Forum BigChina.pl

Import z Chin Forum BigChina.pl

Pierwsze polskie forum dla importerów z Chin

Teraz jest Wt lis 12, 2019 8:48 am

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: Pn lut 04, 2019 1:53 pm 

Witam
Chcę importować z Chin 2 grupy towarów:
a) akcesoria akwarystyczne - nic co posiada silnik czy jakąkolwiek elektronikę - uchwyty, mocowania, złączki, przewody, akcesoria do czyszczenia itp, jeśli ma to znaczenie to wszystko wykonane z plastiku, akrylu lub gumy, ewentualnie z elementami ze stali nierdzewnej
b) osprzęt do odkurzaczy przemysłowych i systemów wentylacyjnych - złącza, przejściówki, separatory itp, również bez żadnej elektryki/elektroniki, wykonane z plastiku, gumy, niektóre z elementami metalowymi
Ze względu na skalę przedsięwzięcia (jednorazowe zamówienia do ok 100szt danego produktu o wartości ok 400 - 800zł na paczkę) zakupów będę dokonywał na Aliexpress. Oczywiście zarejestrowana działalność, wysyłka na firmę, chcę żeby to zostało oclone i mogło legalnie trafić do sprzedaży.

Właściwie prawie wszystko już sprawdziłem i przeliczyłem, ale kilka kwestii jest dla mnie nadal nie jasnych:
1) Co zrobić, żeby przesyłka na pewno została oclona? Czy jedyny pewny sposób, to wysyłka z Chin kurierem? Problem w tym, że dla niektórych z tych produktów koszt kuriera jest na tyle wysoki, że czyni przedsięwzięcie zupełnie nieopłacalnym. Czy można wysłać przy pomocy tańszych form (np Aliexpress Standard Shipping, Aliexpress Premium Shipping, sellers method, Yanwen economic mail itd) tak, żeby przesyłka na pewno trafiła na cło? Czytałem, że Chińczyk nie może zadeklarować przesyłki jako gift/sample, tylko jako commercial i podać rzeczywistą wartość (ponad 100USD), dobrze też, żeby adres dostawy wyglądał na firmowy, a nie prywatny. Czy to wystarczy? Czy zostaje tylko kurier?
2) Co zrobić, jeśli paczka jednak nie zostanie oclona? Iść z tym do urzędu i poprosić o odprawę? Dzwoniłem do 2 agencji celnych w mojej mieścinie i panie twierdziły że nie ma takiej możliwości, każda paczka na firmę wg nich z automatu trafia na cło. Skłamałem że mam paczkę w ręce, nie została oclona i nie ma w niej żadnych papierów a chcę to oclić i sprzedać, usłyszałem że mam z tym przyjechać i pokazać, może coś wymyślą. Nie potrafiły mi powiedzieć czy da się to zrobić, ani ile to będzie kosztować.
3) W nazwie firmy będę mieć żadnego przedrostka, tylko imię i nazwisko. Czy żeby paczka wyglądała jak wysyłana do firmy, mogę dodać sobie do adresu wysyłki jakiś fikcyjny przedrostek, żeby nie wyglądało to jak przesyłka dla osoby prywatnej i zwiększyć prawdopodobieństwo skierowania paczki do odprawy? Czyli firma nazywa się np Andrzej Zieliński, a wysyłam do P.H.U. Importex Andrzej Zieliński? Nie będzie z tego powodu jakiegoś problemu w papierach?
4) Czy sam fakt opłacania VAT-u przy odprawie powoduje, że muszę być vatowcem? Czy mogę importować towar nie będąc nim?
5) Czy na któreś z tych produktów są wymagane certyfikaty, np CE? Nic takiego nie znalazłem, więc wydaje mi się że nie, ale nie jestem pewien, a nie chciałbym zostać z towarem którego nie sprzedam ze względu na brak jakiegoś papierka.
6) Sprawdzałem w systemie ISZTAR i wg mnie te grupy towarów które mnie interesują nie są objęte cłem, ale może się mylę? Dla osoby nieobeznanej poruszanie się w tym nie jest zbyt proste.

Z góry dzięki za odpowiedzi
Michał

Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  

PostNapisane: Śr lut 06, 2019 1:29 pm 

Nikt nic nie podpowie? Odpowiedzi na pytania 4, 5 i 6 już znam, ale za pomoc przy 1, 2 i 3 byłbym bardzo wdzięczny.

