Forum BigChina.pl

Import z Chin Forum BigChina.pl

Pierwsze polskie forum dla importerów z Chin

Teraz jest Śr lis 21, 2018 8:43 am

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: Śr kwi 04, 2007 12:15 pm 

Witam,
mam pytanie, wiem,że przy sprowadzaniu produktów wymagana jest instrukcja obsługi tłumaczona na język polski,
kiedy należy dokonać tłumaczenia - rozumię,ze powinna ona wraz z innymi dokumentami trafić do odprawy celnej?

Pozdrawiam
Aneta A

Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  

Tytuł:
PostNapisane: Cz kwi 05, 2007 9:46 am 

Być może teraz się coś zmieniło, ale za moich czasów (2004, 2005, 2006) to polskiej instrukcji nikt nie sprawdzał przy odprawie celnej. Taką instrukcję drukowaliśmy w Polsce i dołączaliśmy do produktów podczas sprawdzania ich w firmie.

Tytuł:
PostNapisane: So kwi 07, 2007 7:40 pm 

Towar powinien posiadać instrukcję Napisaną w języku w którym chcemy go dopuścić do obrotu już w trakcie odprawy celnej (instrukcja powinna się znajdować razem z towarem a nie z dokumentami które dajemy agencji celnej. W 2004, 2005, 2006 bylo podobnie .
Można próbować bez ale na własne ryzyko importera . Jak widać niektórym się udaje :).

Tytuł:
PostNapisane: Śr kwi 11, 2007 9:44 am 

Do Artura:
Witam,
Czy moze Pan powolac sie na przepisy z ktorych wynika, ze instrukcja w jezyku polskim powinna bys w srodku opakowania razem z towarem, przed zgloszeniem towaru do odprawy celnej?
Pozdrawiam,
Agnieszka Polak

Tytuł:
PostNapisane: Śr kwi 11, 2007 3:30 pm 

Wywołany do tablicy :D – dobrze spróbuję

A diabeł tkwi w szczegółach :)
Ciekawe słowa:

Umieszcza się , powinien , należy , podaje się -- można interpretować na wiele sposobów (np powinien zrobić – ma obowiązek czy też nie ? :)

Założenie :

Procedura celna – wprowadzenie towaru do obrotu
Importer/producent - osoba która chce wprowadzić towar do obrotu 
Zasadnicze wymagania – wymogi jakie musi spełnić towar aby został dopuszczony do obrotu (TO JEST SEDNO SPRAWY)

Dz. U. nr 259 z 2005 r. poz. 2172 warto przeczytać
Dz. U. nr 210 z 2003 r. poz. 2045 warto przeczytać
Ja rozumiem to tak, jeżeli w zasadniczych wymaganiach pisze że producent powinien załączyć instrukcję to znaczy że musi.

Oczywiście moglibyśmy wymieniać argumenty i interpretować wszystko w sposób korzystny dla importera . Jednak w rzeczywistości może to wyglądać zupełnie inaczej a udowadnianie kto ma rację (IZBA CELNA czy Importer) i czy dany przepis odnosi się akurat do Naszego towaru czy nie, zajmuje zbyt dużo czasu i pieniążków.
Ja osobiście słyszałem o kontenerku towaru w którym umieszczano instrukcje przed odprawą celną . Więc prawie zawsze wymagam od producenta umieszczenia razem z towarem instrukcji obsługi jeżeli jest konieczna dla świętego spokoju

MIŁEJ LEKTURY ;) - nie ma tu tylko odpowiedzi na Pani pytanie ale jest dużo dodatkowych rzeczy które związane są z importem więc ogólnie warto to przeczytac , ja natomiast od teraz każdy swój post zacznę od "Moim zdaniem" (nie lubię stac przy tablicy)

---------------------------------------------------------------------------------

