Forum BigChina.pl

Import z Chin Forum BigChina.pl

Pierwsze polskie forum dla importerów z Chin

Teraz jest So wrz 21, 2019 6:32 pm

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: Cz sty 24, 2013 12:26 am 

Witam, spędziłem sporo czasu na studiowaniu tego forum, bardzo dużo się nauczyłem nie mniej jednak chciałbym potwierdzić swoją wiedzę oraz, że tak powiem sprawdzić aktualność informacji ponieważ sporo wątków, które tutaj przeczytałem jest z przed kilku lat.

Może na początku po co mi to wiedzieć i co chcę robić. Chcę założyć działalność gospodarczą i sprowadzać, niektóre towary z Chin, głównie elektronikę, akcesoria komputerowe. Będę się rozliczał ryczałtowo gdyż klientem końcowym będzie zwykły Kowalski i na nic mu moja FV a mi na nic mnóstwo księgowości już na starcie.

Załóżmy, że już mam DG i przymierzam się do swojej pierwszej partii towaru. Co muszę zrobić:
1. Składam wniosek o EORI
2. Przy rozmowie z kontrahentem:
- wymuszam na nim okazanie certyfikatu CE na produkt, który sprowadzam.
-proszę o wystawienie faktury zgadzającej się rzeczywistą ilością i wartością cenową. Gdzie ta faktura? Do paczki? Przyklejona na paczkę?
(dlaczego, niektórzy piszą, że można wpisać mniejszą ilość sztuk na fakturze? Rozumiem, że można wpisać niższą wartość i zapłacimy mniejsze cło oraz VAT, ale liczba sztuk? Przecież ta ilość nie wpisana jest po prostu sprowadzona na lewo i ni jak nie można jej dopuścić do obrotu mam racje? Co w moim przypadku? Rozliczam się z obrotu więc nie interesuje ich za ile kupiłem towar jednak będąc importerem mogę liczyć na sprawdzenie ilości sprzedanego a sprowadzonego towaru? Jeśli tak to przez jaki organ?)
-HS Code, lepiej mieć wpisany, po co celnicy mają szukać i jeszcze wyszukać tak, żebym zapłacił większe cło. Pytanie gdzie zamieszczam taką informację?
-instrukcje, jak to jest? Muszą być już w paczce po polsku?

3. Przesyłka.
a)DHL – wszystkie formalności przeprowadza za mnie firma i w odpowiednim momencie kontaktuje się ze mną w celu przesłania do nich odpowiednich dokumentów. W wielu postach czytałem, że ta opłata to 73zł – zawsze tak jest czy to zależy od ilości różnych towarów w paczce? Mam na myśli papierkową robotę z dokumentem SAD.

b)Droga morska – jak tutaj sprawa wygląda? Wynajmuję sobie agencję do obsłużenia mojej paczki. Kiedy się muszę do niej zgłosić, zaraz po wysyłce paczki z Chin? Co taka agencja od mnie potrzebuje i co ona tak naprawdę robi w moim imieniu? Tylko dokument SAD? To aż takie skomplikowane, że nie można go wypełnić samemu?

4. Cło i Vat – jasna sprawa, zapłacić trzeba.

Ogólnie prosiłbym o opinie, czy mój tok rozumowania jest prawidłowy czy może nie wiem o czymś istotnym i o tym nie wspomniałem, prosiłbym również rozwianie moich wątpliwości. Post był obszerny za co przepraszam, jednak temat importu również taki jest:) Dziękuję za poświęcony czas. Pozdrawiam Rafał.

Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  

PostNapisane: Cz sty 24, 2013 10:32 am 

1. Jeżeli chcesz na stałe upoważnić jakąś agencję celną do odpraw w Twoim imieniu to od razu przy składaniu wniosku o EORI złóż wniosek o rejestrację tej agencji w PDR (oszczędzisz czas i jednorazowo tylko będziesz musiał pokazać oryginały dokumentów firmowych). Chyba, że będziesz za każdym razem dawał im upoważnienie jednorazowe bądź terminowe.

2. Dokumenty idą z paczką. Jeżeli jednak wybierzesz fracht morski to dokumenty celne powinien Ci chińczyk wysłać kurierem. Co do kombinacji to nie pakuj się w to. Inni po prostu oszukują, a chwalą się tym bo nie mieli jeszcze żadnej kontroli.

