Forum BigChina.pl

Import z Chin Forum BigChina.pl

Pierwsze polskie forum dla importerów z Chin

Teraz jest Pn paź 14, 2019 2:43 am

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: Śr sie 21, 2019 12:19 pm 

Witam

Zarejestrowałem się na to forum. Bo uznałem że znajdę tu dużo doświadczonych osób które pomogą mi przejść przez pierwszy mój import z alibaby.
Podam teraz jak najwięcej informacji byście mogli zrozumieć wszystko jak i mój poziom doświadczenia. Nie mam wiedzy w tym temacie na temat prowadzenia firmy oraz importu.

Nie mam firmy
Nie chce mieć firmy ( chyba że musze na 100%)
Nie ważne co stanie się z produktem po przyjściu do mego domu (nie ma znaczenia czy chce tym handlować)
Nie chce płacić Vatu i Cła - Jeżeli nie mam wyboru to zapłacę najważniejszy jest cel czyli dotarcie paczki do domu.
Produkt to zabawka dla dzieci plastikowa na baterie - chyba nie całe 5% to cło.
Produkt zamawiany to przez chinczyka wytargowana wartość na około 600$
Waga produktu około 120kg
Pudełek 240 sztuk wielkości małych pudelek do butów 27x16x9cm
Nie mam samochodu , poprosiłem chinczyka o usługe Door to door. Chciałem jak najtańszą opcje. Chińczyk zaproponował przewoż z chin do polski pociągiem potem ups do domu.
Łączna kwota dowozu to 600$ mowi że z podatkiem i usługa chyba celna.

Moje pytania to :

1) Czy jest możliwość zamówienia takiego produktu bez firmy. Czy po drodze od chińczyka do mojego domu nikt nie zatrzyma paczki. Jak zatrzyma to w jakim celu ją zatrzymają.
2) Kiedy opłacam Vat i Cło o ile muszę to robić w praktyce
3) Czy Chinczyk dostarcza wszystkie dokumenty ja się niczym nie martwię i czekam tylko pod swoim mieszkaniem na kuriera? . Czy muszę coś dostarczyć jak tak czy mogę to zrobić online? bo nie mam samochodu by gdzies na granice jeździć.
4) Jeżeli ja musze dostarczyć ( w jakiś sposób - jaki?) dokumenty to jakie? tak by mieć wszystko wcześniej przygotowane.
5) Czy jest tańszy sposób dostawy niż chińczyk proponuje. Koszta transportu są dla mnie troszkę wysokie.
6) Jeżeli muszę mieć firme bo bez firmy paczka nie przejdzie to czy mając firme i opłacają wszystko co trzeba opłacić związane z prowadzeniem działalności mogę od Państwa mieć jakiś z tego profit w postaci zwrotu jakiego podatku typu tego vatu 23% lub cła 5%?. Koszta związane z prowadzeniem firmy są dla mnie bez sensu bo pracuje na etacie i firma mi opłaca składki itp.
7) Firma jest z alibaby od 10 lat na rynku w alibabie czy z regóły jak zgłosze się do niej jakoś inaczej bezpośrednio bez alibaby to produkt może być tańszy? firmy płacą coś alibabie?
8) Czy transport kolejowy jest najtańszy czy jednak morski jest tańszy? jak Morski to wiem że są jakieś skróty typu FOB itp. Możecie mi podpowiedzieć jaki rodzaj transportu jest dla mnie najlepszy a ja się po uczę coś na temat tego rodzaju transportu. Nie chce sobie do głowy wbijać wszystkie rodzaje transportu tylko te najlepsze dla mnie. Zalezy mi na dostawie do domu , jak najtaniej i mogę długo czekać. wielkośc zamówień to około 200-300 pudełek , maksymalnie 150 kg. Pudełka wielkości kartoników do buta maks czasem troszkę mniejsze.
9) Chińczyk zaproponował kompleksową usługę door to door. A może są jakieś dla mnie tańsze typu do granicy idzie paczka potem jakaś firma w Polsce tam już na granniczy dowozi taniej. Jak tak to co powiedzieć chińczykowi o jaki typ shippingu mi trzeba.
10) jeżeli muszę mieć firmę to czy mogę ją założyć tylko na czas zamówienia i potem jakoś zrezygnować z prowadzenia firmy?. Nie chce kosztów związanych z firmą. Mam prace na etacie wszystkie składki opłaca mi mój pracodawca.
11) Domyślam się że opcja dostawy która mi zaproponował chińczyk to opcja DAP ( przeczytałem że to opcja door to door ) czyli z kosztami które ponosi sprzedawca wraz z odprawą celną. W tym nie ma cła i vatu prawda? Czyli w moich 600 dolarach dostawy jest dostawa + opłata za odprawę bez opłaty cła i vatu tak?
12) Czy jak płace Vat 23% to płace za produkt czy za produkt + opłaty wysyłki? . Jak ta druga opcja to czy można jakąs zwrócić sobie podatek bo uważam że jest to nie sprawiedliwe że należy płacić vat za dostawe.