Wyrób pochodzi z Unii Europejskiej

Art. 12 ustawy o systemie oceny zgodności zawiera domniemanie, że wyroby, na których umieszczono oznakowanie CE w krajach innych niż Rzeczpospolita Polska, są zgodne z zasadniczymi wymaganiami, co oznacza, że mogą być wprowadzone do obrotu. Domniemanie to odnosi się w tym samym stopniu do wyrobów sprowadzanych z innych niż Polska państw członkowskich UE, jak i do wyrobów importowanych z państw trzecich, nienależących do UE. Uprzywilejowana sytuacja wyrobów wyprodukowanych w UE polega przede wszystkim na tym, że nie podlegają one kontroli granicznej w momencie wwiezienia na terytorium Polski, a ewentualna kontrola spełniania przez nie zasadniczych wymagań może być dokonana dopiero gdy znajdą się w obrocie, na takich samych zasadach, na jakich kontrolowane są wyroby krajowe.

Przedsiębiorca, który wprowadza do obrotu w Polsce wyrób pochodzący z innego państwa członkowskiego UE musi jednak pamiętać, że mogą na nim ciążyć pewne dodatkowe, wynikające z polskiego prawa obowiązki. W szczególności chodzi tu o wymaganie, aby towarzyszące produktowi informacje i dokumenty były w języku polskim. Ustawa o systemie oceny zgodności nie zawiera w tym względzie jednolitych przepisów, które odnosiłyby się do wszystkich podlegających jej wyrobów. Wymagania co do języka instrukcji obsługi lub deklaracji zgodności, o ile w konkretnym wypadku musi być dołączona do wyrobu, znajdują się natomiast w większości rozporządzeń wykonawczych do ustawy o systemie oceny zgodności i stanowią odzwierciedlenie analogicznych wymagań zawartych w odpowiednich europejskich dyrektywach. Jednak niektóre rozporządzenia nie zawierają żadnych przepisów na ten temat, jak np. rozporządzenie z 15.12.2005 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla sprzętu elektrycznego (Dz. U. nr 259 z 2005 r. poz. 2172). Inne z kolei zawierają wymagania fragmentaryczne, jak np. rozporządzenie z 14.11.2003 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla zabawek (Dz. U. nr 210 z 2003 r. poz. 2045). Jednakże wszystkie zabawki oraz wiele rodzajów sprzętu elektrycznego są to wyroby przeznaczone do użytku konsumentów, w związku z czym na mocy artykułu 7 i 7a ustawy z 7.10.1999 r. o języku polskim (Dz. U. nr 90 z 1999 r. poz. 999 z późn. zm.) wszelkie towarzyszące im informacje, w szczególności ostrzeżenia i instrukcje obsługi, muszą być sporządzone w języku polskim. W stosunku do wszystkich wyrobów, również tych nieprzeznaczonych dla konsumentów, ma zastosowanie art. 20 ustawy z 2.07.2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, który mówi, że przedsiębiorca wprowadzający towar do obrotu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej jest obowiązany do zamieszczenia na towarze, jego opakowaniu, etykiecie lub instrukcji informacji w języku polskim zawierających: 1) firmę przedsiębiorcy i jego adres; 2) nazwę towaru; 3) inne oznaczenia i informacje wymagane na podstawie odrębnych przepisów.

Wymagania językowe powinny być spełnione przede wszystkim przez zagranicznego producenta wyrobu, jeżeli zamierza on wprowadzić ten wyrób do obrotu na terytorium Polski i podejmuje w tym celu konkretne, konsekwentne działania. Jeśli natomiast przywóz wyrobów do kraju dokonywany jest okazjonalnie, najczęściej w niewielkich ilościach, przez dystrybutorów nie współpracujących stale z producentem, to wówczas w praktyce obowiązek spełnienia wymagań językowych spadnie właśnie na nich. W przypadku wyrobów, dla których wymagania językowe zaliczają się do zasadniczych wymagań, polski przedsiębiorca powinien jednak działać w porozumieniu z producentem, gdyż dystrybutor nie ma prawa samodzielnie spełniać zasadniczych wymagań. Nie musi on być upoważnionym przedstawicielem producenta, wydaje się, że wystarczy jeśli będzie działał np. jako „podwykonawca” dokonujący tłumaczenia na zlecenie producenta.