HS code - możesz po prostu przesłać agencji celnej dokonującej odprawy razem z tłumaczeniem faktury, o które Ciebie poproszą przed odprawą.

3a. Nie wiem jak w DHL ale np. w TNT odprawa jest wliczona w cenę.

3b. Drogą morską zawsze zostawiaj sobie gestię transportową. Znajdź spedytora z agencją celną. Pomogą Ci sprowadzić towar i go odprawić. Kwestię odprawy możesz zacząć załatwiać nawet przed samym przybyciem do portu. W sumie to jak masz te kilka dni składowego wolnego od opłat to nawet po przybyciu. Sama agencja celna dokonuje odprawy. Zgłasza towar, kontaktuje się z celnikami, wystawia dokument SAD, udziela konsultacji (nawet przed współpracą służą radą więc dzwoń w razie wątpliwości jak dorwiesz rzetelnego agenta). Odprawy możesz dokonać sam ale musisz być wpisany na listę agentów celnych - a do tego musisz zdać egzamin państwowy.

4. Oj trzeba choć są wyjątki/odroczenia. Vat można odroczyć przy odprawie w Hamburgu (ale to przy całych kontenerach). A co do cła - kup coś z Izraela to nie zapłacisz :)

Widać, że poczytałeś forum - plus dla Ciebie. Elektronika, akcesoria komputerowe - ciężka branża.

Życzę powodzenia!

PostNapisane: Cz sty 24, 2013 10:44 am 

Odpiszę tylko na część - może ktoś odpisze na resztę:
1. EORI - potrzebne
2. Fakturę dostawca wrzuci, doklei do paczki.
3. Wymuszasz certyfikaty ale jeszcze sprawdzasz czy są autentyczne. Dowiadujesz sie inne wazne szczegóły - czy na produkcie musi byc znak CE i tym podobne.
4. Jak kupisz 10 000 sztuk to nikt raczej nie bedzie liczyl - mozesz sobie 50 dorzucic :) Ale lepiej miec tyle co jest w paczce. Oczywiscie potem jak ci cos zakwestionują to dostawca ci napisze oswiadczenie ze sie pomylili, poddasz sie zaplacie za wieksza ilosc i tyle.
5. Urzadnikow ktorzy moga cie skontrolowac nasze kochane panstwo ma cala armie - watch your back :)
6. Do odprawy celnej musisz przedstawic tlumaczenie faktury w czesci dotyczacej co to za towar i tam podajesz kod taryfy.

DHL - nie wiem. w zasadzie nie korzystam ale poznaję temat - też chętnie poczytam o tym.

Morze - pierwsza partia, brak działalności,ryczałt dla mnie równa sie zamówienie 1 metr za 1000 usd. Daruj sobie morze.

jak coś jeszcze to wal na maila.

EDIT: carlos dodał parę fajnych rzeczy ale na uwagę zasługuje ostatnie zdanie. Postów ludzi, którzy chcą zaczynać działalność ściągając elektronikę jest tutaj na pęczki. Szkoda, że nie ma od tych osób feedback'u czy im się to w ogóle udało. Myślę, że duży odsetek w ogóle tematu nie ruszył......
To tylko tak fajnie wygląda jak się wchodzi na alibabę i sie widzi tablet za 10 usd a u nas na allegro kosztuje 150 USD i od razu się chce go sprowadzić i sprzedać.
Niestety - tak to nie działa.

Wyszukamy towar i sprowadzimy dla Ciebie! Doradzimy / pomożemy w pierwszym i kolejnych importach

Jesteśmy 24/7 dostępni: import (at) imptex.pl

PostNapisane: Cz sty 24, 2013 4:19 pm 

Bo młode wilki widza jak elektronika schodzi na Allegro i wchodzą w temat.. gola cena z Alibaby zacheca, potem jak dochodzi transport, cło, vat, prowizja allegro, ZUS , podatki, to jest zdziwinie jak inni na tym zarabiaja , skoro mi wychodzi 1% marzy?

ano tak, że zarabiają grosze i sprowadzaja ten sam towar kontenerami i dostaną zawsze duzo lepsza cene

PostNapisane: Cz sty 24, 2013 4:37 pm 

Cena czyni cuda :) Przynajmniej w pierwszym momencie :)

Wyszukamy towar i sprowadzimy dla Ciebie! Doradzimy / pomożemy w pierwszym i kolejnych importach

PostNapisane: Cz sty 24, 2013 10:41 pm 

Dziękuję za zainteresowanie oraz podpowiedzi! Dlaczego akcesoria komputerowe, skłoniło mnie do tego to, że jestem pasjonatem informatyki, po prostu znam ten temat i najłatwiej dla mnie będzie pozostanie w tej dziedzinie, przynajmniej na początku.

