Forum BigChina.pl

Import z Chin Forum BigChina.pl

Pierwsze polskie forum dla importerów z Chin

Teraz jest N paź 21, 2018 10:19 pm

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 50 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: Cz sty 14, 2010 2:16 pm 

Temat przyklejam, gdyż wielu osobom się przyda - może dzięki temu unikniemy też przykrych wpadek.

Zapraszam do lektury artykuły (w trzech częściach), który przybliża zawarty tu temat:

http://www.bigchina.pl/artykuly/import_w_praktyce/91/jak_wybrac_posrednika_w_imporcie_z_chin_cz_1

http://www.bigchina.pl/artykuly/import_w_praktyce/92/jak_wybrac_posrednika_w_imporcie_z_chin_cz_2

http://www.bigchina.pl/artykuly/import_w_praktyce/93/jak_wybrac_posrednika_w_imporcie_z_chin_cz_3

Polecam ku przestrodze i ze względu na niesamowitę historie importu Mariusza Korcyla i Petera Calki.

Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  

Tytuł:
PostNapisane: Cz sty 14, 2010 3:01 pm 

Panie Michale, gratuluje czesci 3. Bardzo lopatologiczne, ale dzieki temu mam nadzieje ze trafi do wiekszosci ludzi odwiedzajacych forum.
Doskonaly pomysl.

Co do 1 i 2 czesci, szkoda czasu na klepanie w klawiature ...
Pozdrawiam

Tytuł:
PostNapisane: Cz sty 14, 2010 3:27 pm 

Rzeczywiście, trzecia część (ze względu na swoją uniwersalność) jest najważniejsza.

"Dokładność, transparentność, doświadczenie" - 3 rzeczy, jakich klient powinien wymagać od firmy. Nie tylko w tej branży, w każdej.

Zwracam szczególną uwagę na kwestię podpisania dokładnie sformułowanej umowy - warunek sine qua non każdej poważnej transakcji.
Warto też zwrócić uwagę na moment, w którym do tego dochodzi.

Każda firma inaczej podchodzi do sprawy zawarcia porozumienia o świadczenie usług - zależy to przede wszystkim od opłat wstępnych (czy firma je pobiera, czy też decyduje się na podjęcie pewnego ryzyka w zakresie możliwości wycofania się zleceniodawcy).

PS. Mam nadzieję, że ewentualna dyskusja na temat powyższych artykułów nie osiągnie ponownie poziomu rynsztoku...

Tytuł:
PostNapisane: Pt sty 15, 2010 12:58 am 

Ostatnio mało udzielam się na forum ale nie znaczy to że jestem na nim nieobecny.
Rzeczywiście trzecia część wnosi najwięcej dla weryfikacji pośredników lecz wiele osób kieruje się na tyle dużą chęcią wzbogacenia się przy najmniejszych nakładach finansowych że najlepsze do zobrazowania są dwie części w artykule:
cytuję:
I jeszcze jedna sprawa: doświadczony pośrednik zazwyczaj się specjalizuje w kilku tematach, a jeśli jakiejś branży nie zna, to odsyła do innego doświadczonego pośrednika. Ciężko być ekspertem od wszystkiego.

Wiele osób poczatkujących nie ma świadomości jak odbywa się import z Chin i jak wiele zaangażowania jest potrzebne aby zweryfikować wszystko. Uważają że jeśli ktoś importuje coś w danej branży to nie ma różnicy dla innej. IMPORT TO IMPORT. Nie ma nic błędnego niż takie przekonanie. Ktoś kto importuje coś w ramach działalności własnej firmy skupia się na najważniejszych rzeczach które są niezbędne aby towar spełniał normy, trzymał parametry itd. i jest gwarantem.
Prawdopodobnie pisałem kiedyś na forum że kto w Chinach tanio płaci ten dwa razy płaci lub traci więc nie będę tego powielał.
Cytując dalej:
Korzystanie z pośredników nie jest tanie. Jeśli jednak zadamy sobie pytanie, czy lepiej zarobić mniej, czy może lepiej narazić się na duże ryzyko i nerwy, odpowiedź jest dość prosta. Rezygnacja z pośrednika ma sens tylko wtedy, gdy ma się dużo czasu, pieniędzy, oleju w głowie i chęci do nauki. Wówczas faktycznie import można przeprowadzić samemu.