Wyrób pochodzi spoza Unii Europejskiej

Konieczność spełnienia opisanych powyżej wymagań językowych w takim samym stopniu dotyczy importera sprowadzającego do Polski wyrób pochodzący z kraju nienależącego do UE
Dodatkowo, importer musi poddać wyrób kontroli celnej. Zgodnie z rozporządzeniem Unii Europejskiej nr 339/93/EWG, jeżeli w toku kontroli organ celny stwierdzi, że produkt może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa, lub nie posiada wymaganego przepisami oznakowania bądź dokumentacji, następuje zawieszenie dopuszczenia takiego produktu do obrotu. Następnie organ celny niezwłocznie występuje o opinię do właściwego organu wyspecjalizowanego w rozumieniu art. 38 ustawy o systemie oceny zgodności (np. Inspekcji Handlowej, Inspekcji Pracy). Jeżeli organ wyspecjalizowany nie wyda tej opinii w ciągu 3 dni roboczych, organ celny musi dopuścić wyrób do swobodnego obrotu.. Jeżeli opinia organu wyspecjalizowanego będzie negatywna, wyrób nie zostanie dopuszczony do obrotu, a na towarzyszącej mu fakturze i innych dokumentach zostaną poczynione odpowiednie adnotacje.

Każdy, kto sprowadza do Polski wyroby pochodzące spoza Unii Europejskiej powinien z wyprzedzeniem zadbać, aby były one zgodne z wszystkimi wymaganiami prawnymi już w momencie przekraczania granicy. Pozwala to uniknąć niepotrzebnych komplikacji i kosztów. Na importerze ciążą też pewne obowiązki związane z dostarczaniem i ewentualnie przechowywaniem dokumentów, jeżeli producent z kraju trzeciego nie ustanowił na terenie UE swojego upoważnionego przedstawiciela. W takim przypadku importer ma obowiązek dostarczyć organom kontrolującym deklarację zgodności oraz inne dokumenty, aż po pełną dokumentację techniczną (zgodnie z art. 40g ustawy o systemie oceny zgodności). W przypadku niektórych wyrobów (np. sprzęt elektryczny) importer ma obowiązek przechowywania dokumentów na wypadek żądania ich okazania przez uprawnione organy. W innych przypadkach powinien być w kontakcie z producentem, aby w razie potrzeby niezwłocznie otrzymać od niego wymagane dokumenty.

Kolejną kwestią jest odpowiedzialność karna za wprowadzenie do obrotu wyrobów niezgodnych z zasadniczymi wymaganiami, zgodnie z art. 45 ustawy o systemie oceny zgodności, gdzie przewidziana jest grzywna do 100 000 zł. Jeżeli sprowadzany przez importera wyrób nie zostanie zatrzymany podczas kontroli celnej, może być przedmiotem kontroli przez organy wyspecjalizowane już po wprowadzeniu na rynek. Jeśli w wyniku tej kontroli okaże się, że wyrób jednak nie spełnia zasadniczych wymagań, odpowiedzialność poniesie importer, jako wprowadzający wyrób do obrotu. „Przepuszczenie” wyrobu przez organy celne, np. z powodu niezauważenia uchybień lub niedotrzymania 3-dniowego terminu przewidzianego w rozporządzeniu 339/93/EWG, stanowi więc dla importera wątpliwą korzyść.

Tytuł:
PostNapisane: Cz kwi 12, 2007 8:17 am 

Panie Arturze,

Wydaje mi sie, ze przywolane przez Pana przepisy nie stanowia jednoznacznie o tym, ze obecnosc instrukcji w jezyku polskim w opakowaniach jest niezbedna juz w trakcie odprawy celnej. Instrukcje mozna dolaczyc do towaru po odprawie celnej. W taki sposob postepuje wiekszosc importerow. Objecie towaru procedura celna nie oznacza natychmiastowego wprowadzenia go na rynek. Jest jeszcze czas na dolaczenie instrukcji.
Wydaje mi sie, ze po prostu nadinterpretuje Pan przepisy.

