Forum BigChina.pl

Import z Chin Forum BigChina.pl

Pierwsze polskie forum dla importerów z Chin

Teraz jest Wt gru 11, 2018 1:17 am

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: Pt cze 15, 2007 11:19 am 

Witam wszystkich. Od mniej więcej dwóch lat uczę się języka chińskiego. Bez jakiś celów związanych z wykonywanym przeze mnie zawodem czy planów biznesowych, po prostu z racji zainteresowania kulturą państwa środka. Ale ostatnio zastanawiam się na ile znajomość języka chińskiego podnosi moją wartość na Polskim rynku pracy? Na ile Państwo, jako przedsiębiorcy, cenicie sobie umiejętność porozumiewania się w tym języku u osób które zatrudniacie? Czy może Chińczycy w miarę sprawnie posługują się angielskim i nie ma potrzeby, żeby kontaktować się z nimi w ich ojczystym języku.
I drugie pytanie.
Czy poszukując chińskich ofert w internecie, albo przedstawiając własne nie odczuwacie także bariery językowej? Ja akurat pracuję jako programista/Web developer i przeszukując chińskie i polskie strony często zastanawiam się nad sposobem komunikacji pomiędzy firmami polskimi i chińskimi. Mało jest stron w polsko-chińskich.
Pozdrawiam
Bartosz Kamiński

Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  

Tytuł:
PostNapisane: Pt cze 15, 2007 12:25 pm 

Myslę,że nauka Chińskiego to na pewno atut, zawsz najłatwiej porozumiewać się w ich ojczystm języku, natomiast musze przyznać,że nie ma większych problemów w porozumiewaniu się językiem angielskim, generalnie osoby, z którmi sie kontaktowałam znały angielski, dodatkowo większość firm chińskich ma już angielskojęzyczne strony internetowe..
Podziwiam osoby, które uczą się chińskiego, gramatycznie może nie jest to język trudny( w porównaniu do polskiego), ale to ich tonowanie i wieloznaczność, to już nie jest prosta sprawa :wink:

Tytuł:
PostNapisane: N cze 17, 2007 11:07 am 

Bartoszu - jezyk chinski nie zaszkodzi przy interesach z Chinczykami, a moze tylko pomoc. Przyklad? Z mojej dzialki.

Jadac na inspekcje fabryki/towaru w Chinach (zazwyczaj) nie przyznaje sie do znajomosci chinskiego - uzywam tylko angielskiego - dlaczego tak?

Odsylam do Sun Tzu: "Jesli znasz siebie i przeciwnika swojego - nie obawiaj sie nawet stu walk, jesli znasz siebie ale przeciwnika nie znasz - na kazda wygrana walke przypadnie i porazka. Jesli zas nie znasz ani siebie ani przeciwnika - polegniesz w kazdej walce" (w wolnym tlumaczeniu).

Jestem wiec po prostu kolejnym obcokrajowcem, ktory ma widzi-mi-sie i chce zobaczyc towar przed shipmentem. I dobrze-Chinczycy tak maja myslec. A ja po prostu nadstawiam uszy i slucham. Czasami mozna uslyszec ciekawe rzeczy - no bo w koncu ten 'Bialy' nie zna chinskiego. Prosty przyklad - taki prosto z brzegu :-)

Zas co do wartosci pracownika z jezykiem chinskim na polskim rynku. Coz. To interesujace pytanie. Sam chcialbym znac odpowiedz. Nasz rynek - jesli chodzi o kierunek Chiny - jest w powijakach. Czesto naszym przedsiebiorcom wydaje sie, ze angielski wystarczy. Fakt - wystarczy. Ale nie otrzyma sie tego, co ze znajomoscia chinskiego. To jedno. Drugie - sam jezyk chinski to malo (wiem, wiem - zalezy dla kogo). Ale prawda jest taka, ze liczy sie jeszcze znajomosc tematu/branzy. A i Chin jako takich (bo znajomosc chinskiego nie oznacza, ze zna sie Chiny jako takie :-) ).

