Forum BigChina.pl

Import z Chin Forum BigChina.pl

Pierwsze polskie forum dla importerów z Chin
Teraz jest Pn cze 01, 2020 3:05 pm

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: Śr lut 02, 2011 1:30 pm 

Uzgodniłem po wizycie w Chinach dostawę do Polski 1 szt. poszukiwanego produktu w celu sprawdzenia w kraju jego jakości i parametrów technicznych. Zakładając, że przyszły kontrahent wywiąże się z obietnicy i wyśle towar bez wcześniejszej zapłaty ,a wyłącznie z fakturą proforma - jak wyglądają opłaty celne i? Tzn. czy będę musiał zapłacić cło + vat od wartości z faktury proforma, czy dopiero po wystawieniu oryginalnej faktury ?

Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  

Tytuł:
PostNapisane: Śr lut 02, 2011 2:36 pm 

Cześć.
Faktura pro forma służy do zupełnie innego celu.
Rozumiem że mają Ci wysłać sampla.Powinna być po prostu faktura z ceną w/g uznania i z adnotacją :sample,no commercial value.
Tak sporządzony dokument powinien odprawić celnie bez problemu-oczywiście jeśli jest to jedna sztuka.

Tytuł:
PostNapisane: Śr lut 02, 2011 2:43 pm 

Zapomniałem o jednej kwestii.Za sample nigdy w życiu nie zapłaciłem ani 1 USD.Dlatego wydaje mi się że nastąpiło niezrozumienie,oni tobie wysłali sampla nie oczekując zapłaty.

Tytuł:
PostNapisane: Śr lut 02, 2011 8:56 pm 

Samplem może być jedna śrubka i to fakt może być darmowe, ale samplem może być element warty 1000$ - i wątpię żeby coś takiego zostało puszczone "darmo"

A nawet jeżeli tak by się stało to musisz się liczyć na odprawie, że dostaniesz pismo, że produkt może być przewiercony, oznakowany, pomalowany, etc. w celu "zablokowania" ewentualnej odsprzedaży.

No i pismo, że jest to typowa próbka i nie zamierzasz jej wprowadzić w obrót.

Tak jak kolega wyżej pisał Proforma, służy do zapłacenia za towar, aby mieć pewność, że zostanie wykonany. Zapłaciłeś, masz dostać towar i nie ma żadnego ale, bo masz "papier"/

Rozumiem, że to raczej dużo gabarytowy sample, bo inaczej mogłeś go zabrać ze sobą w drodze powrotnej do kraju, chyba że był jakiś termin oczekiwania i wykonanie według wzoru, etc.

Ogólnie z tego co już doświadczyłem, jeżeli faktury nie ma to jest duży problem. A PROFORMA, to żadna faktura, tylko "zapewnienie producenta" że po zapłacie otrzymasz towar.

Możliwe, że jeżeli kwota na tym dokumencie jest znacząca będziesz musiał zapłacić cło i Vat.

Od Vat`u może uciekniesz podpisując oświadczenie, że produkt nie przeznaczony do obrotu. Ale to różnie bywa, celnik celnikowi nie równy.

Tytuł:
PostNapisane: Śr lut 02, 2011 9:28 pm 

Nie chciałbym forumowiczów zanudzać może nic nie wnoszącym w biznes moim problemem, ale skoro szanownym kolegom chciało się poświecić czas to pociągnę temat ;-) Oczywiście kontrahent, nie zrobił mi typowego "giftu" bo forma rozliczenia nastąpiła na miejscu w Chinach. Nie chcę opisywać szczegółów , ale zapłaciłem za ten sample przyszłemu partnerowi jego cenę (ok. 100$) . Nie mam oczywiście potwierdzenia bo transakcja była wiązana ;-). Faktem jest ,że wysłał mi już na to proformę, którą załączył do listu przewozowego z adnotacją "sample". Nie wiem po prostu jak to potraktuje UC, bo ta proforma mi właściwie niepotrzebna, faktury nie mam ,a drugi raz płacić przecież nie będę. Nie mam też żadnego potwierdzenia przelewu z powodu opisanego wyżej.