Pozdrawiam,
Agnieszka Polak

Tytuł:
PostNapisane: Wt kwi 24, 2007 8:03 pm 

Witam Serdecznie Pani Agnieszko,
Przepraszam, że tak długo nie odpisywałem ale na forum byłem "przejazdem" i ostatnio troszeczkę jestem zajęty.
Być może naditerpretuję - jednak wszystko to robie z myślą o pełnym bezpieczeństwie interesów jak również z własnego wygodnictwa.
Prawdę mówiąc nie znalazłem również jednoznacznych przepisów na to że nie trzeba załączać tej instrukcji więc postanowiłem „ dmuchać na zimne” tym bardziej , że nigdy nie spotkałem się z odmowa producenta do wydrukowania i załączenia przetłumaczonej instrukcji do towaru.
I zapewne dopiero odpowiedzialność materialna za wypowiadane słowa skłoniła by nas do zdobycia wiążących danych.

Jedno jest pewne jeżeli sprowadzałbym np. kontenerek zabawek za 30000USD a towar byłby w porcie 17 listopada to wszystkie zabawki miałyby załączoną instrukcję .

Chociażby dlatego że gdyby gdzieś po drodze znalazł się taki nadinterpretator jak ja  i powiedział :
- przykro mi ale nie mogę wpuścić tego towaru na bo…………..(powyżej)
A ja na to :
Wydaje mi sie, ze po prostu nadinterpretuje Pan przepisy……………(powyżej)

I odp:
Panu tylko się wydaje , że mi się wydaje że naditerpretuje przepisy

I co wtedy szach-mat czy pat ?
Pewnie pat, ale 17 grudnia te zabawki mógłbym po prostu przerobić na maski karnawałowe :).

Jedno jest pewne : Ministerstwo finansów jest jedno , rozporządzenie też a interpretacji tyle, ile Urzędów Skarbowych więc prosiłbym o przedstawienie jednoznacznej i wiążącej informacji w w/w sprawie a bukiet kwiatów już czeka ;) .

Pozdrawiam Artur

Tytuł:
PostNapisane: Śr kwi 25, 2007 12:03 pm 

Witam Panie Arturze,
Jednoznaczna i wiazaca opinie na temat terminu umieszczania instrukcji w pudełkach z importowanym towarem moze Pan uzyskac w Departamencie Polityki Celnej Ministerstwa Finansow. Proponuje aby tam wlasnie zlozyl Pan zapytanie w tej sprawie.
Ja chcialam tylko zauwazyc, ze z przytoczonych przez Pana przepisow nie wynika jasno, ze instrukcje maja byc w pudelkach przed przekroczeniem granicy UE, czy Polski. Jak juz pisalam, z praktyki wiem, ze niektorzy importerzy (duze firmy) umieszczaja instrukcje w pudelkach z towarem, po odprawie celnej. Urzad celny nigdy nie mial nic przeciwko temu, ze instrukcja wraz z innymi dokumentami towarzyszy przesyłce, a nie jest w opakowaniu. Bede wdzieczna za przeslanie informacji z opinia Departamentu Polityki Celnej MF.

Pozdrawiam,
Agnieszka Polak

Tytuł: bo nie musi byc
PostNapisane: Cz kwi 26, 2007 3:28 pm 

musza byc natomiast ceryfikaty zgodnosci ce , polski opis i instrukcja to juz sprawa inspekcji handlowej a nie urzedu celnego

Tytuł:
PostNapisane: Pt cze 15, 2007 9:34 am 

W końcu mam jasną informację co do instrukcji, w urzędzie celnym powiadomili mnie,że instrukcja potrzebna jest nie przy odprawie, a przy wprowadzeniu towaru do obrotu, co w przypadku importera oznacza moment sprzedaży konsumentowi, kupującermu

Strefa czasowa: UTC + 1