Forum BigChina.pl

Import z Chin Forum BigChina.pl

Pierwsze polskie forum dla importerów z Chin
Teraz jest Śr wrz 23, 2020 3:58 am

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: So mar 07, 2020 4:18 pm 

Witajcie,

Od pewnego czasu importuje towar od dużej firmy w Chinach. Cały towar dociera do mnie w systemie DDP - co jest zawarte na fakturze.
Towar kupuje - płacę - i otrzymuje pod drzwi. Towar często przechodzi przez Hamburg.
Wszystko jest ok mam również - certyfikat / potwierdzenie na piśmie, że sprzedawca ponosi wszystkie koszty - mnie nic nie interesuje i tak w praktyce jest.

Jedyny minus nie mam żadnych dokumentów co i ile zapłacił sprzedawca w urzędzie celnym.
On jak twierdzi zlecają to innym firmą - agencji wysyłkowej i oni się tym nie zajmują, a towar czasami przechodzi przez 2 kraje i 2 różne agencje się tym zajmują.
Do momentu puki nie jestem podatnikiem VAT - wszystko jest ok ;)

Tylko że w tym roku na pewno przkroczę 200.000 czyli już będę musiał przejść na VAT i wtedy mam mały problem bo jeśli dobrze rozumiem.
To sprzedając przedmiot dzisiaj za np. 100 PLN w przyszłości będę musiał doliczyć 23 PLN czyli sprzedawać go za 123 PLN abym miał tą samą kwotę którą miałem wcześniej.

Czy dobrze rozumiem ?
Czy może ja coś pokręciłem ... i może jest jakieś inne wyjście z tej sytuacji.

Z góry dziękuje za pomoc każdego kto ma troszkę wiedzy na temat VAT.

Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  

PostNapisane: Pn mar 16, 2020 1:22 pm 

De facto, nie mając dokumentu SAD/PZC, tj dokumentu wprowadzenia do obrotu na terenie EU nie możesz W OGÓLE LEGALNIE handlowac towarem w EU. Oświdczenie nadawcy jest nieważne dla urzędu. Wg unijnych przepisów IMPORTER jest zobowiązany do załatwienia formalności celno-podatkowch.
poczytaj tutaj: https://www.chinskiraport.pl/blog/import-z-chin-na-ddp/

airsea4u@gmail.com

PostNapisane: So maja 02, 2020 4:33 pm 

Ale z drugiej strony przecież forma dostawy DDP nie obliguje mnie do płacenia cła itp. za to jest odpowiedzialny eksporter i nie ma całkowitej interpretacji - ponieważ eksporter nie musi mi wydawać żadnych dokumentów z tym związanych. On jest odpowiedzialny za dostarczenie odpowiedniej dokumentacji / wprowadzenie na teren EU i tym samym za opłacenie odpowiednich należności inaczej towar by do mnie nie dotarł.

DDP - czyli transport + cło opłacone - najwygodniejsza forma dla kupujących. Wiem, że pewnie jest ciut drożej, ale łatwiej.
Również mój księgowy + prawnik mówią, że jest wszystko ok - bo nie mogę wymusić na eksporterze tych dokumentów, a na dokumentach to nie ja jestem jako osoba odpowiedzialna za opłaty itp tylko eksporter.

PostNapisane: Pn maja 04, 2020 7:08 am 

NIeststy, ale dla polskego US jesli nie masz potwierdzenia opłacenia cła i podatku, jestes potencjalnym przemytnikiem. Takie realia. US nie obchodza warunki incoterms.

airsea4u@gmail.com

Strefa czasowa: UTC + 1