprzeczyć...
Do niktórych towarów do uzyskania preferencji potrzebne jest "form A"
koszt odprawy pomiędzy 130 a 200 pln w zalezności od AC

Towar z Aliexpress wysłany PP możesz normalnie wziąc na firmę. Kiedy przesyłka jest już na WER Łączyny w Warszawie- wysyłasz upoważnienie, dokumenty ( invoice, packing list, ew inne w zależności od rodzaju towaru) do wybranej AC i normalnie zrobią ci odprawę a po przesłaniu PZC poczta Ci dostarczy do drzwi.

airsea4u@gmail.com

PostNapisane: Cz lut 02, 2017 2:44 pm 

Dziękuję za tak szybką odpowiedź !

1.Czytałam tu na forum, że ktoś dostał wezwanie z urzędu, że towar nie ma etykiet i przez to musiał ponieść dodatkowe spore koszty - przewóz w inne miejsce w celu obklejenia itp. stąd ta obawa ;) Ale w takim razie jak wszystko już uda mi się dograć to zadzwonię do odpowiedniego urzędu celnego i dowiem się co jest wymagane. ( Gdybym zamawiała przez kuriera, odbiór paczki w Warszawie , to urząd celny też w Warszawie czy np. w Gdyni ? Czy dowiadywać się u kuriera, którędy paczka będzie przekraczała granicę ? )

2. Pytam z ciekawości jakie mam opcje do wyboru. Ale chyba przesadziłam z tą wagą jednak, muszę zważyć i sprawdzić ile mniej więcej wazy jedno opakowanie. Ale wyobrażając to sobie to z 20 kg maksymalnie wszystko powinno ważyć. Na razie wszystko robię " na oko" stąd taka jak przypuszczam pomyłka.

Co do Aliexpress - wszystko byłoby dobrze, gdyby można było otrzymać od Chińczyka z Aliexpress fakturę:P Zwykle paczki nie są zatrzymywane w WER Warszawa u celników, tylko przechodzą bez problemu ( zwykle listem nierejestrowanym ) i wiem o nich dopiero dostając awizo lub są w skrzynce.
Czy może jednak miałam pecha i jeśli napiszę w zamowieniu , że chcę fakturę to ją faktycznie otrzymam?

Co jeśli jednak jej nie dostanę i zamówiony towar z ALi trafi bez żadnych dokumentów do mnie ? Da się to jakoś zaksięgować i oclić?

Jeszcze raz bardzo dziękuję za pomoc :)

PostNapisane: Cz lut 02, 2017 8:57 pm 

1)jak będzie leciało przez kuriera to na 95% odprawa Warszawa w przypadku doreczenia w w Warszawie, ale dla pewności zapytaj. Gdynia tylko dla przesyłek morskich i to nie zawsze.
2) jak będziesz mieć dokładne dane wielkości przesyłki od nadawcy- zapytaj kilku kurierów w PL o stawkę i porównaj
Co do Aliexpress- jak poprosisz to ci na pewno wyślą. Najlepiej w Excelu, żebyś mogła potem poprawić, dopisać konieczne dane dla AC do odprawy - bardzo często faktury z Chin wymagają "dopracowania". Przesyłki zawsze przechodzą przez cło jesli nie są wysłane jako gift, próbki, wysyłka jest na firmę i wartość jest odpowiednia( nie zaniżona). Zawsze zamawiaj przesyłkę rejestrowana i sledź- będziesz wiedziała co się z nią dzieje.

airsea4u@gmail.com

PostNapisane: Cz lut 02, 2017 10:29 pm 

Dziekuje za wyjasnienie tych kwestii.

Juz ostatnie pytanie. Mowisz o fv w excelu. Po wprowadzeniu zmian wysylam poprawiona fv do Chinczyka ? Bo chyba sprzedawca i nabywca nie moga miec ddwoch roznych wersji faktury ?

PostNapisane: Pt lut 03, 2017 10:23 am 

Nie, poprawiona idzie do agencji celnej do odprawy. Poprawki zazwyczaj dotyczą deklaracji pochodzenia, korekty danych nabywcy, dopisania NIPu, warunków wysyłki. AC/US/US nie dostaje nic od nadawcy, tylko od Ciebie. Nikt z Chińczykiem nie będzie w Polsce sprawdzał, czy ma to samo.

airsea4u@gmail.com

PostNapisane: Pn lut 06, 2017 2:32 pm 

Sprostuję wcześniejsze informacje : jeśli towar wymaga instukcji lub wszywek/metek - wszystko musi być przy towarze z chwilą importu. Jeśli przesyłka zostanie skontrolowana przez UC i braki stwierdzone - towar jest zatrzymany.

Odnośnie odprawy - to faktura musi być jeszcze przetłumaczona przez Panią . Agent celny musi wiedzieć co to za towar, żeby odpiwednio zataryfikować => naliczyć należności celne. Jeśli agent nie będzie miał prawidłowego tłumaczenia i np. źle zgłosi - to i tak odpowiedzialność spoczywa na Pani ( jako importerze) i w razie poźniejszej kontroli skarbowej/celnej - to Pani ponosi konsekwencje.
Proszę pamiętać , żeby wartość z faktury ZAWSZE była identyczna z kwotą zaksięgowaną w przelewie za towar.

- transp.morski,lotniczy,kolejowy
- odprawy celne(zwykłe,gospodarcze,mienie,tranzyt)
- wnioski
- procedury naprawcze
tel.587834625

PostNapisane: Pn lut 06, 2017 3:36 pm 

Dziękuję .

Czyli w takim razie muszę się postarać aby Fabryka na opakowaniu nadrukowała od razu to co jest mi potrzebne ( produkt podlegający pod ustawę o ogólnym bezpieczeństwie produktów , gdzie wymagana jest instrukcja w j.polskim i wszelkie ostrzeżenia ) .

Zastanawiam się też i jeszcze tym tematem się nie zajęłam jeśli chodzi o poszukiwanie informacji ( czytam codziennie non stop o wszystkim co dotyczy importu, sporo tego jest ;) ) - produkt będzie naklejony na plastik, plastik będzie w papierowym pudełeczku . Czy w takiej sytuacji muszę na opakowaniu drukować jakieś symbole dot. recyklingu itp. ?

Dogadałam się z pewną firmą, mają mi przesłać próbki . Wartość próbek będzie wynosiła ok 5-10 $ , na fakturze będzie informacja ze sa to próbki. Czy jeśli fabryka wyśle mi je również kurierem , to dzięki małej wartości i odpowiedniej informacji na fakturze uniknę dodatkowych kosztów związanych z "obsługą celną" ? To chyba bez znaczenia, ale próbki zamawiam na osobę fizyczną.

PS. Jesli chodzi o wysyłkę towaru kurierem, na fakturze w Incoterms jaki symbol powinnam mieć wpisany? Tego też jeszcze nie ogarnęłam . Rozumiem, że ma być Contry od origin , Terms of Delivery ( tu w przypadku kuriera wpisuję może DAP Warszawa ? ?? ) , Destination Country . Coś jeszcze....?

Strefa czasowa: UTC + 1