Forum BigChina.pl

Import z Chin Forum BigChina.pl

Pierwsze polskie forum dla importerów z Chin
Teraz jest Pt wrz 25, 2020 1:19 am

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: Cz sie 29, 2019 5:13 pm 

Dzień dobry,

Nazywam się Kamil A., postanowiłem zacząć swoją przygodę z importem. Miałem w planach ściągnięcie kontenera paneli słonecznych, lecz zacząłem od jednej palety. Czytałem wcześniej o warunkach Incoterms itp. i wiedziałem, że mam to zrobić w FOB.

Zakupiłem paletę na Alibabie, po wcześniejszej rozmowie z dostawcą, który mi podawał ceny FOB. Następnie stworzył Trade Assurance Contract w którym oprócz kosztów towaru pojawił się jeszcze "Shipping fee" 280 USD. Coś mi śmierdziało, bo pamiętałem, że przy warunkach FOB nie płaci się za transport, jednak jako laik machnąłem ręką i wysłałem wszystko myśląc "pewnie tak musi być". Paleta to 2,6 Cubic Metres i waży 700 kg (liczy się 2,6), wysłana z Portu Shanghai

Właśnie dostałem e-maila z MAG Gdynia, gdzie policzyli mi za tą paletę 3 tys. zł, na co złożyło się:
- THC Gdańsk (1300 zł)
- ISPS Gdańsk (90 zł)
- LCL SERVICE FEE (1600 zł)
- Podjęcie towaru z magazynu (80 zł)

Z uwagi na taki obrót rzeczy, cena ta jest prawie równa przesyłce i nie kalkuluje mi się tego nawet odbierać (doliczając koszty dojazdu do nich, agencji celnej - powiedzieli że 150 dolarów dodatkowo, magazynu itp. itd.)

Błagam, pomóżcie nowemu laikowi. Co mogę zrobić w tej sytuacji ? Czy da się jakoś zredukować te koszty albo przez sprzedającego albo przez MAG albo przez jakieś instytucje zewnętrzne ?

Jakie są normalne koszty takiej przesyłki, bo nie wierzę że to normalna cena, o ile próbują mnie naciągnąć i dlaczego ?

Jeśli nie da się zredukować tej ceny to jaka jest procedura zwrotu takiego towaru ?

Dziękuję pięknie,
Pozdrawiam,
KA

Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  

PostNapisane: Pt sie 30, 2019 1:10 pm 

Nadawca wysłał przesyłkę na warunkach CIF a nie na warunkach FOB.

airsea4u@gmail.com

PostNapisane: Pt sie 30, 2019 2:58 pm 

To już wiem. Czyli najprawdopodobniej Sprzedawca jest porozumiany z firmą na trzy litery zaczynającą się na "M" i przez tą zmowę dostałem taką fakturę ? Jak można z tym walczyć przecież to oszustwo jest niezwykle iracjonalne i nie ma żadnych podstaw ekonomicznych, by opłacało mi się podjąć tą przesyłkę. Na pewno tego tak nie zostawię, a najpewniej spotkamy się w sądzie, ale może uda się to załatwić jakoś pozasądowo? Spotkał się ktoś z podobną sytuacją ? Jak to można rozegrać ?

Dziękuję

PostNapisane: Pt sie 30, 2019 4:14 pm 

Temat był wałkowany kilkanaście razy na forum, możesz poczytac jak działa Chiński CIF do Gdyni. De facto nadawca nic nie płaci za przesyłke, albo prawie nic ( chociaż teoretycznie przesyłka jest opłacona do Gdyni), a że koszty musza wyjśc na +, wszystko jest przerzucane na odbiorcę pod postacią dziwnych opłat. Agent po stronie polskiej dostaje Z CHIN(!) informację jakie opłaty ciążą na przesyłce w przypadku przesyłek "przedpłaconych". Generalnie to jest "wałek" nie polski, ale chiński.

airsea4u@gmail.com

PostNapisane: Pn lis 04, 2019 4:04 pm 

hejka

PostNapisane: Cz lis 07, 2019 11:20 am 

Cześć,

mimo wszystko dobrze, że temat wrócił. Sam ostatnio intensywnie zastanawiam się nad ściąganiem kilku produktów z chin. Teraz będę dodatkowo wiedział na co uważać.

PostNapisane: Pn lut 10, 2020 8:11 pm 

:mrgreen:

PostNapisane: Cz mar 26, 2020 10:43 am 

:mrgreen:

Strefa czasowa: UTC + 1