Forum BigChina.pl

Import z Chin Forum BigChina.pl

Pierwsze polskie forum dla importerów z Chin
Teraz jest Śr lis 25, 2020 2:03 pm

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: Śr kwi 02, 2008 9:04 am 

No więc tak firma "X" w chinach produkuje towar na który ma patent. I jest ten towar bardzo drogi. Ja natomiast kupuje do Polski towar od firmy chińskiej "Y" która niema licencji od firmy X ale kopjuje jej produkty (jak wiadomo w chinach kopiować może każdy od każdego dlatego patenty tam są mało istotne). I teraz tak sprowadzam towar od firmy Y do Polski bez żadnych problemów na ocleniu niema problemu. I pytanie jest czy moge legalnie sprzedawać taki towar w Polsce? na szeroką skale? Chodzi o to aby nie było później takiej sytułacji że jakaś inna firma z Polski zacznie sprowadzać towar ten sam ale od pomysłodawcy czyli firmy X, dostała wyłączność na polske i poda mnie do sądu o naruszenie praw patentu czy sprzedaż nie legalnej kopii. Jak to jest z tymi patentami w chinach w końcu wszystkie firmy kopjują się nawzajem? Zaznaczam, że towar jest kopiowany ale pod inną nazwą a firma Y nie wykorzystuje nazwy ale jedynie technologie a kształt jest inny.

oczywiście towar posiada certyfikaty CE, Rohs i jeszcze jakiś

Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  

Tytuł:
PostNapisane: Śr kwi 02, 2008 11:16 am 

Nie wiem co to za produkt, ale generalnie powinno się zrobić tak, że zastrzeże się znak towarowy lub jakiś wzór użytkowy w Polsce (w UPRP). Wówczas ma się wyłączność i nikt nie może takie produktu już sprzedawać pod inną marką. Oczywiście mogą też wyniknąć problemy:
a) UPRP będzie udzielał prawa wyłączności przez 2 lata, a to długi okres
b) konkurencja będzie sprowadzać produkty pod Pana marką - wówczas trzeba dogadać się z urzędami celnymi by sprawdzali taki towar, tak jak inne markowe produkty

Tytuł:
PostNapisane: Śr kwi 02, 2008 11:30 am 

mogę tak poprostu sobie zastrzeć dany produkt? ja myslałem że to z firmą trzeba się dogadać aby ta wystawiła licencje na sprzedaż w danym kraju? Czyli moge wystąpić do UPRP o wydanie mi wyłączności np. na sprzedaż chińskiego garnka i wtedy nikt nie może tego tu sprzedać oprócz mnie?

A zastrzegać znak towarowy to też niema sensu bo chińscy producenci mogą na opakowaniu i produkcie (jak się zamawia większą ilość) napisać co się tylko zapragnie tak więc zastzreganie marki niema sensu jedynie co by można było zastrzec to sprzedaż tego produktu od tego producenta chińskiego ale niewiem czy to możliwe? w końcu gdyby było to możliwe to każdy by sobie zastrzergał to co sprowadza w urzędzie patentowym i nie było by konkurencji.

Tytuł:
PostNapisane: N kwi 06, 2008 1:32 pm 

Nie da się zastrzeć sprzedaży przykładowego garnka:) Można zastrzec markę, a potem egzekwować, by nikt jej nie podrabiał. Na pewno można też zastrzec (opatentować) jakieś unikatowe rozwiązanie technologiczne, więc gdyby ten garnek też się po ugotowaniu sam zmywał, i do tego jeszcze uczył angielskiego i wyprowadzał psa na spacer, pewnie można by go opatentować:)

PostNapisane: Wt sie 25, 2009 6:05 pm 

Doel poruszył ciekawy temat, troszkę poszperałem na forum i się nie spotkałem z czymś takim. Jak sobie radzić w przypadku gdy sprowadze jakiś towar (lecz go nie opatentuje), a następnie po jakimś czasie jakas firma zastrzeże sobie taki patent np.: po 6 miesiącach, i czy będę miał z tym jakieś konsekwencje sądowe? Mogę się bronić tym, że gdy towar sprowadziłem 6 miesięcy temu to nie było patentu na ten dany towar (a ten towar ciągle sprzedaje) ? Jestem początkującym importerem i każdy grosz się dla mnie liczy, chce zamówić małą partię około 100 próbnych sztuk i nie wiem czy na tym dobrze wyjdę. Czy dobrym rozwiązaniem było by zastrzec patent na markę? Z tym, że jeśli jakaś firma zastrzeże sobie wzór i automatycznie mój patent na zastrzeżony znak/marke jest bezużyteczny ? Wiem, że nie można sobie zastrzec (chyba) wzoru na samochód który ma 4 koła no ale u nas w Polsce jest wiele rzeczy możliwych :D .

