Forum BigChina.pl

Import z Chin Forum BigChina.pl

Pierwsze polskie forum dla importerów z Chin
Teraz jest So paź 24, 2020 10:03 pm

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: N paź 04, 2020 7:27 pm 

Witam serdecznie,

Postanowiłem opisać swoją sytuacje na tym forum w nadziei na to, że uzyskam jakąś pomoc lub dobrą radę. Dodam, że jestem bardzo młodym przedsiębiorcą, nigdy wcześniej nie miałem styczności z importem i zabrałem się za to bez wcześniejszego odpowiedniego przygotowania, wiem, że to błąd.

Sytuacja wygląda następująco. Dnia 9 września zamówiłem z Chin za pośrednictwem DHL repliki słuchawek bezprzewodowych Xiaomi. Pewnie powiecie teraz, czemu repliki a nie oryginały. Otóż sprawdzałem oba przedmioty - repliki i oryginały. Nie różnią się zupełnie niczym, parametry i żywotność jest zupełnie taka sama, a cena znacznie inna. Ponadto w Polsce ogromna większość handluje na Allegro właśnie replikami, nie ma sensu importować oryginałów, bo marża jest żałosna i może się nawet zdarzyć, że zamiast zarobić, dołożymy i z tego wszystkiego zadowolona będzie tylko skarbówka, której oczywiście nie ma sensu uszczęśliwiać. Cała podróż z Chin do Niemiec przebiegała bez problemów i opóźnień. Paczka trafiła do Polski, a dokładnie do Szczecina w czwartek 17 września. Przetrzymali ją tam do 21 września, sprawdzili zawartość, fakturę i postanowili zawiesić zwolnienie towaru. Po 2 dniach, 23 września otrzymałem od agenta celnego DHL korespondencje z urzędnikiem celnym, który mi tę paczkę zatrzymał. W załączniku przesyłam dokument, który został mi dostarczony. Paczka została zatrzymana na 10 dni roboczych, z powodu niskiej wartości na fakturze (136,5 dolarów) oraz że istnieje podejrzenie naruszenia własności intelektualnej. Jak wspominałem, nie miałem żadnego doświadczenia w imporcie i zapewne postąpiłem źle godząc się na dołączenie do paczki zaniżonej o około 800% faktury. Chińczycy zapewne chcieli dobrze, ale myślę, że to był czynnik, który nie podpasował celnym. Kontaktowałem sie z przemiłym Panem, który reprezentuje celnych w tej sprawie. Powiedział, że skierował sprawę do Hiszpanii - tam rzekomo znajduje się siedziba Xiaomi, kancelaria prawna z Hiszpanii miała czas do piątku, aby odnieść się co do sprawy, nie zrobili tego. W poniedziałek 05.10 zgodnie powinni mi zwolnić ten towar, chociaż mam pewne obawy co do tego. Miał ktoś z użytkowników kiedyś podobny problem? Miałem pecha, że akurat zajęli się moją paczką i coś ich dodatkowo do tego skłoniło? W formularzu od DHL odnośnie zawartości przesyłki napisałem, że są to słuchawki bezprzewodowe firmy Xiaomi, plastikowe, etc. Nie wiem czy powinienem tak pisać, chociaż celna i tak ma prawo otwierać paczki i gdyby zobaczyli, że są to słuchawki z opakowaniami Xiaomi, a ja w formularzu napisałbym, że są to słuchawki wujka zenka, to tak czy siak by się tym zajęli. Nie wiem.

Na koniec zadam kilka pytań i jeśli ktoś z obecnych tu ludzi postara się jakoś pomóc, to bardzo dziękuje. Jak myślicie? Wydadzą mi ten towar? Co najprawdopodobniej zrobiłem źle? Jak uniknąć takich sytuacji w przyszłości? Bo nie zamierzam się poddawać. Oraz czy uważacie, że jeśli teraz puszczą ten towar, z racji opieszałości hiszpańskiej kancelarii prawnej, to w przyszłości przy kolejnym zamówieniu w ten sam sposób, machną na to ręką i puszczą towar już bez zatrzymywania? Bardzo proszę o pomoc oraz pozdrawiam wszystkich serdecznie. :)

Załączniki:
celna 3.PNG
celna 3.PNG [ 212.65 KiB | Przeglądane 508 razy ]
celna 2.PNG
celna 2.PNG [ 171.59 KiB | Przeglądane 508 razy ]
Komentarz: załączniki dokumentu od celnej
celna 1.PNG
celna 1.PNG [ 210.24 KiB | Przeglądane 508 razy ]
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  

Strefa czasowa: UTC + 1