Forum BigChina.pl

Import z Chin Forum BigChina.pl

Pierwsze polskie forum dla importerów z Chin

Teraz jest N mar 29, 2020 4:05 am

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: N paź 28, 2007 4:50 am 

Pekin jest dziwnym miastem. Ciężko to mi wytłumaczyć, ale jakoś się w nim czuję nieswojo. Ktoś kiedyś stwierdził, że przypomina Warszawę - rozległe toto, mnóstwo ulic i sprawia wrażenie chaosu.

O dziwo - Szanghaj, który jest chyba bardziej dynamiczny, a co za tym chaotyczny - wydaje mi się bardziej uporządkowany.

No i ma Pekin jeszcze jedną wadę. Warunki klimatyczne. Pogodę - tak po ludzku to ujmując. Częste są mgły, które życia nie ułatwiają. Wiedzą o tym szczególnie Ci, którym przychodzi w taką pogodę podróżować samolotem.

I ja dołączyłem do tego grona. Oto dwa ostatnie dni spędziłem w tym mieście, mając kilka rzeczy do załatwienia. Przyszedł piątek - miałem wracać samolotem ze znajomym Chińczykiem - Jeremym. Po załatwieniu wszystkich rzeczy, spakowani i gotowi do zajęcia miejsc w autobusie na lotnisko z przerażeniem zobaczyliśmy, co się dzieje na zewnątrz naszego hotelu. A żeby być precyzyjnym - zobaczyliśmy, co dzieje się w promieniu 50 metrów. Dalej już nie sposób było zobaczyć cokolwiek. Tknięci przeczuciem, że taka pogoda może tylko namieszać w naszych planach zadzwoniliśmy na lotnisko.

“Przykro nam, samoloty nie wylatują. Lotnisko zostało zamknięte” - takiej mniej więcej treści otrzymaliśmy wiadomość. Ha. Wobec tego dworzec kolejowy. Wpadliśmy do hali z kasami, dopchaliśmy się w końcu do okienka i pytamy o dwa bilety na pociąg do Szanghaju. Dodaliśmy, że interesują nas jakiekolwiek miejsca. Pan uśmiechnął się i stwierdził z rozbrajającą szczerościa:

- Nie ma.
- Jak to nie ma?
- Ano nie ma - wiecie, mgła taka, że wszyscy z lotniska wykupują bilety na pociąg.
- No wiemy - my na to - w końcu też mieliśmy samolot.
- A właśnie - Chińczyk wciąż uśmiechając się tłumaczy nam powoli - biletów więc nie ma. Nie ma na dziś, nie ma na jutro.

......
calosc do przeczytania na stronie bloga - zapraszam

Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  

Tytuł:
PostNapisane: N paź 28, 2007 12:15 pm 

Fakt, Pekin nie rozpieszcza. Mgła to bardzo częste zjawisko choć przez jakieś 7 dni mojego już 2 miesięcznego pobytu powietrze bylo bez zastrzeżeń :) Mam na mysli zupełny brak smogu i mgły oraz charakterystycznego zapachu.

Apropos chaosu to nie jest do końca prawda. Kierowcy przestrzegają niewielu przepisów ale wszystko ma jakby swoj porządek. Jak dotąd widziałem tylko jedną stłuczke choć niczym specjalnym jest jazda zderzak w zderzak.

Pozdrawiam

Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  

Strefa czasowa: UTC + 1