PS: 1.Czy wie ktoś ile kosztuje zastrzeżenie sobie znaku towarowego/przemysłowego bądź
wzoru
2. Czy wie ktoś jak czytać i szukać tych znaków (towarowych) na stronie UPRP? Jak wpisuje np.: Nokia to wyskakują jakieś liczby i nie wiele mi to mówi :D
3. Proszę o radę dotyczącą sprowadzenia w/w produktu, z tym, że mnie ktoś wyprzedzi z patentem i czy można się wtedy jakoś bronić?

Dzięki z góry i pozdrawiam

Tytuł:
PostNapisane: Wt sie 25, 2009 6:32 pm 

1. Prawo nie działa wstecz, wiec zasadniczo jesli coś sprowadziłeś przed wprowadzeniem danego patentu i dopuszczono ci to do obrotu, to nie powinieneś miec problemu - szczególnie przy tak małych ilosciach

2. Zastrzeżenie marki nie jest szczególnie drogie, ale trwa do 2 lat.

3. Lista znaków towarowych na stronie urzędu patentowego jest niepełna w związku z tym, że wstąpiliśmy do unii i jest cała masa znaków towarowych chronionych w całej unii europejskiej (CTM). Baza takich zastrzeżonych znaków znajduje się np tutaj: http://oami.europa.eu/ows/rw/pages/QPLU ... hCTM.en.do

4. To czy coś można zastrzec czy nie leży w gestii UP. Oczywiscie są ogólne przepisy (możesz znaleźć je na stronie), ale właśnie dlatego cała procedura tyle czasu trwa, że UP 'bada' każdy przypadek osobno.

Tytuł:
PostNapisane: Wt sie 25, 2009 7:37 pm 

Hej wielkie dzieki za odpowiedź

1.W takim razie czy może mi ktoś udzielić informacji jeśli np.: chce sprowadzić towar który już jest i pełni jakąś funkcje np.: odtwarzacze mp3 bardzo podobne lub prawie indentyczne z jakąś inną markową firmą (gdyby się tak zdarzyło). Czy taka firma może mieć do mnie jakieś zastrzeżenia typu że wykorzystuje ich patent, że urządzenie odtwarza pliki mp3 :D? Jeśli tak, to ile % trzeba zmienić kształtu/wielkości itp? I czy jest to mogole możliwe. Oczywiście odtwarzacze były by pod moją marką.

2.Druga rzecz to czy jest jakiś urząd lub instytucja która może mi dostarczyć dokładnych danych? Chce sprowadzić jakiś towar i nie chce popełnić przestępstwa, bo się może później okazać że taki towar już jest lub wzór jest zastrzeżony. Bo ze znakiem to raczej nie trudno, wprowadzić na produkty własną markę.

3. Montenegro dzięki za stronkę (http://oami.europa.eu/ows/rw/pages/QPLU ... hCTM.en.do) czy możesz mi ktoś mniej więcej objaśnić jakieś najważniejsze tam rzeczy ?
Np. - Acquired distinctiveness: NO
- Type of mark: Word
-Applicant’s reference: NMW/TM-217-EU
-Status of trade mark: CTM registered (Glossary), CTM registration
published (B1)

3.1 Gdzie mogę się doczytać czy marka jest zastrzeżona tylko znakiem towarowym czy też WZÓR jest zastrzeżony itp. :D ?

Za jakiekolwiek informacje będę bardzo wdzięczny

Pozdrawiam

Tytuł:
PostNapisane: Wt sie 25, 2009 8:07 pm 

1. Na odtwarzacze MP3 potrzebna jest licencja Sisvel (musi ją posiadać podmiot od którego Pan kupuje odtwarzacze). I tylko tyle. Co do kształtu, to zależy czy został zastrzeżony czy nie - z tym jest różnie, ale lepiej unikać tego typu podobieństw, bo jeśli się poważnie myśli o tym biznesie, to jest to niepotrzebne narażanie się na ewentualny pozew.