Nawiązuję do powyższego cytatu gdyz wiele osób pisze do mnie na GG zadając pytania typu: Mam kilka pytań odnośnie importu z Chin. Są to różne towary o których nie mam pojęcia, nie jestem w stanie zapewnić że otrzymaja od dostawcy to co zamówili więc nie podejmuję się tego. Zazwyczaj zalecam przeszukanie internetu. Nagminnie zdarzają się pytania o podróbki, pseudo oryginały itd.
Prawie wszystko zostało na forum a nadal są ignoranci którzy nie wierzą w to co jest napisane i poparte przykładami.
Mogę pomóc, wesprzeć wiedzą aby ugruntować wyobrażenie, zweryfikować, lub przedstawić realia importu gdy mam wolny czas. Robię to na forum ale jeśli ktoś ma nadmiar wolnego czasu i nie zada sobie trudu żeby samemu zdobyć podstawy nie widzę sensu żeby angażować czas innych za darmo. To nie jest instalacja windowsa że na podstawie instrukcji osiagniemy zamierzony efekt.
Każdy przypadek jest inny gdyż zakupy odbywają się w innych firmach, rózni ludzie nas obsługuja, uzywaja róznej nomenklatuty dla danego produtku itd itd..
Pozdrawiam

Tytuł:
PostNapisane: Pt sty 15, 2010 5:02 pm 

Dziękuję za podjęcie tematu i celne uwagi.

Tytuł:
PostNapisane: Wt lut 02, 2010 11:15 pm 

Art. 1 i 2.

Zdecydowanie Piotr Calka poprzez swoje dzialania wplynal bardzo niekorzystnie na wizerunek eksporterow w Chinach. Z tego zreszta co sie orientuje, kwestia Piotra Calki i Mariusza Korcyla jako przyjaciol i Piotra dobrego posrednika, byla poruszona w ksiazce Pana Michala. Ten temat byl poruszony na forum. Natomiast...

Sprawa Piotra Calki i Mariusza Korcyla jest zawila i tak naprawde tylko oni wiedza jak dokladnie ukladaly sie ich interesy. Poniewaz mialem okazje rozmawiac wielokrotnie przez telefon zarowno z Piotrem Calka i Mariuszem Korcylem (rowniez z Piotrem i Mariuszem wielokrotnie w rozmowach telefonicznych konferencyjnych oraz skype) jestem chyba osoba bardzo zaznajomiona z tym problemem. Uwazam, ze ani Mariusza ani Piotra nie jest w stanie nikt pogodzic. Nie wiem czy Piotr wyciagal pianiadze z karty Mariusza, ale pewnym jest ze Mariusz poniosl straty do ktorych Piotr sie oficjalnie przyznal. Przyznal sie rowniez do tego, ze oklamywal ludzi wystawiajac falszywe faktury na nieistniejaca nigdzie firme.

Nie jest moim zamiarem ocenianie zadnej ze stron w tym konflikcie, gdyz tak naprawde moze pogodzic ich tylko prawnik. Wiem jedno, nie potrafie zrozumiec Piotra Calki, ktory wystawial klientow na ewentualne problemy zwiazane z urzedem skarbowym. Nie potrafie tez zrozumiec Mariusza, ktory w ten sposob staral sie robic interesy, a w momencie kiedy cos nie wypalilo i zaczely sie problemy z Piotrem nie zablokowal chociazby karty.

Ten temat nie jest ani do rozstrzygniecia ani do opisu na BigChina. Bylo tu wielu 'importerow'. Same osoby jesli czuja sie oszukane powinny domagac sie swoich praw. Ciekawe jest to, rowniez, ze nikt z poszkodowanych przez Piotra Calke nie podpisal sie pod zadnym artykulem ani watkiem na forum.

Ja Calki nie bronie, ani bronic go nie chce, niech robi to co chce, jesli ludzie chca robic z Piotrem imteresy absolutnie nikogo od tego nie odstraszam.

Art. 3

Bardzo rzeczowo napisany, i bardzo dobry przyklad dla potencjalnych importerow.

-dokladnosc:

1. Negocjacje: wielu klientow naciska, cena cena cena, nie mysla o jakosci. (byl ostatnio u mnie kolega, mogl kupic przyslowiowy 'szajs' zakupil najwyzszej jakosci produkt, wiecie dlaczego?: bo swoim nazwiskiem buduje jakosc i swoja marke...)

