Forum BigChina.pl

Import z Chin Forum BigChina.pl

Pierwsze polskie forum dla importerów z Chin
Teraz jest So lip 04, 2020 10:40 am

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: Pt lut 20, 2015 12:22 am 

Witam. Chce sciągnąć na początek 500szt kubków ceramicznych. Sample już mam, są spoko, przyszły DHLem (jeden sie stłukł).
No i teraz nie chce zamawiać całęgo towaru dopóki nie dowiem się jakie warunki muszą być spełnione na terenie PL.
Zatem:
1. Czy i jakie certyfikaty ceramiczne kubki codziennego użytku towar musi mieć?
2. Jaka jest wysokość poszczególnych opłat (cło jakie, vat i czy coś jeszcze?) przy odbiorze towaru z portu i skąd bede wiedział że już na mnie czeka (wyczytałem ze powiadomienie pocztą, ale proszę o potwierdzenie tego).
3. Chce to ściągnąć na DG mojej mamy zatem faktura na jej firme?
4. Chińczyk proponuje mi CIF. Wg wikipedii brzmi fajnie, ale poczytałem opinie i sam nie wiem.

Dziękuje za zainteresowanie tematem i mam nadzieje na rozwiązanie całej zagadki.
Pozdrawiam
Radek

Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  

PostNapisane: Pt lut 20, 2015 4:07 am 

dokumenty, gdzie znajdziesz wszystkie interesujące informacje:
a) dyrektywa 84/500/EWG (http://eur-lex.europa.eu/legal-content/ ... 00&from=PL)
b) dyrektywa 2005/31/WE (zmieniająca dyrektywę 84/500/EWG) (http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/Lex ... 039:PL:PDF)
c) rozporządzenie WE nr 1935/2004 (http://eur-lex.europa.eu/legal-content/ ... 35&from=PL)
d) rozporządzenie WE nr 2023/2006 (http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/Lex ... 078:PL:PDF)

e) rozporządzenie UE nr 412/2013 (http://eur-lex.europa.eu/legal-content/ ... 0412&rid=1)

odpowiedzi na pytania:

1. znajdziesz w a),b),c),d)
2. znajdziesz w e) (cło 12% + cło zaporowe 13,1% - 36,% w zależności od dostawcy) (vat, jak to vat)
3. faktura na firmę, eori, recykling opakowań, odpowiednie oznaczenie produktu/opakowań (znajdziesz w dok. a-d)
4. moim osobistym zdaniem tylko FOB

Ostatnio edytowano Pt lut 20, 2015 7:53 am przez aphekz, łącznie edytowano 1 raz

PostNapisane: Pt lut 20, 2015 7:23 am 

Widze aphez po profesorsku.

Ja dodam od sirbie tylko ze zaden CIF tylko i wylacznie FOB no chyba ze bedziesz caly kontener bral.

PostNapisane: Pt lut 20, 2015 7:38 am 

andachiel napisał(a):
Widze aphez po profesorsku.

staram się :)

PostNapisane: Pt lut 20, 2015 9:51 am 

Dzięki chłopaki za szybka odpowiedź.
Czym jest jeszcze cło zaporowe?
I na czym polega fob?
Na taka ilośc robić jakiś kontrakt/ umowę, czy na tak zwaną gębę (maile), szczerze tak mi wygodniej. :)

PostNapisane: Pt lut 20, 2015 9:57 am 

cło zaporowe ma na celu zabezpieczenie lokalnego rynku wytwórców danego dobra przed zalewem taniego szitu np. z FE. Jest to element "wyrównujący szanse".

Formuła FOB mówi, że załadowca odpowiedzialny jest za wyprodukowanie i dostarczenie ładunku do wskazanego portu, odprawę celną eksportową i załadunek na burtę statku dla FCL, a dla LCL za wyprodukowanie i dostarczenie ładunku na wskazany magazyn konsolidacyjny, odprawę celną oraz pokrycia tzw. pre loading charges.

O ile dla FCL można śmiało zamawiać CIF/CFR o tyle dla drobnicy należy się wystrzegać tychże formuł - z przyczyn niejednokrotnie na tym forum poruszanych.

Na ostatnie pytanie nie umiem odpowiedzieć ;-) moim zdaniem dupochrony uber alles...

PostNapisane: Pt lut 20, 2015 10:14 am 

No to jak koledzy ci ladnie wytlumaczyli co to jest FOB i dlaczego warto z niego korzystac.

Ja podpowiem kilka slow do kontraktow. Przy malych kwotach kontrakt nic totalnie nie znaczy i przed niczym nie ochroni jesli chinczyk bedzie chcial oszukać to oszuka. Jesli jest w porzo...to czy jest kontrakt czy nie normalnie wysle towar. Dlatego jesli rozmowy przebiegaja pozytywnie jedne drugie sample sa wporzadku. O kontraktach pomyslal bym dopiero jesli transakcje beda w okolicy 50 tys USD systematycznie.