2. Prawdopodobnie tak, aczkolwiek wątpię żeby zrobili to za darmo ;)

3. - Acquired distinctiveness - rozpoznawalnosć marki przez konsumentów
- Type of mark: Word - czyli, ze przedmiotem zastrzeżenia jest słowo a nie np. znak graficzny
- Applicant’s reference - to jest jakiś nr identyfikacyjny podmiotu który składał wniosek o zastrzeżenie marki
- Status of trade mark: CTM registered (Glossary), CTM registration
published (B1) - status marki, marka zastrzeżona w EU; fakt ten został podany do wiadomości w specjalnym biuletynie

3.1. Zastrzeżone wzory sa na ogół podawane w oddzielnej bazie danych, ale tutaj wiecej nei pomoge bo nie wnikałem głębiej w tą kwestię - proponuje zadzwonić/napisać do UP (na stronie UP znajduje się taka baza danych, chociaż pewnie niekompletna)

Tytuł:
PostNapisane: Wt sie 25, 2009 10:06 pm 

dziękuje bardzo,

jeśli ktoś będzie miał jeszcze jakieś sugestie, to mile widziane :)

Tytuł:
PostNapisane: Śr sie 26, 2009 3:50 pm 

Michał Łebkowski napisał(a):
Nie da się zastrzeć sprzedaży przykładowego garnka:) Można zastrzec markę, a potem egzekwować, by nikt jej nie podrabiał. Na pewno można też zastrzec (opatentować) jakieś unikatowe rozwiązanie technologiczne, więc gdyby ten garnek też się po ugotowaniu sam zmywał, i do tego jeszcze uczył angielskiego i wyprowadzał psa na spacer, pewnie można by go opatentować:)

To jesli np produkt ma patent w jednym kraju np w usa (i ten patent dotyczy tylko usa) to ja moge sobie opatentowac ten produkt w polsce i wtedy staje sie wylacznym sprzedawca tego produktu (bez wiedzy firmy ktora taki patent posiada w innym kraju)?

Tytuł:
PostNapisane: Śr sie 26, 2009 8:10 pm 

Teoretycznie tak. Jednak w praktyce UP stara się nie dopuszczać do takich sytuacji i odmawia wydania patentu.

Tytuł:
PostNapisane: Cz sie 27, 2009 3:35 pm 

Wydaje mi się że z tymi patentami to sami urzędnicy nie są w stanie ogarnąć pędzącego życia. W końcu na pewno był ktoś pierwszy kto wymyślił technologie np: telewizorów LCD, i praktycznie każdy przestał produkować CRT, każda szanująca się firma ma w swoich katalogach tylko płaskie panel :), także, ciężko tu coś powiedzieć w tej kwestii... Jak by ktoś miał jakąś regułe jak to z tym jest to bardzo bym prosił, pozdrawiam

Tytuł: patent
PostNapisane: Cz sie 27, 2009 7:37 pm 

.

Ostatnio edytowano Cz sie 27, 2009 7:39 pm przez A2, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł: patent
PostNapisane: Cz sie 27, 2009 7:38 pm 

Panie i Panowie nie mylcie tutaj pojecia PATENT a WYNALAZEK bo to 2 rozne rzeczy a widze ze popelniacie tutaj maly blad co do tych terminow.

Tytuł:
PostNapisane: Pt sie 28, 2009 1:19 pm 

O ile dobrze rozumiem, to chodzi mi o patent na wynalzek w tym przypadku na technologie LCD. Jakaś firma musiała opatentować sobie tą technologie, a mimo wszystko, wszyscy stosują tą technologię. I właśnie jak z tym jest. Czy np: Nokia patentuje sobie każdy model komórki ? Można to gdzies sprawdzić? Bo na stronkach unijnych to pisze raczej ogólnie, że Słowo. Jeśli się myle to proszę mnie poprawić.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1