Wsrod firm zamawiajacych towary w Chinach spotykamy sie pozniej z problemami odbieraia towaru, a nastepnie wielkim zawodem zwiazanym z jakoscia. Kazdy importer powinien zrozumiec, ze zawsze w kazdym przypadku jakosc = cenie. Jesli jest ktos zaintersowany zakupem na przyklad duzej ilosci par jeansow w cenie 1 PLN, mowimy takim klientom 'na dzien dobry' do widzenia. Podobnych anegdot mozna przytoczyc bardzo wiele.
Sprawdzeni producenci: otoz wielu importerow zadaje nam pytania: czy mozecie dac mi wasze kontakty, chcialbym sproadzic okreslony towar.. Oczywiscie, ze nie mozemy i nikt tego nie zrobi. Takie pytania niestety padaja glownie ze strony polskich importerow.

Wazna pozycja, ktora nie zostala wspomniana: PROSZE PYTAC WSZYSTKICH POSREDNIKOW O DOKUMENTY WYSYLKOWE, KODY, SKANY LUB EWENTUALNE POTWIERDZENIA PRZELEWOW I DOKUMENTY BILL OF LANDING!

2. Inspekcje: jedyna mozliwoscia jest doglebna inspekcja produktow. Nie skupiamy sie na analizie i formulach zwiazanych z quality of product. Jesli mamy sprawdzic 10.000 sztuk produktu, to to zrobmy! (spotkalem raz 80% odrzutu)

- doswiadczenie: to juz tylko pozostaje w kwestii osoby zainteresowanej importem i sprawdzenie posrednika.

Z kazdym posrednikiem, na kazda usluge prosze podpisywac umowe!

Korzystanie wbrew pozorom z uslug posrednikow jest tanie, dlaczego?

1. Wybor producenta (zdarza sie ze dla klienta nalezy szukac towaru ponad pol roku lub dluzej, sa takie produkty ktorych szukalismy nawet w Japonii, Stanach Zjednoczonych i Szwecji... (doswiadczenie?))
2. Doglebny audyt, nie tylko dokumentow, ale rowniez fabryk, magazynow, reasumujac pelna inspekcja kontrahenta.
3. Przygotowanie eksportu.
4. Transport i ... ceny.

Specjalizuje sie w... (bzdura)

Dzwoni do mnie kolega i mowi: Slawek potrzebuje 4 kontenery miesiecznie 'produktu' (bardzo trudnego - spozywka). Zalatwiam to czlowiekowi w tydzien. Jesli ktos obraca sie na tym rynku nie potrzebuje zadnych specjalizacji. Natomiast kazdy posrednik jest w stanie znalezc dla klienta kazdy towar. Kwestia na jaka skale dziala.

Zasadniczo wiekszosc posrednikow, ktorzy nie dzialaja na rynku chinskim nie ma mozliwosci obracania sie w wielu branzach. Przy wielu transakcjach nalezy wykorzystywac uklady jakie ma sie w Chinach. Do fabryki z 'alibaby' kazdy potrafi zadzwonic... Ten biznes nie do konca na tym polega.

To by bylo na tyle.

Pozdrawiam,

SMS

http://www.datalawltd.com

datalawltd@datalawltd.com

Tel/Fax: +86 20 3996 9004
Tel: +86 18 66 500 45 46

Tel. stacjonarny (NIE KOMORKA!) PL: 22 307 90 58 lub 61 666 09 09 - laczy z Chinami

Ostatnio edytowano Śr lut 03, 2010 1:12 am przez slavecky, łącznie edytowano 4 razy

Tytuł:
PostNapisane: Wt lut 02, 2010 11:23 pm 

slavecky napisał(a):

Sławku czy nawiązujesz do mojego podpisu pod postami?

Tytuł:
PostNapisane: Wt lut 02, 2010 11:25 pm 

Daniel napisał(a):
slavecky napisał(a):

Sławku czy nawiązujesz do mojego podpisu pod postami?

absolutnie nie.... Daniel my sie znamy zartujesz? Ja pisalem w skali ogolnej!

