Forum BigChina.pl

Import z Chin Forum BigChina.pl

Pierwsze polskie forum dla importerów z Chin

Teraz jest N paź 21, 2018 3:25 am

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: Śr wrz 06, 2017 10:35 am 

Dzień dobry,
Jestem nowy na forum, więc z miejsca proszę o wyrozumiałość. Od jakiegoś czasu śledzę różne wpisy ale dotychczas nie odnalazłem tematu, który satysfakcjonująco odpowiedziałby na trapiące mnie pytania w związku ze sprowadzaniem elektroniki z Chin. Sytuacja jest następująca: Chcę zająć się importem akcesoriów komputerowych w ilości od 2400 sztuk/mc do około 10.000 sztuk /mc danego podzespołu i pośredniczyć w ich sprzedaży do klientów hurtowych na terenie Polski i Indii. Do tych celów mogę przeznaczyć na początek zawężony budżet max do ok. 1.000.000 PLN (przy dość dużym wysiłku) ale na początek przy małych ilościach powinno wystarczyć. Do celów importowych mogę skorzystać z istniejącej już polskiej spółki akcyjnej notowanej na małej giełdzie New Connect, albo powołać nowy podmiot np. w PL lub Estonii. Dodam, że nie mam żadnego doświadczenia zw. z importem.
Odnalazłem wielu dużych producentów ale zwlekam z zapytaniami ofertowymi, ponieważ udało mi się nawiązać kontakt z chińskim hurtownikiem handlującym sprzętem znanej marki, który na pierwszy rzut oka wygląda obiecująco. Poprosiłem o zdjęcia produktów. Z fotografii wyciągnąłem następujące wnioski:
- produkt wygląda identycznie jak oryginał produkowany przez dużego producenta. Nie posiada jednak żadnych oznaczeń CE.
Poprosiłem o dostarczenie deklaracji zgodności i certyfikatu CE – ale Chińczyk odmawia przekazania takich dokumentów. Podejrzewam, że w ogólne ich nie posiada. Oczywiście przekreśla to możliwość sprowadzenia sprzętu.
W związku z powyższym chciałbym szanownym Forumowiczom zadać 5 pytań:
Pierwsze: Czy istnieje możliwość załatwienia certyfikatów i oznaczeń CE na miejscu w Chinach korzystając z obsługi innych firm? i czy takie działania są legalne?
Drugie: Czy wprowadzając i obracając takim oryginalnym produktem na rynku EU nabywszy go jednak niebezpośrednio u producenta naruszam własność i prawa autorskie firmy, której logo widnieje na produkcie? Innymi słowy czy potrzeba mi zgoda tej marki na wprowadzenie jej produktu na rynek europejski? (oficjalne filie i przedstawicielstwa są już rzecz jasna liczne, funkcjonują również w Polsce ja jednak wolałbym sobie ominąć tych dystrybutorów z wiadomych cenowych powodów).
Trzecie: Czy istnieją firmy lub organizacje w Chinach, które ze 100% pewnością mogą ocenić i potwierdzić oryginalność oferowanego przez hurtownika towaru? – tak aby jakiś urzędnik swoimi łapskami nie zatrzymał mi towaru o znacznej wartości?
Czwarte: Czy ma ktoś z Szanownych Forumowiczów doświadczenie w eksporcie na rynek indyjski? I jaka dokumentacja jest wymagana by importować tam elektronikę?
Piąte: Czy przy imporcie na rynek polski potrzebuję jakichś dodatkowych certyfikatów do wglądu Urzędu Celnego prócz CE i deklaracji zgodności?
Z góry dziękuję wszystkim, którzy zechcą odnieść się do powyższych pytań.
Serdecznie Pozdrawiam!
Garotnik

Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  

PostNapisane: Pn wrz 11, 2017 6:11 pm 

Odpowiem na drugie pytanie
- oczywiście , że naruszone będą własność i prawa autorskie firmy, na którym jest ich logo. Konsekwencje są dosc bolesne, konfiskata i przepadek towaru plus ogromne kary finansowe.

PostNapisane: Wt wrz 26, 2017 12:59 pm 

Jeśli przepisy UE narzucają obowiązek, aby dany produkt był oznaczony znakami CE - produkty bez oznaczeń nie zostaną dopuszczone do obrotu.
W praktyce wygląda to tak, że wysyłając zgłoszenie celne do systemu , wpisuje się dokument `declaracja zgodności ` ( declaration of conformity ). Czasem zdarza się nawet , że Urząd Celny weryfikuje ten dokument.

- transp.morski,lotniczy,kolejowy
- odprawy celne(zwykłe,gospodarcze,mienie,tranzyt)
- wnioski
- procedury naprawcze
tel.587834625

Strefa czasowa: UTC + 1