@CARLOS
Cytuj:
1. Jeżeli chcesz na stałe upoważnić jakąś agencję celną do odpraw w Twoim imieniu to od razu przy składaniu wniosku o EORI złóż wniosek o rejestrację tej agencji w PDR (oszczędzisz czas i jednorazowo tylko będziesz musiał pokazać oryginały dokumentów firmowych). Chyba, że będziesz za każdym razem dawał im upoważnienie jednorazowe bądź terminowe.

Czym się tutaj kierować, jak wyszukać najodpowiedniejszą agencję dla siebie? Niektórzy radzili żeby szukać agencji w tym rejonie gdzie paczka jest clona.

Cytuj:
HS code - możesz po prostu przesłać agencji celnej dokonującej odprawy razem z tłumaczeniem faktury, o które Ciebie poproszą przed odprawą.

Która część faktury jest wymagana do przetłumaczenia? Czy tłumaczeniem musi się zająć tłumacz przysięgły? Ksero faktury przyśle mi agencja celna czy mam prosić od razu chińczyka o kopię i kopię tłumaczyć?

Cytuj:
3b. Drogą morską zawsze zostawiaj sobie gestię transportową. Znajdź spedytora z agencją celną. Pomogą Ci sprowadzić towar i go odprawić. Kwestię odprawy możesz zacząć załatwiać nawet przed samym przybyciem do portu. W sumie to jak masz te kilka dni składowego wolnego od opłat to nawet po przybyciu. Sama agencja celna dokonuje odprawy. Zgłasza towar, kontaktuje się z celnikami, wystawia dokument SAD, udziela konsultacji (nawet przed współpracą służą radą więc dzwoń w razie wątpliwości jak dorwiesz rzetelnego agenta). Odprawy możesz dokonać sam ale musisz być wpisany na listę agentów celnych - a do tego musisz zdać egzamin państwowy.

Rozumiem, że nie ma co pod tym względem szukać oszczędności, lepiej zlecić to agencji i spać spokojnie.

Cytuj:
4. Oj trzeba choć są wyjątki/odroczenia. Vat można odroczyć przy odprawie w Hamburgu (ale to przy całych kontenerach). A co do cła - kup coś z Izraela to nie zapłacisz

Ja się z Vatu rozliczał nie będę, także i tak zapłacę go z góry. Z tego co się orientowałem cło dla większości akcesoriów komputerowych wynosi 0%

@imptex
Cytuj:
3. Wymuszasz certyfikaty ale jeszcze sprawdzasz czy są autentyczne. Dowiadujesz sie inne wazne szczegóły - czy na produkcie musi byc znak CE i tym podobne.

Koniecznie na produkcie? O różnych wersjach słyszałem, przykładowo sample, które do mnie przyszły miały tylko oznaczenie CE na opakowaniu.

Cytuj:
6. Do odprawy celnej musisz przedstawic tlumaczenie faktury w czesci dotyczacej co to za towar i tam podajesz kod taryfy.
Tzn po prostu sam ten kod dopisuje? Nie powinienem tego wymusić na nadawcy, żeby po prostu dodał do faktury taką Informacje?

@Michael22
Cytuj:
Bo młode wilki widza jak elektronika schodzi na Allegro i wchodzą w temat.. gola cena z Alibaby zacheca, potem jak dochodzi transport, cło, vat, prowizja allegro, ZUS , podatki, to jest zdziwinie jak inni na tym zarabiaja , skoro mi wychodzi 1% marzy?

Na pewno coś w tym jest, zainteresowanie na Allegro zachęca. Jednak też nie jestem w gorącej wodzie kąpany i potrafię pododawać koszta, które będę musiał ponieść. Samo Allegro, 7% - może bez komentarza ;)

Mam jeszcze kilka pytań:
1. Co sądzicie o Aliexpress i ich ochronie kupujących mam tutaj na myśli:
Cytuj:
We Don't Pay The Seller
Until you confirm the satisfactory
condition of your item

Jak płacić na takim portalu kontrahentowi? Kartą?