Nawiazales do tego, ale bez przesady...! :)

Tel. stacjonarny (NIE KOMORKA!) PL: 22 307 90 58 lub 61 666 09 09 - laczy z Chinami

Tytuł:
PostNapisane: Wt lut 02, 2010 11:28 pm 

a juz myślałem... ;)
Ps.
Nie liczyłem na tak szybkie sprostowanie.
Pozdrawiam:)

Tytuł:
PostNapisane: Wt lut 02, 2010 11:29 pm 

Daniel napisał(a):
a juz myślałem... ;)
Ps.
Nie liczyłem na tak szybkie sprostowanie.
Pozdrawiam:)

U mnie 6:29, nie spie jeszcze.. pracuje.

Tytuł:
PostNapisane: So lut 06, 2010 2:45 pm 

Sławku,

miałem już nie pisać na tym forum, ale muszę. Przede wszystkim ja nie chciałem blokować karty do Bankomatu, ponieważ Calce ufałem. Sądziłem, że po wyjęciu pieniędzy z Bankomatu natychmiast wyśle towar a on zwodził mnie ponad rok a w konsekwencji nie dość, że nie wysłał towaru to jeszcze nie zwrócił mi pieniędzy. Widzisz ja bardzo ufałem ludziom dopóki nie miałem do czynienia z Calką. Po prostu by osiągnąć cokolwiek w życiu, niezależnie od faktu, czy jest się dyrektorem firmy, czy własnym przedsiębiorcą, zaufanie do ludzi to bardzo ważna cecha charakteru. Nadmieniam także już na wstępie, że wszystko, co pisze Calka to kłamstwa. M.in. to, że jakoby ja dałem mu moją kartę – to nieprawda. On już przed naszym spotkaniem w Chinach przygotował sobie misterny plan i chciał żeby zabrał ze sobą kartę, którą następnie ode mnie wyłudzi. Tak też się stało. Wszystko przez moją naiwną wiarę w drugiego człowieka.

Dowód:

wez karte z banku to najlepszy przelicznik
Piotr
From: kongfista@tlen.pl
To: calkapeter@hotmail.com
Subject: waluta
Date: Wed, 2 Apr 2008 08:08:58 +0200
Cześć.

Mam jeszcze takie pytanie. Czy mogę wziaść złotówki i ewentualnie wymienić je tam na dolary? Jak zrobię to w Polsce, to gdyby nie spodobały się mi te Chińskie towary musiałbym znowu je wymieniać na złotówki i w ten sposób bym stracił. Czy są tam jakieś kantory lub banki, które wymieniają polską walutę? A, czy można tam płacić w Euro? Dzięki za odpowiedz.

Pozdrawiam.

Nadmieniam tylko, że poprzez te wypłaty z bankomatu straciłem kilkaset złotych, o czym poniżej. Nieprawdą jest także, że Calka od innych nie wyłudzał kart – na to także mam dowody.
Sławku oraz inni czytelnicy zapominacie także o jednej bardzo ważnej rzeczy. Nie ja jeden zostałem oszukany. Takich osób było z tego osiem. To tylko osoby, które ja znam i które przyznały mi się do powyższego faktu. Można o tym poczytać:

http://www.goldenline.pl/forum/mlm-drog ... 8#26616444

Te osoby nie miały jednak odwagi cywilnej pisać o tym otwarcie i zrobiły to za moim pośrednictwem. Zresztą sam to zauważyłeś i równie dobrze jak ja wiesz, że takich osób oprócz mnie jest więcej. Czy jednak nie miały racji rezygnując z bezsensownego pisania na forach? Czy Calka nie pisał do mojego pracodawcy i nie apelowałby zwolnili mnie z pracy? Czy nie naruszał publicznie moich dóbr osobistych? No cóż nie każdy chce być zniesławiany publicznie, tym bardziej, że Calka na dzień dzisiejszy jest w zasadzie nie do ruszenia i nie ma również nic do stracenia. Choćby z tego powodu, że Polska nie ma podpisanej umowy o ekstradycję z Chinami. W ten sposób może pisać na druga osobę żywnie, co mu się podoba, bo wie, że jest bezkarny. Posiadam prywatne maile od niego, za które już powinien być wsadzony za kratki. To stek rynsztokowych wyzwisk i gróźb.

Pisząc na forach chciałem ostrzec przed tym człowiekiem innych. Nie wiem, czy mi się to udało. W każdym razie na big china i biznesforum został zbanowany. Przerzucił się, więc całkowicie na goldenline, bo na tym portalu zupełnie nikogo nie obchodzi, że ten człowiek łamie przepisy i oszukuje ludzi.

