Forum BigChina.pl

Import z Chin Forum BigChina.pl

Pierwsze polskie forum dla importerów z Chin

Teraz jest Wt lip 17, 2018 12:51 pm

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: Cz lut 11, 2010 10:10 pm 

Czy myślicie że otworzenie firmy, która wyszukiwałaby dostawców dla importerów jest dobrym pomysłem? Trochę juz takich firm jest, ale chyba import z Chin z każdym rokiem wzrasta, więc...
No i czy wystarczy mieć działalność zaresjestrowaną w Polsce mając poszukiwacza w Chinach, czy trzeba mieć to przedstawicielstwo tam zarejestrowane? Czy nie jest tak, że jak się chińska Milicja zorientuje, że tam ktoś siedzi i wyszukuje towary, czyli prowadzi działalność gospodarczą, to go rozstrzelają po półgodzinnym procesie jak tego Pakistańczyka?

Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  

Tytuł:
PostNapisane: Pt lut 12, 2010 12:20 am 

Pisz horrory lub kryminały. Wyobraźnie masz i to już podstawa :)
a tak poważnie chyba nie bardzo zdajesz sobie sprawę czego chcesz się podjąć...
Rozważaliśmy taką opcję z moim przyjacielem(Chińczykiem). Ma bardzo duże doświadczenie w handlu międzynarodowym. Zrezygnowaliśmy z wielu powodów. Przede wszystkim w Polsce 80 lub więcej % chce prawie za darmo kupić towar a jak kupi od firmy pośredniczącej będzie szukało dostawcy przy kolejnym zamówieniu aby obniżyć koszty. Jeszcze nie jest powszechne rozumowanie w Polsce i nie dociera to do ludzi, że nie tylko kupujący chce generować zyski. Wiele osób chce na siłę zakupić "oryginalne" produkty. Takich zapytań będzie najwięcej. Jeśli nie odpowiesz będziesz niesolidną firmą :). Rozważaliśmy też odbiór przesyłek z wielu firm, weryfikacje i wysyłanie ich do Polski (przy naszej wizji dostawy import był nieopłacalny ze względu na przepisy w Polsce. Jest oczywiście rozwiązanie, ale chcieliśmy obniżyć koszty logistyczne do minimum.
Zawsze możesz próbować a efekt ocenisz sam.
Częste wizyty w Chinach obowiązkowe dla sprawdzenia produkcji a Chińczyków ciężko jest nauczyć europejskiego myślenia.
Generalnie mieliśmy wszystko prawie dopięte na "ostatni guzik"
Ostatnio zastanawiałem się nad wersją ryzykantów typu alibaba(płaca i nie wiedzą komu i czy otrzymają towar)
Założenie: klient wpłaca pieniądze do Chin, firma z która rozmawiał wysyła sample a firma pośrednicząca otwiera przesyłkę i sprawdza WIZUALNIE i tylko WIZUALNIE czy to jest ten towar. Żadnej gwarancji odnośnie JAKOŚĆI wykonania oprócz tego że towar zamówiony odpowiada towarowi ze zdjęcia. Jeśli przy kolejnej dostawie klient otrzyma inny towar niż zamawiany bez sprawdzenia wizualnie czyli zdecyduje się na import samodzielny radzi sobie sam. Oczywiście zapłata za towar i obsługę miała być pobierana z "góry" ze względu na mentalność naszego narodu. My jako firma pośrednicząca wstrzymujemy się z płatnością dla dostawcy do momentu otworzenia przesyłki. Jeśli klient zamówi "oryginalne" produkty traci pieniądze.
Oczywiście pełna procedura celna i dostawa byłyby po naszej stronie w Polsce pod warunkiem że nie wystąpią problemy z certyfikatami.
Ot i wersja dla ryzykantów :)
Podsumowując:
Jeśli zakupy w Chinach byłyby tak proste jak u nas w kraju nie byłoby tego forum gdyż każdy mógłby kupić co chce dla siebie bezpośrednio od producenta lub dostawcy gdzie będzie respektowana gwarancja i jakość zamawianego towaru. Jak na razie jest inaczej i nie zapowiada się na to aby były zmiany gdyż pracownicy w firmach w których pracowali otwierają swoje własne bez w 100% potwierdzenia dostawców pozdzespoów. Wszystkich motywuje szybki i łatwy zarobek. Dzisiaj firma jest pod nazwa X jutro pod nazwą Y. Spróbuj odzyskać pieniądze za towar który nie działa lub niezgodny z zamówieniem. Zobaczysz ile czasu, oczywistych racji będzie kwestionowanych. Do tego dochodzi irytacja frustracja i świadomość racji według uzasadnionych argumentów. Możesz mi wierzyć na słowo lub sam spróbować ale nie życzę :) Miałem to "szczęście" spotkać na swojej drodze wiele uchybień rozwiązanych w 90% z powodzeniem wraz ze zwrotem pieniędzy. Jeśli masz wolną gotówkę ryzykuj i ucz się na swoich błędach ponosząc straty, jeśli nie pamiętaj że NAZWISKO masz jedno i zawsze będzie ono kojarzone z wadliwym towarem, niepowodzeniami, niepewnością, brane pod uwagę przy założeniu kolejnej firmy itd. NIP masz jeden więc łatwo będzie odnaleźć winowajcę w przypadku założenia działalności jednoosobowej.
Ps.
Co zawinił Pakistańczyk?
Pozdrawiam