2. Coś może wiecie na temat konieczności załączania polskich instrukcji?
3. Po czym poznać, że wystawiony certyfikat CE jest na pewno oryginalny?

Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję za pomoc.

PostNapisane: Cz sty 24, 2013 10:53 pm 

Tak rozwlekłeś tego posta, że ciężko go ogarnąć.
Po części Twoich pytań widzę, że nie do końca to ogarniasz. To ty składasz doumenty do agencji a nie agencja do Ciebie.
Fakturę tłumaczysz sam, tą część dotyczącą produktu piszesz 1. Pendrive ..... kod PCN : ......
żaden przysięgły Ci nie jest potrzebny.
Jak ślesz paczką to za bardzo sobie agencji nie wybierzesz. O tym podsystemie rejestracji to Carlos pisal mocno na wyrost jak sądzę w Twoim przypadku.
Agencja CELNA (bo tam w przypadku frachtu też używasza określenia agencja) to się przydaje jak masz duże i dużo zamówień. Pomoże doradzi itp. A jak przyjdzie Ci paczka na lotnisko to każda Ci to ocli.
Do momentu jak nie otworzysz swojej upragnionej paczki to nie będziesz spał spokojnie :)
Czytaj ze zrozumieniem - napisałem w sprawie CE "czy na produkcie"

I na koniec tak z ciekawości to pokaże nam jak dodajesz te koszty :)

PostNapisane: Cz sty 24, 2013 11:12 pm 

Cytuj:
Po części Twoich pytań widzę, że nie do końca to ogarniasz. To ty składasz doumenty do agencji a nie agencja do Ciebie.
Fakturę tłumaczysz sam, tą część dotyczącą produktu piszesz 1. Pendrive ..... kod PCN : ......

Tak tak, rozumiem że ja składam dokumenty do agencji jednak ona się będzie ze mną kontaktowała i prosiła o ich przygotowanie. W tym pytaniu chodziło mi tylko o samą fakturę. Żeby ją przetłumaczyć to ją muszę dostać i pytanie moje było czy to agencja mi udostępni oryginał czy po prostu Chińczyk mi zaraz po zakupie wystawi kopię a ja ją przetłumaczę dla agencji.

Cytuj:
Jak ślesz paczką to za bardzo sobie agencji nie wybierzesz. O tym podsystemie rejestracji to Carlos pisal mocno na wyrost jak sądzę w Twoim przypadku.
Agencja CELNA (bo tam w przypadku frachtu też używasza określenia agencja) to się przydaje jak masz duże i dużo zamówień. Pomoże doradzi itp. A jak przyjdzie Ci paczka na lotnisko to każda Ci to ocli.

Rozumiem, że transport morki jest opłacalny tylko przy większych ilościach, także nie będę się skupiał na nim.

Cytuj:
Do momentu jak nie otworzysz swojej upragnionej paczki to nie będziesz spał spokojnie
Czytaj ze zrozumieniem - napisałem w sprawie CE "czy na produkcie"

Przepraszam moje niedopatrzenie.

Cytuj:
I na koniec tak z ciekawości to pokaże nam jak dodajesz te koszty

Cło=(transport + cena towaru)*cło
Vat=(transport + cena towaru + cło)*23%

Ryczałt 3%
Allegro 7%
ZUS ~ 250zł miesięcznie(tylko zdrowotne)

PostNapisane: Cz sty 24, 2013 11:22 pm 

Poprosisz chińczyka to Ci wyśle. I to zanim dojdzie paczka do Ciebie. Tak jest najlepiej bo sobie sprawdzisz co tam nasmarował.
Potem drukujesz, wpisujesz polskie tłumaczenie na dole, skanujesz i ślesz do agencji.

Morzem czy powietrzem - wszystko trzeba skalkulować.

Twoje wyliczenia kosztów - teoretycznie bardzo dobrze :)
Teraz skup się na prawidlowym ustaleniu ceny i transportu :)

PostNapisane: Cz sty 24, 2013 11:51 pm 

Dziękuje za potwierdzenie. Gdybyś miał chwilę zerknij jeszcze może na moje pytania odnośnie wypowiedzi Carlosa.