Bardzo proszę przy używanych fachowych skrótach je rozwinąć bo ja jestem zielony w temacie. Do tej pory zamawiałem z aliexpres pojedyncze sztuki i nie intresowałem się co dzieje się z paczką. Z Alibaby jak zamawia się większe partie robi się to skomplikowane , chciałbym by było by to prostsze. Jestem skłonny na ustępstwa jeżeli ma się to wiązać z korzyścią dla mnie.

Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  

PostNapisane: Śr sie 21, 2019 2:26 pm 

Dzień dobry,

Z punktu widzenia importu istotne jest, czy posiada Pan firmę, czy też nie. Jeśli zechce Pan odsprzedać ten towar w Polsce, niezbędne jest oclenie go i rozliczenie.
Z uwagi na dość dużą wagę, koszt kuriera, lub transportu za pomocą firmy spedycyjnej będzie podobny do tego, wskazanego przez chińskiego producenta. Producent musi określić jednak na jakich warunkach odbywa się wysyłka (EXW, FOB, CIF, czy inne) - od tego zależy cena transportu i przejęcie odpowiedzialności za towar.

Jako że towar to zabawka, produkt musi posiadać dokumenty poświadczające zgodność z europejskimi dyrektywami. Producent musi je dołączyć do zamówienia oraz poprawnie oznakować produkt (w tym nadać znak CE, jeśli ma do tego prawo, a produkt tego oczywiście wymaga).

W pryzpadku transportu kurierem, odprawę wykona agencja celna firmy kurierskiej - jest to opcja najprostsza. Jeśli dostawa odbędzie się przez firmę transportową, trzeba dopytać, czy posiada ona agencję celną (jeśli nie, należy wybrać sobie agencję, która to odprawi).

Pozdrawiam

PostNapisane: Śr sie 21, 2019 4:36 pm 

Dostalem informacje jakie dokumenty da mi chinczyk

we can offer you invoice and packing list. and for the products we have en71 certificate

To wystarczy?. Nie mam firmy.

Tak jak pisalem wyzej .Chinczyk mowi o opcji door to door czyli pod drzwi mojego domu. To musze cos jeszcze robic?.

Czysto hipotetycznie pisze. Chce bez firmy zamowic ten towar. Bez firmy go sprzedawac wsrod znajomych. Jednak niechce deklarowac ze produkt idzie na handel. Jest to az 240 pudelek czy takie ilosci z automatu traktowane sa jako handel czy moge zlozyc deklaracje ze to na moje prywatne potrzeby tak by nie zaplacic vatu i cla?. Tak w ogole sie da? . czy na granicy z automatu stwierdzaja ze to na handel idzie i i tak musze clo i vat zaplacic?.

PostNapisane: Cz sie 22, 2019 9:27 am 

Widze ze sie po mylilem to forum mialo sluzyc pomoca. Jednak to fikcja. Pozdrawiam

PostNapisane: Pn sie 26, 2019 1:22 pm 

Klejna napisał(a):
Dostalem informacje jakie dokumenty da mi chinczyk

we can offer you invoice and packing list. and for the products we have en71 certificate

To wystarczy?. Nie mam firmy.

Tak jak pisalem wyzej .Chinczyk mowi o opcji door to door czyli pod drzwi mojego domu. To musze cos jeszcze robic?.

Czysto hipotetycznie pisze. Chce bez firmy zamowic ten towar. Bez firmy go sprzedawac wsrod znajomych. Jednak niechce deklarowac ze produkt idzie na handel. Jest to az 240 pudelek czy takie ilosci z automatu traktowane sa jako handel czy moge zlozyc deklaracje ze to na moje prywatne potrzeby tak by nie zaplacic vatu i cla?. Tak w ogole sie da? . czy na granicy z automatu stwierdzaja ze to na handel idzie i i tak musze clo i vat zaplacic?.