Pozdrawiam.

PostNapisane: Pt lut 20, 2015 11:24 am 

indygo napisał(a):
Na taka ilość robić jakiś kontrakt/ umowę, czy na tak zwaną gębę (maile), szczerze tak mi wygodniej. :)

1) poproś o licencję biznesową i eksportową (w razie potrzeb znajdziesz tutaj jakiegoś "dobrego" człowieka i Ci to przetłumaczy)
2) dowiedz się dokładnie jaki kod dodatkowy Bxxx będzie wpisany na fakturze (większość dostawców będzie w stanie dostarczyć Ci kod na 17,9% cło anyt-dumpingowe zamiast maksymalnego 36.1%)
3) potraktuj fakturę jako kontrakt... niech tam będą wpisane szczegóły... ilość, materiał, kolor, data dostawy, warunki dostawy.... wszystko co chcesz... (dla chinczyka ludowego to i tak jest tylko papier - który niewiele znaczy)
4) poproś o testy dot. migracji... na ich podstawie robisz deklaracje zgodności i potrzebujesz w razie kontroli.
5) przelewaj kasę tylko i wyłącznie na konta firmowe (firmy z licencji biznesowej lub eksportowej)

posiądziesz dosyć sporą wiedzę z kim masz do czynienia...
(swoją drogą załącznik I rozporządzenia UE nr 412/2013 daje namiary na producentów, firmy handlowe - spora porcja wiedzy)... jeśli "twój" dostawca jest na tej liście "wzrasta" wiarygodność... jeśli nie... to bym się poważnie zastanowił nad poszukaniem innego...

dodatkowo... jeśli wiesz z czego taki kubek jest produkowany (zdaje się, że stoneware)... to możesz "uściślić" obszar poszukiwań do konkretnych regionów chin... w innym regionie kupisz tanio porcelane, a w innym ceramikę..

moim zdaniem to wszystko co powinieneś zrobić... i to wszystko możesz zrobić...

PostNapisane: Pn lut 23, 2015 12:27 pm 

Ok, decyduje sie na FOB, czyli sprzedający dostarcza towar do portu. W tym momencie czy nawet wcześniej ja muszę ustalić transport, załatwić ubezpieczenie i zrobić sprawy z dokumentami i opłacić wszystko. Podać nazwę statku i przewoźnika?
Jak to zrobić? Widze że tu pracownik firmy seaoo udziela sie bardzo na tym forum, z takiej firmy własnie skorzystać?

Szczerze czuje się zielono w temacie i chciałbym by ktoś poprowadził mnie za rękę od pkt A do Z lub dzięki Waszej wiedzy zrobić symulacje (jestem wzrokowcem) bym wiedział co mnie gdzie czeka.

Pozdrawiam
RK

PostNapisane: Pn lut 23, 2015 1:26 pm 

indygo napisał(a):
Ok, decyduje sie na FOB, czyli sprzedający dostarcza towar do portu. W tym momencie czy nawet wcześniej ja muszę ustalić transport, załatwić ubezpieczenie i zrobić sprawy z dokumentami i opłacić wszystko. Podać nazwę statku i przewoźnika?
Jak to zrobić? Widze że tu pracownik firmy seaoo udziela sie bardzo na tym forum, z takiej firmy własnie skorzystać?

Szczerze czuje się zielono w temacie i chciałbym by ktoś poprowadził mnie za rękę od pkt A do Z lub dzięki Waszej wiedzy zrobić symulacje (jestem wzrokowcem) bym wiedział co mnie gdzie czeka.

Pozdrawiam
RK

zwyczajowo transport "organizuje" się po zakończonej inspekcji towaru... (ewentualnie jak jest spory ruch na morzu jeszcze w trakcie produkcji)... jedyne co musisz zrobić to skontaktować się z firmą spedycyjną... podać namiary na dostawcę (nazwę, adres, telefon) + informacje o przesyłce (wielkość, ilość, jaki towar) + port docelowy oraz adres dostawy... taka firma zorganizuje Ci wszystko od A do Z... transport, ubezpiecznie, odprawę celno-skarbową...
niczym się nie martwisz...

PostNapisane: Pn lut 23, 2015 4:15 pm 

indygo napisał(a):
pracownik firmy seaoo udziela sie bardzo na tym forum

powiedziałbym raczej, że niosę kaganek oświaty ;-)

PostNapisane: Cz maja 07, 2020 4:25 pm 

Witam! Moi mili uwielbiam ceramikę ze sklepu https://home-you.com/pl/kuchnia/kawa-herbata/kubki jestem ciekawa kto jest jej producentem moim faworytem zdecydowanie są kubki, talerze i inne cudeńka z porcelany :D zawsze tam komuś coś kupię , dzięki nim mam już w domu kilka zestawów solniczek, na każdą porę roku! Tez macie jak ja bzika na punkcie ceramiki? :)

Strefa czasowa: UTC + 1