Forum BigChina.pl

Import z Chin Forum BigChina.pl

Pierwsze polskie forum dla importerów z Chin

Teraz jest So lut 23, 2019 11:44 am

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: Pt lut 08, 2019 4:36 pm 

Witam, niedawno zainteresowałem się kwestią importu z Chin i po wizycie w lokalnym oddziale Celnym postanowiłem spróbować dokonać niewielkiej firmowej inwestycji.

Zakupiłem przez portal Aliexpress towar o wartości około 8 tysięcy złotych (kilkadziesiąt pozycji o wartościach między 25zł, a 700zł) z zamiarem jego odsprzedaży w Polsce. W internecie panuje ogromny szum informacyjny związany z tematem importu, więc zawierzyłem części bardziej logicznych informacji oraz słowom celników którzy stwierdzili, iż mogę złożyć zawiadomienie celne elektronicznie jeżeli zostanie mi przyznany numer EORI. Dodatkowo zostałem uspokojony, że nawet jeżeli zgłoszenie nie zostanie dostarczone, zostanę powiadomiony o tym, że paczka została zatrzymana i otrzymam prośbę o dostarczenie dokumentacji na podstawie której zostanie wyliczone cło i vat. Mając to wszystko na uwadze, złożyłem zamówienia, poprosiłem o wystawienie faktur lub innej formy potwierdzającej mój zakup i wiedząc ile czasu zajmuje dostarczenie towaru z Chin rozpocząłem procedury rejestracji elektronicznej na systemie celnym.
Gdy został mi przyznany numer EORI zauważyłem, że nie posiadam dostępu do systemu importowego AIS, ani do jego poprzednika CELINY. Po kontakcie z infolinią celną i prośbą o pomoc/wyjaśnienie sytuacji dowiedziałem się, że potrzebuję oddzielnego programu którego cena to prawie 2000zł lub muszę załatwić to przez agencję celną. Dodatkowo dwie paczki przeszły już odprawę celną (tracking paczki) i są w fazie doręczenia, a ja nie dostałem żadnego powiadomienia o potrzebie uiszczenia opłat.

Obecnie nie jestem już taki pewien co powinienem zrobić, program i agencja celna nie kalkulują mi się kosztowo. Jeżeli towar przyjdzie do mnie pocztą bez oclenia i vatu będę miał problem z wrzuceniem go na firmę i sprzedażą, jeżeli zgłoszę wniosek do urzędu celnego o oclenie towarów z importu, będę musiał dostarczyć uzupełniony dokument SAD którego poprawne wypełnienie podobno nie jest proste, zwłaszcza jeżeli dostawca z chin stwierdził, iż jednak nie wystawi mi faktury (30% moich towarów).

Chcę zwyczajnie zapłacić cło, zapłacić vat, wprowadzić towar do firmy, wrzucić jego zakup w koszty, następnie sprzedać.
Bardzo nabroiłem? :? Co mam zrobić aby to naprostować, a może jest proste rozwiązanie którego nie widzę i niepotrzebnie próbuję wszystko komplikować? :|

Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  

PostNapisane: Wt lut 12, 2019 4:26 pm 

Dzień dobry,

Jeśli potrzebuje Pan pomocy przy procesowaniu Pańskiej sprawy związanej z odprawą towaru, prosimy o kontakt: import@bigchina.pl.
Postaramy się Panu pomóc, lub skontaktować z agencją celną, która znajdzie rozwiązanie.

Niestety nie powinien Pan zgodzić się na współpracę z producentem, który nie wystawi Panu faktury, ponieważ traci Pan podstawę do oclenia towaru.
W przypadku kosztów odprawy w wysokości ok. 2000PLN, warto skorzystać z pomocy agencji celnej - wyjdzie taniej i nie będzie Pan musiał być obecny na odprawie.

W przypadku pierwszego importu warto skorzystać z pomocy firmy specjalizującej się w pośrednictwie w imporcie. BigChina posiada ponad 10-letnie doświadczenie w tej dziedzinie.
W ramach pośrednictwa importowego:
- wyszukujemy producentów
- dokonujemy kontroli towaru
- aranżujemy transport i odprawy celne
- nadzorujemy obieg dokumentacji

Pozdrawiam

Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  

Strefa czasowa: UTC + 1