Dzień dobry,

Oczywiście faktura (wraz z tłumaczeniem na polski), packing list i deklaracja zgodności CE na wskazaną przez Pana normę będą niezbędne.

Przy tak dużej ilości towaru żaden celnik nie potraktuje tego zamówienia jako "próbki". VAT i cło są zatem nieuniknione.

Pozdrawiam

PostNapisane: Pn sie 26, 2019 10:27 pm 

Skoro Cło i Vat są nie uniknione. Proszę mi napisać kiedy będę zmuszony zapłacić za to ten vat i cło. Dosłownie w jakim etapie dostawy.

Planowałem opcje DPP czyli door to door gdzie wszystko robi za mnie sprzedawca, czy on się tym zajmie ?
Koszta w tej opcji są dość duże dla mnie dostawe mi wyliczył na około 600 dolarów w tej opcji DPP niby z odprawa itp. Objętosć przesyłki to jakieś 1,2 metr sześcienny a waga około 120 kg. Transport kolejowy potem kurier.

Ja jestem z Gdyni mam tu port może zyskuje cos na tym i lepiej wyjde w opcji FOB. Nie znam się na tym co należy zrobić po tym jak towar dopłynie do portu docelowego. Sam będę musiał to odprawić , podjąć z magazynu i jakoś dostarczyć do domu i ta cała formalność to też mnie przeraża. Może jednak nie taki diabeł straszny. Słyszałem że są agecje celne które to robią. Nie wiem tylko czy lepiej na tym wyjdę z kosztami czy gorzej.

Czy ktoś się może wypowiedzieć? Czy DPP czy FOB będzie lepszy dla mnie. Każdy uciecię z tych 600 dolarów jest dla mnie ważne.

PostNapisane: Pn wrz 02, 2019 4:32 pm 

600 usd to dużo, może spróbuj FOB przez morze, jeżeli zgodza się na FOB, to załatw wszystko poslim przewoźnikiem, zrobi wszystko od a do z , dokumenty, dostawa itp

PostNapisane: Wt wrz 03, 2019 2:00 pm 

Klejna napisał(a):
Skoro Cło i Vat są nie uniknione. Proszę mi napisać kiedy będę zmuszony zapłacić za to ten vat i cło. Dosłownie w jakim etapie dostawy.

Planowałem opcje DPP czyli door to door gdzie wszystko robi za mnie sprzedawca, czy on się tym zajmie ?
Koszta w tej opcji są dość duże dla mnie dostawe mi wyliczył na około 600 dolarów w tej opcji DPP niby z odprawa itp. Objętosć przesyłki to jakieś 1,2 metr sześcienny a waga około 120 kg. Transport kolejowy potem kurier.

Ja jestem z Gdyni mam tu port może zyskuje cos na tym i lepiej wyjde w opcji FOB. Nie znam się na tym co należy zrobić po tym jak towar dopłynie do portu docelowego. Sam będę musiał to odprawić , podjąć z magazynu i jakoś dostarczyć do domu i ta cała formalność to też mnie przeraża. Może jednak nie taki diabeł straszny. Słyszałem że są agecje celne które to robią. Nie wiem tylko czy lepiej na tym wyjdę z kosztami czy gorzej.

Czy ktoś się może wypowiedzieć? Czy DPP czy FOB będzie lepszy dla mnie. Każdy uciecię z tych 600 dolarów jest dla mnie ważne.

Cło i VAT naliczane są przy odprawie w Polsce - wtedy po ich opłaceniu towar jest zwalniany do odbioru.

Dla bezpieczeństwa lepiej, aby Pan samodzielnie wykonał odprawę towaru, lub za pośrednictwem agencji celnej, niż pozostawiał to producentowi.

Odnośnie FOB - na tych warunkach towar zostaje dostarczony do portu w Chinach, skąd musi Pan podjąć towar i zorganizować sobie dostawę do Polski. W ramach FOB towar nie jest dostarczany do portu w Polsce. Jeśli producent oferuje warunki FOB, możemy zaaranżować dla Pana transport wraz z odprawą. Prosilibyśmy w tym przypadku o przesłanie szczegółow załadunku na: import@bigchina.pl

Pozdrawiam

PostNapisane: Pt wrz 13, 2019 11:59 am 

Zawsze można skorzystać z usług firmy Ewbor - odprawa celna eksportowa i odprawa celna importowa to dość spory koszt a tak to macie pewność że towary będą w nienaruszonym stanie. Polecam skorzystać i przeczytać więcej na https://ewbor.pl/odprawy-celne/

Strefa czasowa: UTC + 1