Uff. Troche dlugie to wyszlo. Mam nadzieje, ze doczytales do konca :-)

Pozdrawiam serdecznie!

Tytuł:
PostNapisane: Pn cze 18, 2007 8:45 am 

Witam i dziękuję za odpowiedzi i przykład z życia wzięty. Sam czytuję Sun Tzu (fakt, że jeszcze nie w oryginale) i takie strategiczne ujęcie umiejętności językowych bardzo mi się spodobało. À propos znajomości rynku idącej w parze ze znajomością języka, to podsunąłeś mi Wojtku pewien pomysł. Do tej pory uczę się na podstawie książkowych tekstów, o zastosowaniach typowo turystycznych. Teraz jednak, choćby częściowo przerzucę się na teksty prasowe pojawiające się w chińskim internecie. Interesuje mnie głównie branża informatyczna więc zagłębienie się w fachowe słownictwo z tej dziedziny dobrze mi zrobi.
Pozdrawiam

Tytuł:
PostNapisane: Wt sie 28, 2007 10:03 pm 

witam jako nowy na forum .
Zaciekawila mnie wymiana zdan Sentinela i Wojtka Szymczyka o Chinskim Jezyku. Ucze sie tego jezyka od pol roku i naprawde to cierniowa droga , wiem jednak doskonale ze to mi sie oplaci w przyszlosci .Za miesiac wyjezdzam Chin na okres probny do pracy i bardzo chcialbym podciagnac sie w jezyku, czy macie moze jakies wskazowki jak sie uczyc ? zrozumiem najdziwniejsze podpowiedzi.
Pozdrowienia dla wszystkich ktorzy popadli w uzaleznienie od Tego dziwnego kraju nad zolta rzeka.

Tytuł:
PostNapisane: Śr sie 29, 2007 4:01 pm 

marcin napisał(a):
witam jako nowy na forum .
Zaciekawila mnie wymiana zdan Sentinela i Wojtka Szymczyka o Chinskim Jezyku. Ucze sie tego jezyka od pol roku i naprawde to cierniowa droga , wiem jednak doskonale ze to mi sie oplaci w przyszlosci .Za miesiac wyjezdzam Chin na okres probny do pracy i bardzo chcialbym podciagnac sie w jezyku, czy macie moze jakies wskazowki jak sie uczyc ? zrozumiem najdziwniejsze podpowiedzi.
Pozdrowienia dla wszystkich ktorzy popadli w uzaleznienie od Tego dziwnego kraju nad zolta rzeka.

Marcin, mój imienniku :)
Polecam Ci www.chinesepod.com
Sam z tego korzystam.
Rejestrujesz się tam, masz dostęp do lekcji, dla różnych poziomów zaawansowania.
Do każdej lekcji: skrypt + mp3 (lektorzy komentują lekcje), do tego ćwiczenia itp.
Pierwszy tydzień bodajże masz za darmo, później od 9$.
Polecam!
Z chęcią przećwiczę z kimś materiał lekcyjny.
Pozdrawiam,

Tytuł:
PostNapisane: N wrz 23, 2007 11:14 am 

W kazdym miescie w Xin Hua bookstore sa dostepne ksiazki, ktore uzywamy na uczelniach do jezyka chinskiego w roznych poziomach. Ksiazki kosztuja okolo 30 yuan kazda. Na uczelniach sa przewaznie 4przedmioty:speaking, listenning,comprehension i writing i tyle tez jest ksiazek na poziom. Mozesz dostac tez wiele innych super rozmowek. W kazdym miescie tez jest uczelnia i duzo chinczykow, ktorzy chcieliby sobie zarobic w uczeniu jezyka. 25-30 kuai na godz to dobra cena. Polecam tutor przynajmniej na poczatek, bo wymowa jest trudna.

Pozdrawiam,
Paulina

Strefa czasowa: UTC + 1