PostNapisane: Pt sty 25, 2013 2:01 pm 

Agencja Celna - faktycznie może trochę na wyrost potraktowałem Twoje początki bo założyłem, że przynajmniej większa drobnica jest w Twoim zasięgu ale widzę, że nastawiasz się na paczki kurierem. Kurierzy mają swoje agencje, które mogą zająć się odprawą, a jak to pisałem np. w przypadku TNT z którego korzystam usługa ta zawarta jest w cenie.

Jednak jest pewien minus. Dla takiej agencji kurierskiej jesteś trochę obcą osobą, której sprawę taki agent chce załatwić jak najszybciej bo w kolejce ma dziesiątki jeżeli nie setki innych. Pamiętam jak raz pojawił się problem z paczką w której przyszedł do nas surowiec chemiczny i czepnął się do niej inspektor farmaceutyczny. Agent celny z TNT, który zajmował się odprawą zamiast skupić się na rozwiązaniu problemu za każdym razem sugerował aby paczkę zniszczyć albo odesłać - to ja musiałem forsować magiczną opcję nr.3 - czyli walczyć dalej z inspektorem i to w sumie ja, a nie oni poradziłem sobie z nim. Taka sytuacja nie powinna wystąpić. Ile razy na forum jest pytanie o spedytora polecam firmę Vector, również w tym miejscu mogę polecić agencję celną Tracon wchodzącą w skłąd grupy firmy Vector - są bardzo rzetelni, pomocni i nie prezentują takiego masowego podejścia do klienta (co nie znaczy, że też nie mają masy odpraw na głowie :-) )

Odprawianie za pomocą agencji celnej znajdującej się w rejonie gdzie paczka jest clona jest jak najbardziej zasadna. Ale jak ostatnio przyszła mi paczka do Pruszcza Gdańskiego i od razu dostaliśmy uprzejmego maila od agencji, która była na miejscu, że może ją odprawić to i tak skorzystałem z Tracona i nie zawiodłem się bo w tym przypadku paczka też była problematyczna - ale nikt od nich nigdy nie zaproponował jej zniszczenia albo odesłania.

Faktura do odprawy - sam tłumaczysz. Tłumaczenie sprowadza się do opisania towaru aby nie było wątpliwości. Na kopi, którą prześle Ci agencja celna podaj prosty opis towaru (np. myszka komputerowa, pendrive itp.) podaj kod HS, podpisz się i strzel pieczątkę jak masz - zeskanuj i odeślij. Jeżeli Twój opis będzie wymagał doprecyzowania to agencja ponownie się z Tobą skontaktuje.

Odprawa - tak lepiej nie zawracaj sobie tym głowy i zostaw to agencji.

Cło - możliwe, że jest zerowe nie zajmuję się elektroniką nie wiem.

Transport morski nie jest wcale opłacalny tylko przy większej ilości. Powiedzmy, że zamawiasz 4 przedmioty które ważą łącznie jakieś 40kg, a ich wymiar nie przekracza 1CBM. Bardziej Ci się opłaci sprowadzić to jako drobnicę droga morską - z tym że poczekasz sobie na to jakieś 40 dni - o ile możesz.

pozdrawiam!

PostNapisane: Pt sty 25, 2013 2:55 pm 

Vector i Tracon - to również moje ulubione połączenie :)

PostNapisane: Pt sty 25, 2013 4:09 pm 

Dzięki Panowie - już wiem więcej niż mniej:)

Wczoraj rozmawiałem z kilkoma kontrahentami, ogólnie są zdziwieni co do certyfikatu CE, że mało kto o niego w ogóle pyta. Jedni piszą, że maja tylko znak na produkcie, że nie maja w wersji papierowej. Inni, że udostępnią mi taką kopię ale przy zamówieniu min 2000psc. Ciekawe.

Pozwolę sobie przytoczyć jeszcze moje ostatnie pytania:
1. Co sądzicie o Aliexpress i ich ochronie kupujących mam tutaj na myśli:
Cytuj:
We Don't Pay The Seller
Until you confirm the satisfactory
condition of your item

Jak płacić na takim portalu kontrahentowi? Kartą?

2. Coś może wiecie na temat konieczności załączania polskich instrukcji?
3. Po czym poznać, że wystawiony certyfikat CE jest na pewno oryginalny?

PostNapisane: Pn cze 17, 2019 1:07 pm 

Polecam auto skup Szczecin

Strefa czasowa: UTC + 1