Import z Chin Forum BigChina.pl
http://forum.bigchina.pl/

Import towarów używanych na umowę kupna sprzedaży a VAT
http://forum.bigchina.pl/viewtopic.php?f=14&t=18184
Strona 1 z 1

Autor:  bolo [ Pn gru 31, 2018 3:08 pm ]
Tytuł:  Import towarów używanych na umowę kupna sprzedaży a VAT

Dzień dobry,

Czy ktoś sprowadzał towary używane z Chin, ale na umowę kupna sprzedaży? Czyli ja jako firma (DG jednoosobowa) kupuję towar w Chinach od osoby prywatnej i dokumentem potwierdzającym taką transakcję jest umowa kupna-sprzedaży. Następnie towar zostaje wysłany do Polski firmą kurierską. Przy odprawie celnej zostaje naliczona cło oraz VAT. Naliczony podatek VAT mogę odebrać. Następnie zakupiony towar używany sprzedaję na fakturę VAT-marżę.
1. Czy mogę w taki sposób sprowadzać i sprzedawać towar?
2. Czy podczas odprawy celnej, nie będzie problemu, że zamiast faktury jest umowa kupna sprzedaży, np. na 100 szt. jakiegoś towaru?

Dziękuję z góry za odpowiedź.

Pozdrawiam

Autor:  BigChinaExpert [ Śr sty 02, 2019 10:24 am ]
Tytuł:  Re: Import towarów używanych na umowę kupna sprzedaży a VAT

Dzień dobry,

W tym przypadku polecamy kontakt z najbliższą agencją celną, aby upewnić się, czy faktura VAT nie jest Panu niezbędna, jako przedsiębiorcy, podczas przeprowadzaniu takiego importu. VAT oczywiście może Pan odroczyć jeśli produkt zostanie odprawiony np. w Hamburgu (przy odprawie bezpośrednio w Polsce VAT należy opłacić od razu).

Pozdrawiam

Autor:  WER-SAD [ Cz kwi 04, 2019 3:45 pm ]
Tytuł:  Re: Import towarów używanych na umowę kupna sprzedaży a VAT

Dzień dobry,

Może być umowa-kupna sprzedaży wg mnie jak najbardziej.
W rozporządzeniu w sprawie zgłoszeń celnych napisane jest:
paragraf 26. ust. 1, pkt.4
"dokumenty, na podstawie których można określić podstawę opodatkowania towarów, jeżeli faktura lub inny dokument służący do ustalenia wartości celnej towarów nie zawiera niezbędnych danych do ustalenia tej podstawy" - faktury nie ma więc siłą rzeczy nie spełnia warunków.
Nie widzę przeciwwskazań jako agent celny, natomiast dobrze żeby wypowiedział/ła się Pana księgowy/wa, w kwestii takiego sposobu prowadzenia biznesu.
Myślę, że powinno być ok.

A tu jeszcze cytat ze strony MF

"W przypadku braku faktury importer ma obowiązek dostarczyć dokumenty, które mogą być rozpatrywane jako równoważne fakturze (np. rachunek, umowa kupna-sprzedaży). Należy mieć na uwadze, że w każdym przypadku musi to być dokument, stanowiący podstawę do dokonania rozliczenia (zapłaty) pomiędzy kupującym i sprzedającym. Nie może to być np. faktura proforma czy prowizoryczna, czyli dokument, który - w przeciwieństwie do faktury handlowej - nie jest dokumentem księgowym, ale pełni jedynie funkcję informacyjną."

Myślę że to rozwiewa wątpliwości. Mam nadzieję że pomogłem

W razie pytań proszę pisać, postaram się pomóc.

Autor:  Moloch [ Wt kwi 30, 2019 11:20 am ]
Tytuł:  Re: Import towarów używanych na umowę kupna sprzedaży a VAT

Osobiście nigdy nic nie sprowadzałem z Chin ale myślę, że formalności jest dużo w tym przypadku. Tym bardziej będziemy potrzebowali pieczątki https://www.maxsc.com.pl/pieczatki-2/ gdyż pewnie jest cała masa różnych dokumentów do podbicia.

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/