Forum BigChina.pl

Import z Chin Forum BigChina.pl

Pierwsze polskie forum dla importerów z Chin

Teraz jest Cz lip 19, 2018 4:25 am

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: Wt maja 30, 2017 9:56 pm 

Witam,

Na wstępie chciałem napisać, ze przeczytałem kilkadziesiąt wątków na forum ale nie znalazłem odpowiedzi pod moją sytuację.

Jestem właścicielem małej polskiej firmy (osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą). Importowalem towar warty ponad 60000 USD z Chin do Europy.

Towar za pomocą pośrednika został przetransportowany drogą morską do Koper na Słowacji (kontener). Stamtąd pojedzie tirem do Austrii. Dlaczego do Austrii? Będę wynajmowal firmie austriackiej importowany towar (dzierżawa) - bez sensu byloby wozić ze Slowenii do Polski i z powrotem do Austrii.

Odprawa celna przeszła bez problemu, ale chcę mieć porządek z Vatem. Gdzie i w jaki sposób go odprowadzić?

Na fakturze pośrednika są 2 adnotacje:
1) VAT not charged according 6c paragraph of Article 36 st.of the Vat Act (1.item).
2) Reverse Charge - VAT exempt under Article 44 Direktive 2006/112/ES.

Moja księgowa obsługiwała mnie do tej pory w sektorze uslug finansowych, konsultuje się ze specami ale do końca nie wie, jak to ugryźć. Z tego co rozumiem vat mam zapłacić w miejscu, gdzie mam siedzibę czyli w Polsce?

Będę wdzięczny za merytoryczną, rzeczową pomoc. Jestem gotów skorzystać z usługi doradczej na terenie całego kraju ($$$).

Pozdrawiam,
Michal

Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  

PostNapisane: Cz cze 01, 2017 11:29 am 

michu_oska napisał(a):
Witam,

Towar za pomocą pośrednika został przetransportowany drogą morską do Koper na Słowacji (kontener). Stamtąd pojedzie tirem do Austrii. Dlaczego do Austrii? Będę wynajmowal firmie austriackiej importowany towar (dzierżawa) - bez sensu byloby wozić ze Slowenii do Polski i z powrotem do Austrii.

Odniosę się tylko do tego wątku. Domyślam się , że fracht miał Pan aranżowany przez sprzedającego , co oznacza , że nie miał Pan wpływu na wybór spedytora. Jedną z firm obsługujących frachty zlecane przez chińskie spedycje jest właśnie firma ze Słowenii, która bardzo często ( z doświadczeia moich Klientów ) kieruje swoje ładunki do macierzystego portu, a potem rozwozi po EU . Z Pana perspektywy - wszystko zależy od tego, co wpisane jest w konosamencie ( morski list przewozowy ) w polu `final destination` . Jeśli np. Gdynia, to powinien Pan nalegać żeby ładunek został dostarczony do Gdyni zgodnie z deklaracją konosamentową.

- transp.morski,lotniczy,kolejowy
- odprawy celne(zwykłe,gospodarcze,mienie,tranzyt)
- wnioski
- procedury naprawcze
tel.587834625

PostNapisane: Cz cze 01, 2017 12:11 pm 

Bardzo dziękuję za odpowiedź.

1) spedytora wybraliśmy sami. Jest to znajomy wspólnika z czasów studiów. Byliśmy w Chinach, sprawdziliśmy towar i skontaktowalismy Slowencow z Chinczykami

2) Final destination: Koper (Slowenia). Stamtad firma ze Slowenii transportuje nam towar do Austrii

Dzieki i pozdrawiam

aaaa... :) rozumiem :)

PostNapisane: Cz cze 01, 2017 2:34 pm 

Sprawa rozliczania VAT wygląda tu analogicznie jak przy odprawach fiskalnych w DE.

airsea4u@gmail.com

PostNapisane: N cze 04, 2017 7:50 pm 

skrzyp napisał(a):
Sprawa rozliczania VAT wygląda tu analogicznie jak przy odprawach fiskalnych w DE.

Dziękuję za poświęcony czas. Czy jest szansa rozwinąć temat w oparciu o zadane przeze mnie pytanie?

Pozdrawiam

PostNapisane: Pn cze 05, 2017 7:50 am 

Proszę "Jak rozliczyc import towarow z odprawą celną w UE": http://mojafirma.infor.pl/moto/logistyk ... -w-UE.html
i drugi artykuł "Podatek VAT przy imporcie z Chin - jak rozliczyć?": https://poradnik.wfirma.pl/articles/printPage/10503

airsea4u@gmail.com

PostNapisane: Wt cze 06, 2017 9:57 pm 

Bardzo dziękuję. Czyli jeśli dobrze zrozumiałem w moim przypadku należy zapoznać się z austriacką ustawą VAT i tam zgłosić transakcję ;)

Strefa czasowa: UTC + 1