Tytuł:
PostNapisane: Śr lut 02, 2011 10:33 pm 

Przy tej wartości,Urząd Celny zaakceptuje kopię faktury.Poproś dostawcę o przesłanie faktury mailem.Problem -teraz chińczycy świętują Nowy Rok.Ale może UC zaakceptuje tą pro formę.Tutaj może być inny problem-płatność.Ja nigdy nie zajmowałem się tzw.importem paczkowym.Zawsze to są ilości kontenerowe.Nigdy UC nie pytał mnie o płatności.Wszystkie przesyłki z Chin do mnie /kurierskie/to były sample,zwolnione z opłat.Natomiast z tego co wyczytałem na tym forum ,celnicy dręczą ludzi,żądając kwitu zapłaty.W dzisiejszych czasach można też taki kwit wypro......ć.

Tytuł:
PostNapisane: Śr lut 02, 2011 10:42 pm 

Sorki.
Jeśli miałbyś typową fakturę dla sampli z adnotacją "no commercial value",to UC nie ma prawa pytać cię o płatność.Znaczy to że dostałeś to free of charge.Oczywiście w fakturze musi być podana jakaś wartośćnp.10,00USD.Ja w ten sposób odebrałem kosiarkę z napędem,piłę spalinową.i dwie pompy.

Tytuł:
PostNapisane: Cz lut 03, 2011 7:09 pm 

Witam, przesyłka jest już od rana w kraju i pojawił się problem na cle - "Clearance delay". Otrzymałem powiadomienie z agencji celnej o konieczności dostarczenie potwierdzenia zapłaty, tłumaczenia i faktury. Na dodatek kontrahent na fakturze proforma nie napisał, że to "sample" ,a jedynie ujął to na kwicie przewozowym.Próbowałem się z nim kontaktować ,ale to jak krew w piach. Chyba faktycznie świętują na całego. Skoro nie mam potwierdzenia przelewu to czy powinienem takie oświadczenie (o braku potwierdzenia zapłaty) złożyć w UC (jak wtedy zostanie naliczone cło i vat ?), czy poczekać i poprosić kontrahenta o przesłanie faktury z adnotacją "no commercial value" ? Ale obawiam się ,że to może się wiązać z kosztami składowania :(

Tytuł:
PostNapisane: Cz lut 03, 2011 9:20 pm 

Z chińczykami nie masz chyba szans skontaktować się do końca następnego tygodnia.Może wystarczy celnikom Twoje oświadczenie że jest to próbka/sample/ do oceny technicznej/jakościowej i dostarczona za darmo.Nigdy w życiu nie płaciłem za sample i żadnych opłat granicznych.

Tytuł:
PostNapisane: N lut 06, 2011 3:54 pm 

Witam. Pojawił się nowy status przesyłki "przesyłka procesowana".
Od spedytora dowiedziałem się ,że trafiła do UC z powodu braku potwierdzenia zapłaty. Tak jak pisałem poprzednio , nie mam potwierdzenia przelewu. Jaki jest prawdopodobny scenariusz i co powinienem zrobić w takiej sytuacji, żeby zminimalizować straty, bo rozumiem ,że skoro przesyłka trafiła UC to będą koszty ?
Pozdrawiam.

Tytuł:
PostNapisane: Śr lut 09, 2011 9:15 am 

Witam,

Wyślij poprawną fakturę - Chińczycy nagminnie wystawiają błędne faktury.
Mnie nigdy w życiu nie prosili o potwierdzenie zapłaty, a dostawałem, poczta kurierami itd. Wysyłasz poprawioną fakturę "Sample invoice" i dopiskiem No Commercial value + tłumaczenie. Możesz także zamieścić wyjaśnienie.

Jeżeli trafiła do UC to na pewno:
- SAD
- VAT + cło

Pozdrawiam
Marcin

Tytuł:
PostNapisane: Pt lut 11, 2011 10:20 pm 

Dziękuję wszystkim za pomoc. Doczekałem się faktury z Chin ;-) Sprawa załatwiona (vat i cło opłacone). Pozdrawiam.

Strefa czasowa: UTC + 1