Jego straszenie prawnikami i sądami to bajka. Zarówno Ty jak i ja wiemy dobrze, że Calka ma na sumieniu więcej nieczystych sprawek i jakiekolwiek udawanie się do Sądu, czy na Policję grozi dla niego natychmiastowym zakuciem w kajdanki. Nie może wyjechać do USA, bo tam na lotnisku natychmiast zajmą się nim odpowiednie służby z powodów niezapłaconych alimentów - to wedle jego twierdzeń. W europie także czekają na niego liczni wierzyciele. Co więc pozostaje – trzymać się rękami i nogami Azji. Cały ten jego bełkot o wielkim biznesie to fikcja. Nikt jeszcze nie zbudował przedsiębiorstwa na krzywdźcie ludzkiej.

Jak tak naprawdę wyglądał „ układ” miedzy mną a Calką? Chyba wiesz, ale jeżeli nie to jeszcze raz wyjaśnię, chociaż opisał to dość szczegółowo Michał Łebkowski w swoim artykule. Ja byłem wyłącznie stroną inwestującą i w przypadku, gdyby interes się rozkręcił miałem Calce wypłacać 50 % z tytułu zysków ze sprzedaży. Dlaczego do tego nie doszło? Powodów jest kilka. Przede wszystkim fakt, że Calka moje pieniądze przeznaczył na swoje utrzymanie, zamiast na zakup i wysyłkę towaru. Sam zaś towar, który dostawałem w znikomych ilościach, w długich odstępach czasu - jakościowo nadawał się do śmieci. W ten sposób zamiast spodziewanych zysków wystąpiły straty. Ponadto, czy wyobrażasz sobie, żebyś mógł wysłać towar inny niż to, co jest zapisane na fakturze? Szok!!! Calka tak robił – wypisywał na papierze, co innego niż było w paczkach a ja o mało nie zostałem ukarany za przestępstwa karno skarbowe, których jakoby miałem się dopuścić. Wiesz, że ja musiałem w konsekwencji pytać celników, co jest w danej paczce, bo Calka tego nie wiedział – pewno dla Ciebie nie do wyobrażenia. Na koniec postąpił już całkowicie poza jakimikolwiek normami i nie oddał reszty wyłudzonych pieniędzy a dodatkowo to ze mnie chciał jeszcze zrobić złodzieja i oszusta. Nie do wiary prawda? Zresztą sam się do tego przyznał wprost podczas naszej rozmowy z nim słowami - nie oddam pieniędzy, bo za początki w biznesie się płaci, co dotyczyło mojej osoby.

Na koniec kilka liczb. Wszystko według faktur otrzymywanych od Calki na dzień dzisiejszych znajdujących się w prokuraturze Sądeckiej oraz mojej Podatkowej Księgi Przychodów i rozchodów. Przedstawiam specyfikacje cenową towarów otrzymanych od Calki.

1.Próbki towaru wraz z transportem – 4 885 zł.

2. Wydatki na zakup towarów handlowych z Chin wraz z transportem 16 800 zł ( podatkowa ksiega przychodów i rozchodów za rok 2008 ).

3. Inne wydatki – to były wydatki na zakup wyposażenia do sklepu tj. meble, komputer, wieszaki itp. 19 365, 83 zł.

4. Koszty uzyskania przychodów za 2008 rok 31 459, 04 zł.

5. Dochód ( strata) – 26 666, 47 zł.

Widzisz z karty bankomatowej wypłacił dokładnie 45 291, 63 zł. Teraz sumując pozycję jeden oraz 2 wskazane powyżej wychodzi kwota 21 685, 00. Nadmieniam także, że bankomat pożarł za wypłaty 675, 41 zł a to w związku z faktem najgorszego przelicznika walut przez bankomat oraz za sam fakt wypłat w innym bankomacie niż PKO, w jakim miałem kartę – wbrew twierdzeniom Calki, że to najlepszy przelicznik. Calka twierdzi, że za swoje usługi pobiera 5 %. Przelicz sobie 5 % od kwoty 21 685, 00. To jest wszystko, co Calka mi zaoferował a ile mi jest winien? Według tego, co wskazałem powyżej wychodzi dużo więcej niż 4 000 dolarów, które chciałem żeby mi oddał i wówczas nie było by żadnej sprawy. Tak, więc wygląda bilans mojej współpracy. I na koniec konkluzja – Ile można było czekać na zwrot swoich pieniędzy i łudzić się czczymi mrzonkami i obietnicami?