Tytuł:
PostNapisane: Pt lut 12, 2010 3:42 pm 

Nazwisko ma się jedno, ale zawsze mozna stworzyc spółkę zoo i wtedy licz się firma, a nie udziałowcy.
Oczywiście w mojej wersji na początek nie byłoby tak jak w powyższej wersji dla ryzykantów żadnej konkretnej gwarancji co do jakości. Po prostu umowa byłaby tak skonstruowana, że jakby firma która kupuje towar chciała się sądzić przed sądem, ze jakość jest za niska, to by nie miała szans. Po prostu moja rola polegała by na wyszukaniu towaru w Chinach, następnie przesłaniu do Polski próbki i niech sami ocenią jakość, a potem ja sprawdzam wizualnie czy wysyłany towar wygląda tak jak próbka, a jak będzie inna jakośc, to trudno ich problem. Zawsze mają gwarancję, że coś zostanie wysłąne co wygląda jak dobrze przez nich oceiona próbka.
Pytanie czy można miec na przykład konsultanta w Chinach zajmujacego się wyszukiwaniem i sprawdzaniem towaru, bez żadnej oficjalnej działalności tam prowadzonej.
Co do Pakistańczyka, to oczywiście on zawinił, jażdy kraj musi się bronić przed narkomanami. Tylko chyba nikt nie chciałby skończyc tak jak on, więc lepiej przestrzgać chińskiego prawa.

Tytuł:
PostNapisane: N lut 14, 2010 6:19 am 

Proponuje Ci najpierw pozanac obyczaje tu panujace, zlapac jakies dobre kontakty, bo w Chinach to podstawa, poznac kulture biznesu, bo uwierz mi jest calkowicie odmienna od kultury biznesy Europy czy Stanow.

Renoma i nazwisko to podstawa, mozesz miec spolke zoo :), jakis tam udzialowcow, ale twoje nazwisko w biznesie bedzie sie zawsze przewijalo. Jesli raz dasz plamy, zrobisz kogos w trabe musisz liczyc sie z tym, ze opinia po twojej firmie pojdzie i to niezaleznie czy ty bedziesz firmowal swoja firme nazwiskiem, czy bedziesz mial tam jakiegos prezesa...

Ten biznes nie jest prosty, jesli chcesz byc w nim dobry, naprawde dobry musisz tu byc na miejscu i wszystkiego pilnowac do konca sam.

Jeden niezadowolony klient moze zepsuc ci tak opinie, ze potem bedzie ciezko Ci sie podzwignac.

Reasumujac probuj, bo miejsca dla firm zajmujacych sie tym biznestem globalnie, nie tylko z Polska jest duzo. Nie kazdy wytrzymuje, ostatnio padla duza niemiecka firma. Miejsce na rynku mimo wszystko jest.

