Forum BigChina.pl

Import z Chin Forum BigChina.pl

Pierwsze polskie forum dla importerów z Chin

Teraz jest Pn paź 14, 2019 2:22 am

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: Cz maja 28, 2015 6:40 pm 

Witam,

Zamierzam założyć własną działalność gospodarczą, i mam w związku z tym kilka pytań dotyczących importowania towarów ze sklepów internetowych w Chinach. Wszelkie wątpliwości i pytania zamieszczę na konkretnym przykładzie.

Zamawiam towar z China np. 10 stycznia i płacę za niego dolarami tego samego dnia.
10 lutego UC przesyła mi informację, że towar doszedł.
11 lutego załatwiam wszystkie formalności, czyli dostarczam im fakturę i dowód zakupu i odbieram towar.

Którą datę mam podać w KPiR ? Datę z faktury wystawionej 10 stycznia, datę otrzymania towaru przez UC, czy datę odebrania towaru ?

Opłacam vat i cło i też wpisuję je do KPiR - w tym przypadku mam podać datę widniejącą na dokumencie SAD ?

Z którego dnia mam pod uwagę wziąć kurs dolara wg. NBP ?

Czy po całej operacji, kiedy już towar jest u mnie muszę dokonać jakiś formalności, np. wystawić fakturę wewnętrzną, wypełnić jakiś formularz PIT ?

Czy coś pominąłem z formalności ? Np. czy trzeba coś wypełniać przed takim importem, jak w przypadku importu z UE, czyli formularz VAT-UE ?

Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  

PostNapisane: Pt maja 29, 2015 8:26 am 

A ty nie planujesz zatrudnic ksiegowej do tego interesu? bedziesz wszystko robil sam?

PostNapisane: Pt maja 29, 2015 9:52 pm 

To będzie bardzo mała firma, więc przynajmniej na początku będę wszystko robił sam.

PostNapisane: So maja 30, 2015 9:10 am 

Miesięczna kwota, którą wydasz na firmę księgową (jeśli na początku nie będziesz płatnikiem VAT) to wydatek rzędu 100-150 zł miesięcznie netto.
Oszczędność czasu polegająca na korzystaniu z czyjejś zaawansowanej wiedzy - bezcenna. :mrgreen:

PostNapisane: Wt sie 20, 2019 3:09 pm 

Ja od kilku miesięcy pracuję poza granicami kraju, a konkretnie w Szwecji i zastanawiam się nad kilkoma sprawami... jeżeli jestem zatrudniony legalnie to pewnie będę mógł uzyskać zwrot podatku ze szwecji tylko jak się rozliczyć? Nie wydaje mi się, że to taki sam proces jak w Polsce pewnie są znaczące różnice w formalnościach. Czy ktoś z forumowiczów potrafi pomóc/doradzić w tym temacie?

Strefa czasowa: UTC + 1