To tyle z mojej strony. Nikogo nie zniechęcam do współpracy z Calka ani też nie zachęcam. Podaję tylko realne fakty poparte liczbami. Jeżeli ktoś mi uwierzy i ustrzeże się przed oszustwem ze strony Calki to jego szczęście. Jeżeli ktoś jednak będzie z nim chciał robić interesy i napisze do mnie po pewnym czasie - miałeś rację – nie będę go żałował. Calka przegrałby przed każdym sądem i dobrze o tym wie, więc pozostaje mu tylko dużo pisać i jeszcze raz pisać. Niestety zarówno ja jak i inni oszukani raczej nie będziemy mieli możliwość dochodzić swoich roszczeń w procesie z wiadomych powodów wskazanych wyżej. Tak to wszystko wygladało…

Pozdrawiam

Mariusz

Tytuł:
PostNapisane: Śr lut 24, 2010 11:52 pm 

Panie Michale,
Przepraszam, ale obawiam się, że jest Pan naiwny sądząc, że uda się Panu wytłumaczyć naszym rodakom znaczenie sentencji: "ucz się na cudzych błędach".
Od 16 lat spotykam ludzi, którzy pomyśleli o jakimś genialnym "bizie", wyrobili sobie wizę, pojechali na targi w Kantonie, wynegocjowali fantastyczną cenę, a po kilku miesiącach otrzymali kontener (lub dwa) śmieci. Od 16 lat spotykam się również z imperatorami miast powiatowych z pierwszej setki "Wprost", którzy sądzą, że ich wielkość zadziała również w Chinach i sprawi, że to co inni kupują za USD 1 oni kupią za USD 0,5 lub jeszcze taniej... Rzecz jasna bez wpływu na wartość (w sensie jakościowym) zakupionego towaru. Przykład obu panów opisanych w Pańskim artykule jest tak kuriozalny, że pewnie będę musiał przemyśleć całą historię przynajmniej raz jeszcze... Szczerze mówiąc...ale może zamiast szczerości uczepię się wpojonej mi przez rodziców grzeczności i komentować tego przypadku nie będę.
Wracając do meritum: większość naszych współobywateli widzi w pośrednikach po prostu cwaniaków, którzy nie inwestując, chcą zarobić krocie, oszukując rzecz jasna, jak tylko się da. Stąd też nieustanna ochota, aby "zaoszczędzić", załatwić wizę, pojechać na targi w Kantonie... i tak dalej, i tak dalej. Ponad 80% naszych klientów to firmy i ludzie, którzy kiedyś poddali się dobrowolnie takiemu doświadczeniu. Często kosztownemu. I może dobrze. Być może w naszej naturze narodowej jest taka skłonność do poddawaniu się bolesnym lekcjom jako jedynej metodzie wracania do zdrowego rozsądku.
Pozdrawiam,

pomagamy w imporcie z Chin od 1994 roku!

Tytuł:
PostNapisane: Cz lut 25, 2010 2:19 am 

Bardzo ciekawe artykuły.

Ogólnie rzecz biorąc osoba Pana Piotra Całki jest bardzo ciekawa. A najciekawsze jest to, że są ludzie, którzy takim osobom zaufali. Człowiek twierdzi, że ma firmę, po czym okazuje się, że tak na prawdę nie ma, a w Chinach przebywa na podstawie wizy turystycznej. Sami ludzie się pchają w kłopoty.

Najbardziej spodobała mi się odpowiedź na pytanie o legalność firmy Pana Piotra: mam firmę, ale nie zarejestrowaną :D
Bez komentarza.

Pozdrawiam,
Jakub

Tytuł:
PostNapisane: Cz maja 27, 2010 9:49 pm 

http://www.biznes2biznes.com/?strona=og ... 7&typ_id=3
http://www.biznes2biznes.com/?strona=og ... 0&typ_id=3

Tytuł:
PostNapisane: Pt maja 28, 2010 9:35 am 

masakra..... ciekaw jestem, czy znalazł się jakikolwiek respondent zainteresowany tą "ofertą". to już jest głęboka patologia.

pozdrawiam,

pomagamy w imporcie z Chin od 1994 roku!

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 50 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1