Wiedz tylko jedno jesli bedziesz mial tu konsultamta, Wasze marze wzrosna diametralnie. Oplacalne jest 7-10% po dobrych negocjacjach z fabrykami i producentami. Bedziesz musial miec naprawde duze zamowienia, zeby polaczyc taka prowizje z kosztami, chyba, ze bedziecie zamawiac towar na glupa i wysylac tak jak jest do klienta. W tym wypadku misisz liczyc sie z tym, ze dosc szybko mozesz stracic klienta lub klientow.

Wyobraz sobie, masz klienta na 20.000 USD, masz prowizji 2.000 USD, teraz musisz wykonac mase pracy, dodatkowo przeloty do fabryk, czasami jeden przelot to okolo 400 USD dla jednej osoby (bo nie wszedzie da sie dojechac szybkim pociagniem), koszty sa znaczne i mozesz sie obudzic z reka w nocniku... nagle koszty przewyzszaja mozliwosci dochodu...

Na twoim miejscu zaczal bym od tego, ze przylecial bym do Chin i zobaczyl jak naprawde ten biznes wyglada...

Wszystkiego Najlepszego w Roku Tygrysa.

Slawek

http://www.datalawltd.com

datalawltd@datalawltd.com

Tel/Fax: +86 20 3996 9004
Tel: +86 18 66 500 45 46

Tel. stacjonarny (NIE KOMORKA!) PL: 22 307 90 58 lub 61 666 09 09 - laczy z Chinami

Tytuł:
PostNapisane: Wt lut 16, 2010 6:26 am 

zgadzam sie z panem Slawkiem. to nie jest takie proste jak sie wydaje. ja dzialam juz pare ladnych lat. mam biuro oraz ludzi ktorzy dla mnie pracuja , wielu przyjaciol i znajomych ktorzy czesto pomagaja bezinteresownie w sprawach biznesowych a mimo to nie mam jakos odwagi aby zaoferowac swoje uslugi innym firmom. to duza odpowiedzialnosc a dla mnie najwazniejszy jest klient i jego zadowolenie dlatego wole sam sprowadzac " na siebie " towary , odprawiac i brac odpowiedzialnosc za jakosc itp. owszem wielu osobom z rodziny czy znajomych pomoglem czy zabralem ze soba podczas licznych wyjazdow ulatwiajac w ten sposob rozpoczecie importu , zapoznalem z procedurami , odprawami , problemami itp... jakos nigdy sie nie mialem problemow ze strata pieniedzy czy otrzymaniem nie tego co zamawialem o czym czesto jest pisane na forum . oczywiscie czasem zdazaja sie jakies pomylki ale wszystko bylo zawsze wyprostowane czy zrekompensowane. raz tylko na samym poczatku dzialanosci moje cargo zostalo ograbione co ciekawe w europie a ja nie ubezpieczylem transportu. ale fima chinska wyslala mi zagiona czesc towaru gratis rekmpensujac w ramach przyjazni :) moje straty. jednak czeste odwiedziny i wspolne imprezy z producentami cos daja :).
najwazniejsze jest to ze trzeba byc caly czas w kontakcie dlatego czesto latam. konkurencja moze kupic identyczny lub podobny towar w porownywalnej cenie. jednak przez lata wypracowalem zminmalizowanie kosztow dzialanosci - tak wiec kompensacja przesylek , zminimalizowanie kosztow transferu waluty , wysylka najtansza czy najwygodniejsza metoda i sprawna i tania odprawa. rowniez zakup waluty po cenach miedzybankowych online daje sprore oszczednosci. wiele firm kupuje walute w bankach czy w kantorach placac drozej. dostawy mam srednio 1 czy 2 razy w miesiacu , wszystko jest na jednym sad'dzie i fakturze . nie musze zamawiac duzych ilosci i zamowienia robie caly czas i jak sie towaru troche uzbiera to biuro mi je wysyla. czasem nawet w ostatniej chwili prosze aby cos dolozyc do transportu.
po tym co napisalem wydawaloby sie ze spokojnie moglbym swiadczyc uslugi w posrednictwie w imporcie o jakim pisze autor watku bo wszystkie instrumenty posiadam :) . moze kiedyc sie odwaze.
pozdrawiam

