Forum BigChina.pl

Import z Chin Forum BigChina.pl

Pierwsze polskie forum dla importerów z Chin

Teraz jest N wrz 22, 2019 3:28 am

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: Śr maja 11, 2011 8:06 pm 

Witam,
Proszę o pomoc - sprowadziłem z Chin przez Gdynię partię urządzeń sportowych napędzanych siłą ludzkich mięśni /na co zgodnie z Dyrektywami UE nie potrzeba CE, co potwierdził koordynator ds. CE w UC w Gdyni/.
Celnicy zakwalifikowali mi to jako zabawki /mimo tego, że na opakowaniach jest napisana waga ćwiczącego 70-80 kg/ - powołując się na Rozporządzenie MGPiPS ws zabawek z dn. 14.11.2003 /paragraf 2 mówi, że zabawka jest dla dzieci do 14 lat/.
Towar został wysłany do PIH do Gdyni i opinia PIH jest taka, że "w przypadku niepodjęcia przez importera w porozumieniu z producentem działań naprawczych (...) PIH wnosi do organu celnego o adnotację na fakturze i innych dokumentach towarzyszących towarowi w stylu - towar niedopuszczony do swobodnego obrotu, niezgodny z przepisami. I w opinii PIH pojawiają się wypunktowane zarzuty: brak nazwy producenta/importera, brak info że towar nie jest dla dzieci do lat 3, brak info o konieczności zachowania opakowania, brak instrukcji w jęz. polskim oraz adnotacja, że znak CE na opakowaniu jest niezgodny ze wzorem /chodzi o odstępy między C i E/.
Wypunktowane zarzuty to nic innego jak wymogi ww. Rozporządzenia MGPiPS.
Z zapisów w opinii PIH rozumiem, że powinienem zrobić program naprawczy i okleić odpowiednio kartony.
Oczywiście nie mogę zrobić tego na składzie celnym, bo zgodnie z przepisami muszę czekać na zgodę naczelnika właściwego UC na wprowadzenie towaru a trwa to ok. miesiąca.
Jedynym wyjściem było przewiezienie towaru na Wolny Obszar Celny.
I teraz pojawia się problem - szefostwo WOC potrzebuje ode mnie zgody UC na oklejenie towaru a Agencja Celna, która mnie obsługuje twierdzi że przede mną droga przez mękę i sugeruje mi wywiezienie towaru poza UE.
Czy naprawdę oklejenie towaru oraz powtórna odprawa /nawet z kolejną oceną sytuacji przez PIH/ jest rzeczą awykonalną?
Czy po prostu AC nie chce się w to bawić?
Pomoże ktoś?

Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  

Tytuł:
PostNapisane: Pn maja 16, 2011 2:29 pm 

Czy naprawdę nikt nie miał podobnych problemów?
Nie chce mi się wierzyć w to, że to forum tylko dla ludzi sprowadzających po 5 par butów.

Tytuł:
PostNapisane: Pn maja 16, 2011 9:04 pm 

Masz rację,to forum istnieje dla dużych importerów 5 par butów,często podróbek.Wydaje mi się/istnieje w kompletnie odmiennej branży/że problem polega na kwalifikacji kodu celnego Twojego towaru.Możesz zwrócić się do GUC-u o wiążącą interpretację celną.Oczywiście będzie to trwało jakiś czas ale po satysfakcjunącej Ciebie decyzji będziesz mógł zwrócić się,na drodze sądowej o zwrot wszystkich kosztów.
Inna sprawa że powinieneś to sprawdzić przed zakupem.

Tytuł:
PostNapisane: Pn maja 16, 2011 9:33 pm 

Marek,
najciekawsze jest to, że opinia PIH zawiera kod celny dotyczący urządzeń sportowych, a w następnym punkcie tejże opinii jest zapis, że przedmioty kwalifikują się pod pojęcie zabawek zgodnie z rozporządzeniem MGPiPS.
Czy chodzi Ci o wiążącą informację taryfową udzielaną przez IC w Warszawie?
Poszedłem taką właśnie drogą - zobaczymy...

PostNapisane: Pt cze 28, 2019 4:03 pm 

Witam. Mam podobny problem, tylko , że uc zatrzymał mi pompki, które będą używane do nadmuchania tzw "dmuchanca" i tylko do tego, wszystkie uwagi PIH są podobne jak u Pana. Jak zakończyła się Pana sprawa?

PostNapisane: Wt lip 02, 2019 3:00 pm 

sugar85 napisał(a):
Witam. Mam podobny problem, tylko , że uc zatrzymał mi pompki, które będą używane do nadmuchania tzw "dmuchanca" i tylko do tego, wszystkie uwagi PIH są podobne jak u Pana. Jak zakończyła się Pana sprawa?

Dzień dobry,

Jeśli potrzebuje Pan porady dotyczącej wymogów, które powinna spełniać pompka, przygotujemy dla Pana informacje dotyczące wymaganych certyfikatów i oznaczeń na produkcie. Zapraszamy do kontaktu: import@bigchina.pl

Pozdrawiam

PostNapisane: Pn sie 19, 2019 3:35 pm 

:mrgreen:

Strefa czasowa: UTC + 1