Forum BigChina.pl

Import z Chin Forum BigChina.pl

Pierwsze polskie forum dla importerów z Chin
Teraz jest So cze 06, 2020 9:12 am

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: Śr lis 27, 2019 7:39 pm 

Witam,
a więc zaczynając od początku wraz ze wspólnikiem założyłem spółkę i zamierzamy importować materiał budowlany z Chin (dokładnie chodzi o deski kompozytowe). I wszystko pięknie się układało do pewnego momentu. Mianowicie wybraliśmy producenta w Chinach, który produkuje w/w towar, sprawdziliśmy go (licencje biznesową), ogólnie wiarygodność firmy. Wszystko jest jak najbardziej prawidłowe. Jesteśmy na etapie zakupu, tylko mam ogromne wątpliwości co do tego czy towar przejdzie przez agencję celną w Polsce. Otóż producent Chiński zapewnia mnie, że produkt obejmuje norma budowlana niezharmonizowana EN15534, czyli nie posiada znaku CE. Przeszukując internet i rozmawiając z ekspertami budowlanymi, każdy mnie przekonuje, że materiał budowlany, aby być dopuszczony do obrotu na terenie Unii Europejskiej musi być oznakowany znakiem budowlanym "CE" lub polskim znakiem "B". Wyrobienie polskiego znaku budowlanego to następująca procedura: Najpierw wyrobienie Krajowej Oceny Technicznej (KOT), a następnie krajowej deklaracji właściwości użytkowych - koszt ok. 20 tysięcy złotych. Nie będę ukrywał, że jako importer nie chciałbym zainwestować w tak kosztowną dokumentację nie mając pewności, że towar będzie się sprzedawał i to mi się zwróci. Do dnia 31 grudnia 2016r. istniało coś takiego jak "deklaracja zgodności" co było bardziej opłacalnym posunięciem, ponieważ nie ponosiliśmy żadnych kosztów, a jedynie jako Polski producent deklarowaliśmy, że towar jest zgodny z opisem.

Chiński producent, który ma dla nas wyprodukować przedmiotowy materiał budowlany przesłał certyfikaty, deklaracje i badania różnego typu . Agencja celna, która ma dostarczyć nasz towar (zasady FOB) poinformowała mnie, iż certyfikaty bez podpisu są nieważne mimo, iż wszystkie są podpisane, a jedyny brak podpisu jest pod Chińską deklaracją zgodność, więc nie wiem co przez to rozumieć. Dodatkowo dostałem informację, że do odprawy konieczne będzie DWU (wcześniej wspomniana deklaracja właściwości użytkowych, która musi być po Polsku). I teraz nie rozumiem kolejnej rzeczy, bo jak mam wyrobić jakiekolwiek badania na desce, skoro jej nawet nie dostanę, bo agencja celna wstrzyma dostawę? No ale odbiegając trochę od tematu importu, a zagłębiając się w temat materiału budowlanego, który zamierzam importować. Na Polskim rynku jest kilka firm, które zajmują się podobnym importem i części z nich ma zastosowaną przedstawioną procedurę (KOT, a następnie DWU), ale znajdują się też firmy, które na ten sam produkt (być może od tego samego producenta chińskiego) posiadają jedynie deklaracje zgodności, gdzie powołują się na normę PN15534 i nadali sobie znak CE. Więc teraz nie rozumiem, czy działają nie do końca zgodnie z prawem, a wszystko im ładnie przechodzi przez agencję celną? Bo oni nie mają żadnego Polskiego/Europejskiego badania, a wyłącznie deklarują zgodność z tym co producent Chiński przedstawia (certyfikaty, badania, deklaracje). Chciałbym się dowiedzieć czy też jest możliwość zastosowania takiej procedury. Dzwoniąc po rządowych instytucjach, lub osób wskazywanych przez ludzi znających się na imporcie, nikt nie jest mi jednoznacznie odpowiedzieć jak postąpić, aby było dobrze.

Czy ktoś spotkał się z podobnym problemem i jest w stanie mi pomóc?
Jeżeli jest ktoś chętny do podjęcia współpracy w zakresie pomocy importu (dokładnie przygotowanie dokumentacji na materiał budowlany przy imporcie) prosiłbym o kontakt.
Nie mogłem załączyć wszystkich certyfikatów/deklaracji/testów dlatego wrzuciłem je tutaj -> https://megawrzuta.pl/download/0b210b1a07d32aad8cd5d920da20474c.html
Jeżeli cokolwiek napisałem niejasno proszę o komentarz, a rozwinę zagadnienie.
Chętnie odpowiem na wszystkie pytania.

Proszę o jakiekolwiek informację. Będę bardzo wdzięczny :)
Pozdrawiam
leito3k

Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  

Strefa czasowa: UTC + 1