Tytuł:
PostNapisane: Wt lut 16, 2010 3:39 pm 

Dziękuję bardzo za odpowiedzi, ale żaden z przedmówców nie odniósł sie do problemu konieczności założenia przedstawicielstwa. Rozumiem, że nie wszyscy znaja tutaj szczegóły chińskiego prawa, ale moze ktoś zna.
Czy jeżeli firma poszukuje towary, prowadzi negocjacje handlowe na terenie Chin, wraz ze stałą lub prawie stałą obecnością na terenie tego państwa swojego przedstawiciela musi zakładać to przedstawicielstwo?
Wiadomo, że koszty jego stworzenia, a następnie utrzymywania w pierszych miesiącach znacznie zwiekszyłyby inwestycję.

Tytuł:
PostNapisane: Śr lut 17, 2010 7:27 am 

pare watkow nizej pan Michal odpowiadal na podobne zapytanie :
http://www.forum.bigchina.pl/viewtopic.php?t=1119
jest tam opisana tez forma przedstawicielstwa. w jakiej formie chcesz dzialac to zalezy od ciebie i twoich ukladow w Chinach. majac przedstawicielstwo nie wystawisz faktury tak wiec twoi klienci beda wiedzieli gdzie towar byl kupiony. druga kwestia to jak bedziesz placil za towar ktory znajdziesz ? chyba ze ma to polegac na jednorazowym znalezieniu towaru dla importera a pozniej importer bedzie sam juz dalej sprowadzal towar.
sa rozne sposoby i formy prowadzenia takiego interesu. znam sporo firm chinskich ktore prowadza taki bussines. kwestie rejestracji firmy tez mozna roznie rozwiazac. to tak jak bym ciebie zapytal czy mam zatrudnic pracownika na etat czy umowe- zlecenie aby sie sam rozliczal - wszystko zalezy od skali dzialanosci , opalcalnosci , zaufania do twojego przedstawiciela czy np w ktoryms momencie nie przejmie twoich klientow bo przeciez bedzie mial nich namiary i na producentow itp... forme musisz wybrac sam.

Tytuł:
PostNapisane: Cz lut 25, 2010 11:51 am 

Widzew_Łódź-moje_życie! napisał(a):
Dziękuję bardzo za odpowiedzi, ale żaden z przedmówców nie odniósł sie do problemu konieczności założenia przedstawicielstwa. Rozumiem, że nie wszyscy znaja tutaj szczegóły chińskiego prawa, ale moze ktoś zna.
Czy jeżeli firma poszukuje towary, prowadzi negocjacje handlowe na terenie Chin, wraz ze stałą lub prawie stałą obecnością na terenie tego państwa swojego przedstawiciela musi zakładać to przedstawicielstwo?
Wiadomo, że koszty jego stworzenia, a następnie utrzymywania w pierszych miesiącach znacznie zwiekszyłyby inwestycję.

Prawne formy opisywalem kilka razy zarowno na portalu bigchina o ile pamietam jak rowniez na goldenline...

W bardzo duzym skrocie:

1. WOFE - kapital zalozycielski 200.000 USD w pelni funkcjonujaca spolka z udzialem tylko zagranicznym.
2. JV - spolka z udzialem chinskiego partnera

Otwarcie obu spolek jest kosztowne i dlugotrwale czas realizacji otwarcia spolki to ok 6 miesiecy i moze sie przedluzyc.

3. Representative office - biuro spolki rezydujacej w innym kraju bez mozliwosci wystawiania dokumetow ksiegowych.

Nie wiem dokladnie jaki rodzaj dzialalnosci chcesz prowadzic, ale moge skontaktowac cie z bdb prawnikiem od prawa miedzynarodowego i handlu zagranicznego. Jeden z najlepszych prawnikow w Shanghaiu. Nie jest tani, ale udzieli ci takich porad, ktore cie na 100% usatysfakcjonuja i poda ci droge do tego jak rozpoczac twoj biznes.

http://www.datalawltd.com

datalawltd@datalawltd.com

Tel/Fax: +86 20 3996 9004
Tel: +86 18 66 500 45 46

Tel. stacjonarny (NIE KOMORKA!) PL: 22 307 90 58 lub 61 666 09 09 - laczy z Chinami

Tytuł:
PostNapisane: Pt mar 19, 2010 6:06 pm 

Jest sporo firm zajmujacych sie profesjonalnie pomoca przedsiebiorstwom, ktore chca w ten czy inny sposob zaistniec na rynku chinskim. Jedna z nich jest JLJ:

http://www.jljgroup.com/

Nigdy nie mialem z nimi bezposredniego kontaktu, ale znajomi z nimi wspolpracowali i byli zadowoleni.