PostNapisane: Wt lut 12, 2019 3:49 pm 

Dzień dobry,

Jeśli jest Pan zainteresowany importem z Chin, zapraszamy do kontaktu: import@bigchina.pl
Oferujemy:
- wyszukujemy producenta i weryfikujemy jego rzetelność
- prowadzimy negocjacje z producentem
- kontrolujemy towar po produkcji
- aranżujemy transport i odprawy celne
- dbamy o obieg dokumentacji importowej

Odnośnie Pańskich pytań:
1. Przesyłka zostanie odprawiona przez kuriera (w przypadku małych paczek), lub może Pan wybrać agencję, która dokona za Pana odprawy i oclenia. Chińczyk musi podać rzeczywistą wartość i załączyć fakturę - jest to podstawa do oclenia.
2. Wysokość cła zależna jest od rodzaju produktu i wartości transportu. Nieoclona paczka nie zostanie zwolniona z odprawy.
3. Powinien Pan podać rzeczywistą nazwę firmy.
4. Aby importować towar i opłacić VAT na odprawie trzeba być VAT-owcem.
5. Każdy produkt ma inne wymagania odnośnie CE i innych certyfikatów. Bez odpowiedniej dokumentacji od producenta, towar nie zostanie zwolniony z odprawy - zostanie zwrócony do Chin lub zniszczony na Pański koszt. W ramach obsługi importu możemy przygotować dla Pana informacje odnośnie certyfikatów wymaganych dla każdego z Pańskich produktów.
6. Jak wyżej :) Wysokość stawek celnych możemy dla Pana sprawdzić sami lub w porozumieniu z agencjami celnymi.

Pozdrawiam

PostNapisane: Wt lut 19, 2019 1:15 pm 

BigChinaExpert napisał(a):
Przesyłka zostanie odprawiona przez kuriera (w przypadku małych paczek), lub może Pan wybrać agencję, która dokona za Pana odprawy i oclenia. Chińczyk musi podać rzeczywistą wartość i załączyć fakturę - jest to podstawa do oclenia.

Problem w tym, że dla towarów które sprowadzam, opłaty za przesyłkę kurierską są absurdalnie wysokie - najtaniej znalazłem za ok 1800zł, przeciętnie ok 2200 - 2500zł. Przy towarze wartym kilkaset zł taka forma wysyłki jest całkowicie nieopłacalna, dlatego wysyłam przez np Aliexpress Standard Shipping itp (czyli w praktyce pocztą).
BigChinaExpert napisał(a):
2. Wysokość cła zależna jest od rodzaju produktu i wartości transportu. Nieoclona paczka nie zostanie zwolniona z odprawy.

Niestety paczki wysyłane w ten sposób dochodzą do mnie nie oclone. Przed chwilą odebrałem drugą paczkę która dotarła do mnie bez cła, w adresie jest podana nazwa firmy (firma, imię i nazwisko, adres), paczka dosyć spora, żadnych giftów itp opisów.
Stąd pytanie jak to zrobić, żeby wysyłać tanio (czyli pocztą), ale żebym nie musiał za każdym razem kombinować i biegać do agencji po otrzymaniu paczki, tylko żeby trafiała z automatu na cło.

PostNapisane: Pn lut 25, 2019 4:46 pm 

Dzień dobry,

Jeśli decyduje się Pan na kuriera, to paczka zwykle powinna zostać oclona - dostaje Pan powiadomienie o długu celnym. Nie ma jednak zasady, czy paczka trafi na oclenie, czy nie. Dlatego najlepiej skorzystać z usług agencji celnej (koszt około 150zł), która odprawi towar. Wtedy też musi Pan dostarczyć agencji odpowiednio wcześniej wszystkie dokumenty. Po odprawie otrzyma Pan SAD.

Pozdrawiam

PostNapisane: Wt lut 26, 2019 2:34 pm 

Zdecydowanie tak, ale z dobrą firmą – wyłącznie. Tu mogę zarekomendować firmę, z którą stale współpracuję – transport towarowy szczecin. Organizują transporty biznesowe po Polsce oraz poza nią, a także właśnie międzynarodowe.

Strefa czasowa: UTC + 1