Tytuł:
PostNapisane: Cz mar 25, 2010 12:19 pm 

Dear Widzew_Łódź-moje_życie!

Please contact us: buildyourcv[at]consultant.com

Regards,
Mark

buildyourcv[at]consultant.com

Tytuł:
PostNapisane: Cz maja 20, 2010 1:07 am 

oi! kupowanie w chinach nie wiąże się z naginaniem prawa do czorta!

jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś konkretnego na ten temat pisz na:

leszek@textilehouse.pl

Pozdrawiam,

pomagamy w imporcie z Chin od 1994 roku!

Tytuł:
PostNapisane: Wt lip 17, 2012 6:40 pm 

jak juz wspominalo slusznie kilku przedmowcow podstawa dzialania takiego biznesu jest jakosc towaru oraz szybkosc dostaw. Jesli nie handlowales nigdy z chinczykami na wlasna reke to nie rob tego w czyims imieniu. Handel na zasadzie posrednictwa jest jeszcze trudniejszy niz import ,wiele firm do tego celu wykorzystuje spolki rejestrowane w hong kongu z racji mozliwosci wykorzystania ulg podatkowych jest to o wiele prostsze rejestrujesz sp w hk i jestes posrednikiem jak nie sprzedajesz do chin to dochodowego nie placisz (od korporacji bo income tax to inna kwestia). Jak juz napisalem wczesniej jakosc to podstawa wielu chinczykow kusi coraz nizszymi cenami idzie to w parze z jakoscia nie raz zdarzylo mi sie ze handlowalem z firma 2+l ata i nie mialem zadnych problemow az tu nagle promocja cenowa i dostalem totalna lipe 80% zwrotow odeslalem towar do zoltkow i po pol roku dostalem to samo rzekomo naprawione i mowie tu o firmie ktora ma milionowe obroty i 3 fabryki w jedynym momencie wyslali 400 tys sztuk towaru do klientow i wszyscy chcieli oddac. Wiec wyobraz sobie ze teraz sprzedales 10 klientom po 1000sztuk wadliwego towaru i kazdy chce oddac a zoltek nie chce od ciebie przyjac liczac ze towar byl po 30$ + (koszta dostawy i twoja prowizja )za sztuke masz pewnosc ze w polsce 2/3 kontrahentow zglosi sprawe na policje a twoje nazwisko zacznie masowo sie pojawiac na forach z dopiskiem oszust. Wiec lepiej tak jak radzil pan Slawek jechac na miejsce i zajac sie wszystkim bedac w chinach gdzie mozesz fizycznie sprawdzic towar nawet probki wyciagniete z ktoregos (lepiej spr ich jak najwiecej) z zamowien i w razie wtopy wpakowac pudla na kipe i zawiesc osobiscie do fabryki i odebrac kase. Bo jesli handlujesz nawet z kims 2 lata ,a im sie zdazy wtopa na pol miliona sztuk to oni staja przed dylematem stracic plynnosc albo jednego lub kilku klientow ... zoltki sa znani z ciecia kosztow na kazdej okazji ,jak masz kase to kup bilet wynajmij flat lec do chin i zajmij sie tym w przeciwnym razie jest to bardzo trudne i predzej czy pozniej skonczy sie nieciekawie , zoltki potrafia spartolic praktycznie wszystko od obudowy po baterie, nawet oszczedzaja na srubkach ktore pozniej sie lamia to wszystko wychodzi dopiero po nikliwym sprawdzeniu sprzetu koontrola wizualna to za mal bo jak ocenisz czy bateria z nalepka 750mah ma naprawde 750mah dowiadujesz sie dopiero jak klient ci powie ze trzyma godzine zamiast 5goodzin.

Strefa czasowa: UTC + 1